MANİSA'YA HAFIZLIK İÇİN MUHTEŞEM KÜLLİYE

Manisa’nın Akhisar ilçesinde yarım asırda yaklaşık 3 bin hafız yetiştiren Hilaliye Eğitim Vakfı, önemli bir külliye projesine imza atıyor.

MANİSA'YA HAFIZLIK İÇİN MUHTEŞEM KÜLLİYE

 Zambak Mimarlık tarafından iki yıl süren çalışmanın ardından hazırlanan Hilaliye Külliye Projesi’nin temeli 26 Mayıs Pazar günü yapılacak hafızlık merasiminin ardından atılacak. Tüm Türkiye’den yaklaşık 15 bin kişinin iştirak etmesi beklenen törene Başbakan Yardımcı Bülent Arınç ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katılması bekleniyor. Türkiye’de bir ilk olan projenin maliyetinin 30 milyon TL’yi bulması ve üç yılda tamamlanması planlanıyor.

Hilaliye külliye projesini tasarlayan mimarlar Kadir Karakoç ve Emre Can Yılmaz’ın verdiği bilgilere göre, İstanbul-İzmir Karayolu Kayalıoğlu mevkiindeki yeni çevre yolu bağlantısı yakınlarında inşa edilecek toplam 32 bin metrekarelik kapalı alana sahip külliye, avlulu medrese planı şeklinde hazırlandı. Geleneksel yaklaşımdan yola çıkılarak çizilen projede, ortada geniş avlu ve yeşil alan, etrafında ise tüm birimler yer alıyor. 624’ü yatılı, 856 öğrenci kapasiteli külliye, ana hatlarıyla 2 bin 700 kişilik camii, Hafızlık Hazırlık Eğitimi, Hafızlık Eğitimi, Kuran İlimleri Araştırma Merkezi, vakıf yönetim ofisi ile öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarını görebilecekleri spor ve çok amaçlı salonlarla sosyal mekanlardan oluşuyor. Hafızların eğitimi için oldukça ferah 12 kişilik özel derslikler planlandı. Ezber kabinleri, küçük dinlenme odasının bulunduğu derslikler, özel çatı penceresinden ışık alacak. Ayrıca hafız hocalarına camekanlı bölüm yapılacak. Hafızlık ve hafızlık öncesi yüzüne eğitimin derslikleri ile yurt binaları ayrı ayrı inşa edilecek, ikisinde de mescid bulunacak. Dersliklerin arkasında her birime özel teneffüs vakitleri için yarım basketbol sahasının yer aldığı küçük arka avlular da yer alıyor. Yurt odalarında ranza sistemi değil bazalar kullanılacak ve her katta dinlenme salonu ile mescit bulunacak. Giriş katındaki yemekhane ortadaki geniş avluya açılıyor. Büyük avluda futbol sahası planlanıyor. Avlunun altında ise iki basket sahalı kapalı spor salonu olacak, biri konferans salonuna dönüştürülebilecek. Üç ayrı bloktaki son katlar ise misafirhane (toplam 52 kişilik) olarak planlandı.  

Mimar Kadir Karakoç, geleneksel mimari esaslarından faydalanılarak günümüze uyarlanmış bir proje hazırladıklarını söyledi. Bu tarz bünyesinde cami de barındıran Kuran ve hafızlık eğitim merkezi, külliye projesinin tasarlanmış bir örneğinin bugüne kadar Türkiye’de yapılmadığını belirten Karakoç, “Ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda eğitim/okul, yurt, hastane ve sosyal kültürel yapı projesine imza attık, ancak Hilaliye projesi Türkiye’de ilk niteliğinde.” dedi. Kuran Kursları’nın bugüne kadar hor görüldüğünü, gizli saklı gözden ırak bodrum katlarında ışık almayan yerlerde inşa edildiğini ifade eden Karakoç, ‘cami yapalım, bodrumu da Kuran kursu olsun’ düşüncesinin kırılması gerektiğini vurguladı. Hilaliye Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti ve yöneticilerinin yenilikçi tavırlarıyla ortaya güzel bir proje çıktığını aktaran Karakoç, “Taklide yönelik talepler olmadı, bugüne ait bir anlayış ve ortak akılla güzel bir çalışma ortaya çıktı. Gelecekteki örnekleri için iyi bir referans olacak.” ifadesini kullandı.

SEVAP DAHA FAZLA OLSUN DİYE GENİŞ SAFLI CAMİ

Külliye projesinde en büyük çalışma 2 bin 700 kişilik cami için yapıldı. İlk projedeki caminin geleneksel olmadığı, fazla yenilikçi bulunduğu gerekçesiyle onay almadığını dile getiren mimar Emre Can Yılmaz, bunun üzerine sünnete uygun olsun diye hadis araştırması yaptığını belirtti. “Hadisleri okurken kendimi ağır vebal altında hissettim. Çünkü mescit tasarımına ilişkin bugün üzerinde durulmayan ama sünnete dayanan bazı kurallar var. Aslında cami yapım süreçlerinin merkezinde fakihler olmalı.” diye konuşan Yılmaz,  projenin bu sebeple bir sene uzadığını anlattı. İlk proje tek kubbeli iken üç kubbeliye dönüştü. 13 metre çapında 3 kubbe var. Kubbelerde ve bunların kasnaklara geçişinde geleneksel izler soyutlanarak kullanıldı. “Daha geniş saf, daha fazla sevap” için dikdörtgen şeklinde, kıble yönünde yayvan planlı bir cami tasarlandı. Son cemaat yerinde Osmanlı’nın klasik dönem eserlerinde görülen ancak güncel mimari dağarcığa da hitap eden saçaklar yer alıyor. Alt katı bayanlar için yapılan caminin abdesthaneleri, 62 araçlık otoparkı da bulunuyor. Projenin inşaatı camiden başlayacak

Kaynak: zaman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.