Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu aileleri bilgilendiriyor.

Türkiye genelinde olduğu gibi Manisa’da da İl Müftülüğü bünyesinde faaliyet gösteren Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu (AİRB), toplumun en küçük birimi olan ailelere sosyal, hukuksal, psikolojik ve dini hizmetiyle toplumu güçlendiriyor

Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu aileleri bilgilendiriyor.

 Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu’nun 2008 yılından itibaren müftülük bünyesinde kurulduğunu belirten Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, çok fazla ön plana çıkmamış olmasına rağmen çok önemli görevler yerine getirdiğini söyledi. Toplumun huzuruna, aile birliğine çok önemli katkıların olduğunu ifade eden Cihan, Manisa’da biri merkezde, diğeri de Soma’da olmak üzere 2 yerde bulunduğunu kaydederek, önümüzdeki dönemde de büyük ilçelerde açılması için gerekli çalışmaları yürüttüklerini dile getirdi.

BİLİNÇLİ BİR AİLE

Büronun kurulma sebebinin sağlıklı ailelerle sağlıklı toplum oluşturabilmek olduğunu söylerken, yapısı bozuk ailelerde yetişen çocukların da, ilerleyen dönemlerde problem oluşturacağını belirtti. Bu amaçla Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu sağlıklı ve bilinçli bir aile oluşabilmesi için vatandaşların sorunlarına yardımcı olmayı hedefliyor.

DİNİ VE REHBERLİK DANIŞMANLIĞI YAPIYOR

Hafta içi her gün mesai saatleri içinde hizmet verdiklerini belirten Cihan, “Hem dini hem de rehberlik danışmanlığı yapmaktadır. Bu konuda müftülüğümüze yüz yüze müracaat edilmekte, hem de telefonla bir takım bilgi alışverişi sağlanmaktadır. Ayrıca bu görevi ifa eden, ama bu başlık altında çalışmayan görevlilerimiz bulunmaktadır. Kuran kursu öğreticilerimizin her biri bulundukları muhitte Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu görevini irşat ediyor” dedi.

2 ÖNEMLİ GÖREVİ YERİNE GETİRİYOR

Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu’nun iki önemli görevi yerine getirdiğini kaydeden Müftü Cihan, “Vatandaşlarımızın herhangi bir dini problemiyle ilgili bize müracaat ettiklerinde biz dinimizin öngördüğü, Peygamber Efendimizin (sav) sözlü ve fiili olarak bize örnek olarak sergilediği, söylem ve tavır istikametinde beklentilerine, sorularına cevap vermeye çalışıyoruz. Eğer konu direk bizimle ilgili değilse o zamanda bu vatandaşlarımıza ilgili diğer kurumlara müracaatları noktasında rehberlik yapmaya çalışıyoruz. Hem bayanlar, hem de erkekler bu büroda görev alıyor” dedi.

500’DEN FAZLA KİŞİ GELDİ

500’den fazla insanın direk büroya gelerek sorunlarını anlattığını söyleyen Müftü Cihan,  bu sayının telefon edenlerle birlikte daha çok olduğunu vurguladı. Cihan, “Toplumumuz, günden güne hem bireysel, hem aile, hem de toplumsal olarak çok çeşitlilik arz eden problemlerle karşı karşıya. Her birimiz bunu kendi hayatımızda hissediyoruz. Dolayısıyla bu konuda bilgilendirme ve rehberlik yapma konusunda ağır bir yükle karşı karşıyayız” dedi.

DÜZENSİZ İLETİŞİM, AİLE İÇİ PROBLEMLERİNİ ARTIYOR

İnsanların en çok aile içi problemlerle müracaat ettiğine dikkat çeken Müftü Cihan, “Aile içi problemler yoğun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu da iletişim araçlarının günden güne gelişmesi, çeşitlenmesi, hızlanması, insanlarımızın daha üst standartlarda bir hayat standardını özlemesi, onu hedeflemesi, bizim aile içi sıkıntılarımızı ciddi manada çoğaltıyor. Teknolojik gelişmeler insanlığın yararına kullanıldığı zaman faydalı, ama bunu kullanmasını iyi değerlendiremezsek, hangi noktada kullanmayı kestiremezsek o zaman tabi fayda ile birlikte zararı da getiriyor” dedi.

TERS DURUMLAR MEYDANA GELEBİLİYOR

Müftü Cihan, “İnsanların ekonomik ilişkileri geliştikçe daha huzurlu bir hayata kavuşmalarını beklerken, tam tersi bizi ciddi manada üzüyor. Devletin bütün imkanları seferber edilmişken, sivil toplum kuruluşları toplumun eğitim kültür seviyesini yükselmesi için çaba gösterirken, bunlara bağlı olarak aile içi huzursuzluk ve boşanmaların artması ciddi manada üzerinde düşünmemiz gereken bir olumsuz bir durumdur. Dolaysıyla bu konuda ciddi çalışmaya ihtiyaç var. Ümit ediyoruz yapılan çalışmalar, problemlerin önüne geçer” dedi.

EKONOMİK BAĞIMSIZLIKLAR ŞİDDETİ ARTIRIYOR

Ekonomik bağımsızlıkların oluşması nedeniyle aile içi şiddetlerin arttığına dikkat çeken Müftü Cihan, “Sizin bir takım hak ve özgürlükleriniz var. Bunları öğreniyorsunuz. Daha sonra bunları kullanmak istiyorsunuz. Bu defa bunları kullanmaya başladığınızda aile içinde birilerinin tepkisini alıyorsunuz. Alınan bu tepkilerde belli bir süre sonra aile içi şiddete dönüşüyor. Burada aile bireylerinin şunu iyi düşünmesi lazım. İnsani haklarımız nelerdir, hukuki, dini haklarımız nelerdir.  Bunları çok iyi öğrenmemiz lazım. Muhataplarımızdan biri bu haklarını kullanmak istiyorsa niye karşı çıkalım” diye konuştu.

AİLELERE ÖNERİLER

Sağlıklı bir toplum için ailelere öneride bulanan Müftü Cihan şunları söyledi: “Hiçbir zaman ferdi hareket etmemeliyiz. Planı ve programı olmayan bir çalışma içerisinde olmamalıyız. Peygamber Efendimizin aile ile ilgili ortaya koyduğu tavır, düşünceleri mutlaka uygulamak lazım.”

İŞBİRLİĞİ YAPILAN KURULUŞLAR

Üniversiteler, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Emniyet İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı bünyesindeki Ceza İnfaz Kurumları, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Aile Danışma Merkezleri, Toplum Merkezi, Yerel Yönetimler, Kadının İnsan Hakları, Yeni Çözümler Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, İşitme Engelliler Derneği, Altınokta Körler Derneği gibi kuruluşlarla işbirliği yapılarak, ortak projeler üretiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.