HASAN ÖREN MEHMET PAKDEMİRLİ'Yİ ELEŞTİRDİ

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, CBÜ Rektörü Prof.Dr. Mehmet Pakdemirli’ye sert eleştiriler yöneltti. Ören, “Büyük bir talihsizlik olarak gördüğüm gençleri anlamaktan uzak, özgürlük ve demokrasiye karşı konuşmasından dolayı CBÜ rektörü Mehmet Pakdemirli’yi kınıyor ve istifaya davet ediyorum.” dedi.

HASAN ÖREN MEHMET PAKDEMİRLİ'Yİ ELEŞTİRDİ

 Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Mehmet Pakdemirli’nin Turgutlu MYO mezuniyet programında yaptığı konuşmayı basından izlediğini ifade eden CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören’ın açıklaması şöyle: 

“Hayretler içinde okuduğum konuşmasında eğitime, geleceğe ve öğrencilere ilişkin hiçbir konudan bahsetmeden, sadece Gezi Parkı direnişi ile ilgili konuşması Manisalıların dikkatlerden kaçmamıştır.
Geleceğimizin güvencesi gençleri yetiştiren, hayata hazırlayan bir üniversitenin başında bulunan Rektörün, sürekli gençleri suçlaması, her şeyden önce bilim adamlığı ve eğitimci kişiliği ile bağdaşmamıştır.
Sayın Pakdemirli’nin Rektörlüğü bırakıp, siyaset yapmaya başladığı açıkça görülmektedir. Bunda bir sakınca görmüyorum. Çünkü CHP olarak herkesin, bu ülkeye dair düşüncelerinin olması memnuniyet verici bulmaktayız. Rektörüyle, öğretim üyesiyle, öğrencisiyle ülkesine sahip çıkan ve konuşan, bir Türkiye’den yana olduğumuz belirtmek isterim.
Ancak siyasi iktidarı arkasına alıp, yandaş olarak, bu konuşmayı yapabiliyorsa,  kendi üniversitesinde en demokratik protesto hakkını kullanan öğrencileri neden okuldan attığını kendisine sormak isterim.
Hatırlanacağı gibi, CBÜ’ne gelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a tepki gösteren ve protesto eden öğrencileri önce tehdit eden, sonra da okuldan atan Rektör Mehmet Pakdemirli’dir.
Kendisi siyaset yapıp, üniversite gençliğini susturmayı kendine görev edinmiş bu Rektörün kim olduğunu Biz CHP Milletvekilleri çok iyi biliyoruz. Hayret verici bu açıklamalarıyla halkımız da Rektör’ü daha yakından tanıyacaktır.
CBÜ Rektörü basına yansıyan konuşmasında, “özgürlük ve demokrasi” taleplerini kırıp dökmek olarak yorumlamış ve polis şiddetini savunan faşist bir yaklaşım içine girmiştir. Bu savunmayı yaparken de gittiği Amerika’daki polisleri örnek vermiştir. Amerikan polisinin uygulamalarını anlatmış, “en küçük hareketinizde polis silahını çeker vurur” diyerek, bizim polisimizin yumuşak tavrından yakınmıştır. ABD ve diğer ülkelerin Gezi Parkı eylemlerindeki polis şiddetini eleştirmesini de aramıza ihtilaf sokmak olarak değerlendirmiştir.   
Amerikan polislerini izleyen ve inceleyen Prof. Dr. ünvanlı bir Rektörün özgür üniversite eğitimini, üniversitelerin demokratik ortamını, oradaki Rektörlerin öğrencilerine davranışlarını neden incelemediğini ve onlardan neden hiç bahsetmediğini açıklamasını bekliyorum.
Açıkçası Manisa CBÜ gibi, ülkenin en önemli üniversitelerinden birinin başında olan bir Rektörden gelişmiş ülkelerdeki üniversitelerden, çağdaş ve özgür bilimden, topluma yararlı bireyler yetiştirmekten bahsetmesini beklerdim. Öğrencilerine, gençlere sahip çıkan bir hocanın kucaklayıcı konuşmasını beklerdim.
Tabi ki siyasi iktidara yaranmak için kendi öğrencilerini okuldan atan bir Rektörün özgür ve demokrat öğrenciler yetiştirmesini beklemek hayal olur. Rektör, gençlere ve öğrencilere karşı düşmanca bir tutuma girmiştir. Taksim’de başlayan ve tüm ülkeye yayılan her gün artan Gezi Parkı eylemlerine katılan gençleri suçlayıp polis şiddetini masum göstermesinin nedeni budur.
31 Mayısta sabahın 05.00’te çadırında uyuyan gençlere gaz bombaları ile saldıran, çadırları yakan, ortalığı savaş alanına çeviren polise emir verenlerin, 24 saat içinde bu iş bitecek diyerek şiddeti tırmandıran Başbakanın hiç mi suçu yoktur?
Sayın Rektör tüm bunları bilmesine rağmen neden söyleyemez, iktidar yandaşı yönetim tarzıyla CBÜ gibi güzide bir eğitim kurumunu neden küçük düşürür kendisine sormak lazımdır.

Her fırsatta AKP yandaşı olduğunu hissettiren ve kraldan çok, kralcı tutumuyla iktidarın takdirine mazhar olan Mehmet Pakdemirli artık bir karar vermeli ve layıkıyla yerine getiremediğine inandığımız Rektörlük görevinden istifa etmelidir. Çünkü Celal Bayar Üniversitesi bu şekilde yönetilmeyi hak etmemektedir.
Büyük bir talihsizlik olarak gördüğüm gençleri anlamaktan uzak, özgürlük ve demokrasiye karşı konuşmasından dolayı CBÜ rektörü Mehmet Pakdemirli’yi kınıyor ve istifaya davet ediyorum.” 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.