Şamanizm Nedir, Şaman İnancı?

İnsanlık tarihinin en eski din inanışlarından birisi olduğu cevabı verilebilen şamanizm nedir sorusuna

Şamanizm Nedir, Şaman İnancı?

İnsanlık tarihinin en eski din inanışlarından birisi olduğu cevabı verilebilen şamanizm nedir sorusuna, aynı zamanda Türklerin Müslümanlıktan önceki din inanışları olduğu bilgisi de verilebilmektedir. Dünyanın oluşumundan bu yana, dünya üzerinde yaşamaya başlayan insanların farklı inanış yaşamları olduğu bilinmektedir.

Bir taşa, hayvana, nesneye, ürüne ve ateşe tapan insanlar, yalnızca dünyanın değil, evrenin taptıkları kişinin yarattığına ve yönettiğine inanmaktadır. Ancak şamanizmin temeli, sihir ve büyüye dayanmaktadır. Tam olarak kime ve neye ait olduğu bilinmeyen din, aynı zamanda hangi tarihte ortaya çıktığı ve kutsal kitabı olup, olmadığı net olarak bilinmeyen dinlerden birisidir. Sihir ya da büyüler yardımı ile ruhlarla, insanların iletişim kurabileceğine inanan kişilere de şaman adı verilmektedir.

Şamanlar Neye Tapar?

Çok eski dönemlere dayanan geçmişi ile iki farklı guruba ayrılan şamanlar, inanış farklarından dolayı kategorilere ayrılmıştır. Ak Şamanlar ve Kara Şamanlar olarak adlandırılan guruplardan ilki olan Ak Şamanlar, ikincisi ise Kara Şamanlardır. Şamanlar genel olarak ibadet edecekleri, dilek dileyecekleri, sağlık, huzur ve ihtiyaç gibi dilekleri için dua etmek adına farklı Tanrılar belirlemiş ve bu özellikler doğrultusunda farklı kategorilere ayrılmıştır.

Bu nedenlerden dolayı şamanlar neye tapar sorusunun cevabı öncesinde, şaman çeşitlerinin özellikleri açıklanmalıdır. Ak Şamanlar, genel olarak iyi ruhlar ile birlikte inanışlarını yaşadıklarını benimsemektedir. İnandıkları Tanrı ise Ülgen’dir. Şamanizm’e inanan kişilere yardım eden Ak Şamanlar, aynı zamanda onları korur ve iyilik adına hizmet eder.

Kara Şamanlar ise Ak Şamanlardaki iyi ruhlar ile iletişim kurmanın tam zıttı bir durum söz konusudur. Sürekli kötü ruhlar ile iletişim kurarak ibadetlerini yaşayan Kara Şamanların inandıkları Tanrı ise Erlik olarak bilinmektedir. Ayrıca Kara Şamanlar, Tanrılarının yerin en alt katmanında olduğuna inanır ve bu nedenle ibadetlerini yapmak için törenlerini de yer altlarında yapmaktadır.https://onedir.net/


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.