MANİSA EĞİTİMİNİN KALBİNE HANÇER

Mustafa Pala'dan İlginç İddia

MANİSA EĞİTİMİNİN KALBİNE HANÇER

MANİSA EĞİTİMİNİN KALBİNE HANÇER 
1 Eylül 1887, Manisa Sarayının bahçesinde halk ve devlet ricali bir bayram coşkusu yaşıyor. Bir yıl önce temeli atılan ve 9 bin akçeye yapımı tamamlanan Manisa Şahane-i İdadisi eğitim ve öğretime açılıyor. Bu günkü Şehitler İlköğretim Okulunun bulunduğu yerde hizmete açılan okulun üç sınıfı Rüştiye (ortaokul), iki sınıfı Şahane-i İdadisi (lise) den ibaret ve lisenin 125 kadar öğrencisi var. 
Okulun adı 1916’da ‘Manisa Sultanisi’ olur ve aynı yıl Manisa Yunan İşgaline uğrayıp okul binası Yunan Asker Hastanesi olarak kullanmaya başlayınca okul Muradiye Cami civarındaki Katipzade Konağının bir bölümündeki Darül Eytam binasına nakledilir. 
Yunan İşgal Kuvvetlerinin geri çekilmeleri esnasında çıkardıkları büyük yangında Manisa’daki 11 bin binadan 10 bin 300’ü ile birlikte Darül Eytam binası ve okul kayıtları da yandığından, okulun 1921 den önceki kayıtları yoktur. 
İşgal öncesinde Manisa Sultanisinde okuyan öğrenciler, Müftü Ahmet Âlim Efendi’nin öncülüğünde Edebiyat öğretmeni Semih Kuman, Coğrafya öğretmeni Sami bey, Hendese ve Raziye öğretmeni Atıf bey ile birlikte Milli Kuvvetlere katılırlar. Çanakkale savaşına katılıp geri dönmeyen İstanbul Lisesi öğrencileri gibi Manisa Sultanisi öğrencileri de koşarak gittikleri cepheden dönmezler. Okul kayıtları yandığından Şehit ve Gazi olanlar hakkında kesin bir bilgiye ulaşılamaz, bu durum okul müdürü Atabey’in notlarından öğrenilir ve ne hazindir ki bu gerçek Manisa’da pek fazla bilinmez. Buradan bir kahramanlık destanı da yaratılmaz. 
İşgalin sona ermesiyle okul, yangından kurtulan kendi binasına nakledilse de cepheye giden öğrencilerin dönmemesi ve okulda öğrenci kalmaması nedeniyle 1923 yılında kapatılır. 1924 yılında karma ortaokul olarak eğitim ve öğretime devam eder, aynı yıl okula çevreden gelen öğrenciler için pansiyon binası yapılır ve kapanışından 22 sene sonra 1945 yılında lise kısmı tekrar eğitim ve öğretime açılır. 
Okulun Lise kısmı 1969/1970 eğitim öğretim yılında bu günkü binasına (A blok ve pansiyon) taşınır, eski binada orta kısım Şehitler Ortaokulu adıyla varlığını sürdürür. Lise kısmı1984 yılına kadar Manisa’nın tek lisesi olarak büyük bir boşluğu doldurur. 
Çağtay Uluçay, İbrahim Gökçen gibi tanınmış şahsiyetlerin öğretmenliğiyle taçlanan Manisa Lisesi; 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 22. Dönem TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Maliye Bakanı Ekrem Pakdemirli, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Çevre Bakanı Rıza Akçalı, İçişleri Bakanı Hayri Kozakçıoğlu, Belediye Başkanlarımızdan Ertuğrul Dayıoğlu, Zafer Ünal, Bülent Kar, akademisyenlerden Prof. Övünç Günhan, Prof. Cahit Günhan, Prof. Çetin Türkücü, Prof. Ali Onağ, Tiyatro sanatçısı Aykut Oray, Osman Gidişoğlu, Müzisyen İskender Doğan, İlhan Çeçen gibi yüzlerce devlet adamı, akademisyen, tüccar, sanayici, hukukçu, mühendis ve doktor yetiştirir. 
Bu kahraman okul, Manisa’da lise tahsili gören her üç kişiden ikisine eğitim hizmeti vermiş ve üniversite sınavlarında bu gün 47nci sıralarda olan Manisa’yı 1984’ de 11nci ve 1986 yılında 17nci sıraya taşıma başarısını gösterir.
