MUSTAFA ALTINSOY OKUL MÜDÜRLERİNİ DİNLEDİ

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Manisa Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu-Toplantı Salonunda, Milli Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri ve Merkez İlçe Tüm Eğitim Kurumu Müdürleri ile 2013-2014 Öğretim Yılı sene başı toplantısını yaptı.

MUSTAFA ALTINSOY OKUL MÜDÜRLERİNİ DİNLEDİ

 Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, ders dışı egzersiz çalışmaları, öğrenci kıyafetleri, okullarda alınması gereken güvenlik tedbirleri, e-okul işlemleri, seçmeli dersler, okullarda rehberlik hizmetlerinin yürütülmesi, sosyal etkinlikler, disiplin işlemleri, norm güncellemeleri, ders dağıtım çizelgeleri, öğretmen ihtiyaçları, öğrenci devamsızlık takibi, bursluluk işlemleri, öğrenci nakilleri, kayıtsız öğrencilerin takibi, Mebbis işlemleri, toplum yararına çalışma programı, yatırım programları, yenilenen sınav sistemi ve yeni ortaöğretim yönetmeliği konularında görüşüleceğini belirtti.


Başarılı bir sene geçirme temennisinde bulunan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, “Eğitim-öğretim konularında güçlü liderlik gösteren, öğrenci ve öğretmenlerden beklentilerini açıkça ortaya koyan ve bunları onlara ulaştıran, öğretim programlarının başarısı için yeni bir yönetim sistemi geliştiren kişiler olmanız gerekir.

Amacımız bilgi aktarmak deği1, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli bir nesil yetiştirebilmektir.

En değerli varlığımız olan çocuklarımızı büyük bir güven duygusuyla fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bir şekilde yetiştirmek için elbirliği ile çalışmamız gerekmektedir. Bu amaçla çıktığımız bu yolda öğrencilerimize sevgi, saygı, güven ve umudu aşılamamız gerekmektedir.

Onlara önce sevmeyi ve sevilmeyi öğretmeliyiz. İyi bir insan, önce kendisini seven ve başkasına sevgi ve saygısını gösteren insanlar arasından çıkar. Bizler, onlara bir annenin çocuğuna gösterdiği şefkati göstermeliyiz. Geleceğimizi oluşturacak bu gençlerin başarısı, öğretmenlerin özverili çalışmaları sayesinde olacağı için, bizler üzerimize düşen görevi, kutsal görev addedip en iyi şekilde icra etmeliyiz. Onlara sahip çıkmalı, karşılarına çıkabilecek zorluklara hep beraber göğüs germeliyiz. Onları mutlu, kendinden emin, kendine güvenen, kendisiyle barışık, şefkat ve merhamet sahibi bireyler olarak yetiştirmeliyiz. Bu bireylerin oluşturacağı toplum, çözüm üreten, yenilikçi, özgün, nitelikli ve çalışkan bireylerden meydana gelecektir” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemine kısaca değindi.

Modelin amaçları:

? Öğrenci, öğretmen ve okul ilişkisini güçlendirmek
? Eğitim sürecinde öğretmenlerin ve okulun rolünü daha etkin kılmak
? Ülke çapında müfredatın eş zamanlı uygulanmasını sağlamak
? Sınav kaygısını sürece yayarak azaltmak
? Öğretmenin meslekî performansını artırmak
? Okul dışı eğitim kurumlarına yönelik ihtiyacı azaltmak
? Öğretim programlarının uygulanmasını ve öğrenci kazanımlarını objektif bir şekilde izlemek ve değerlendirmek
? Başarı değerlendirmesini sürece yaymak
? Telafi imkânı sağlayarak tek sınavdan kaynaklanan olumsuzlukları azaltmak
? Öğrencilerin okula devamsızlığını en aza indirmek
? Orta ve uzun vadede öğrencinin ders dışı sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerini değerlendirmek

Modelin uygulaması:

? 2013 ? 2014 eğitim – öğretim yılından başlayarak altı temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi ortak olarak gerçekleştirilecek.

Ortak Değerlendirme Kapsamındaki Dersler

Fen ve Teknoloji
Matematik
Türkçe
Yabancı Dil
Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi
T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

? Ortak değerlendirmeler, her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılacak

? Ortak değerlendirmeler her dönem iki okul gününe yayılarak yapılacak, o günlerde okullar tatil edilecek

? Sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak

? Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek

? Ortak değerlendirmeler orta ve uzun vadede açık uçlu soruları da içerecek hale dönüştürülecek

? Öğrenciler ortak sınavlara olağanüstü haller dışında kendi okullarında girecek

? Sınavda görevlendirilecek öğretmenler kendi okullarından farklı bir okulda görev yapacak

? Geçerli bir mazereti sebebiyle ortak sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir hafta sonunda mazeret sınavı yapılacak

? Mazeret sınavı, belirlenen sınav merkezlerinde yapılacak

Ortaöğretime Yerleştirmede Esas Alınacak Puanın Hesaplanması:

Öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının%30′u ile 8.sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının%70′inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacaktır.

Ortaöğretime Geçiş Nasıl Gerçekleşecek?

?Yerleştirmeye esas puan, öğrencinin bir sonraki eğitim kademesinde devam edeceği okulun belirlenmesinde kullanılacak.

? Öğrencilerin yaptıkları okul tercihleri puan esasına göre değerlendirilecek ve yerleştirmeler merkezi olarak elektronik ortamda gerçekleştirilecek

Puan Eşitliği Halinde Ortaöğretime Yerleştirme Nasıl Gerçekleşecek?

1. Tercih önceliği,

2. Sırasıyla 8, 7 ve 6. sınıf lardaki yılsonu başarı puanı yüksekliği,

3. Okula özürsüz devamsızlık oranının azlığı.

Toplantı okul-kurum müdürlerinin konuşmaları ve dilek-temenniler ile son buldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.