MANİSA EĞİTİMİNİN KALBİNE HANÇER
126 yıllık ömrünün her deminde olduğu gibi son çeyreğinde de Abdülcelil Kızılgök, Kadir Keskin gibi unutulmaz müdürlerin, Şeker Adnan, Vedia Altıok, Kemal Karmancı, Cengiz Sevener, Yaşar Coşkun, Tekin Sayılar, Gönül Durmaz, Feride Soyer ve ismini sayamadığımız yüzlerce seçkin öğretmenin hizmetleriyle taçlanan lisemiz, Milli Eğitim Bakanlığının 2010 yılında Genel Lise Programlarına son verilmesiyle birlikte “Manisa Anadolu Lisesi” adıyla varlığını sürdürür. 
Asıl adının “Manisa Şehitleri Anadolu Lisesi” olması ve okul bahçesinin “şehit öğrencilerin anıtıyla” şereflendirilmesi gereken bu kahraman asırlık eğitim çınarının A Bloğunun, Manisa’nın büyük şehir olmasından doğan kamu binası ihtiyacını karşılamak üzere ve özellikle Kaymakamlık ya da ilçe Milli Eğitim hizmet binası olarak değerlendirilmesi amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğünce bir fizibilite çalışması yapıldığını okul Aile Birliği Başkanı Varol Ünler’den öğrendim. 
Başkan, içi yanarak tepki gösteriyor ve ‘böyle bir şey olursa ibreti âlem için okulun önünde gaz döker kendimi yakarım’ diyor. Değer mi böyle bir şey yapmaya? O sizin okula verdiğiniz değerle ilgili ve altının kıymetini sarraf bilir. Okulun taşıdığı manevi hatıralar, bu okulun Manisa eğitiminin kalbi olduğunu, vatan, millet sevgisine hürmeten korunması gerektiğini anlatıyor tabi anlayana… 
126 yıllık okul Türkiye’nin kaç şehrinde var ve kaçının mazisi bu denli manalı hatıralarla dolu? Manisa’da eğitimin yerlerde sürünüyor olmasının birçok sebebi var ama en önemli sebebi marka, model, lokomotif okullarının olmayışıdır. Biz bulduğumuz marka okulun marka değerini yükseltmek yerine ona neleri layık görüyoruz? 
Acı olan bir başka şey ise; okul hakkındaki değerlendirmede sayın valimize okulun eskiden 2500 öğrencisi varken şimdi 1300 öğrencisinin olduğu ve %50 kapasiteyle çalıştığı bilgisinin verilmesi, eskiden çiftli öğretim yapılırken şimdi tekli öğretim yapıldığı ve sınıfların 60 kişiden 30 kişiye inmiş olduğu gerçeğinin dikkatlerden saklanmasıdır. 
Milli Eğitim Müdürümüzün bu farkı gözden kaçırmasını makul karşılamalıyız. Arif Nihat Asya’nın Milletvekili olduktan sonra; ‘Ankara’nın nesini sevdiniz’ diye soran dostlarına; ‘İstanbul’a dönüşünü’ cevabı gibi o da ‘İstanbul’a dönüşü’ seviyor! “Kendi gurbet elde, gönlü sılada”… 
Manisa Lisesi A Bloğu, bürokrasinin şehircilik anlayışına göre başta kaymakamlık binası olmak üzere kamu ihtiyaçları için ballı börek… ‘Nasıl olsa yakında çıkacağız’ deyip önce okulun elinden binayı alırlar sonra da ebedi kalırlar ama Yunan İşgal Kuvvetlerinden sonra okul binasını başka amaçla kullanan işgalci durumuna düşmeyi göze alırlar mı bilemem… 
Bu dehşet duruma rağmen okul için bir tehdit var mı? Evet, var ama suskun kalırlarsa bundan sonrası okulun eski mezunlarının, görev yapan öğretmenlerin, öğrencilerin ve Manisa halkının sorunu… Ahirette cevabını önce şehit öğrenci ve öğretmenlere vermeleri gerekecek…(Elindeki tarihi verileri paylaştığı için okulun eskimeyen müdürü Kadir Keskin’e kalbi teşekkürler.)

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.