SOFUOĞLU; ERKEN KADRO MAĞDURLARININ SORUNUNU ÇÖZDÜK

Memur-Sen Manisa İl Başkanı ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu sözleşmeli öğretmen olarak görev yaparken KPSS puanı ile öğretmenlik kadrolarına atanan öğretmenlerin sorununun, sendikanın girişimleriyle çözüldüğünü söyledi.

SOFUOĞLU; ERKEN KADRO MAĞDURLARININ SORUNUNU ÇÖZDÜK

 Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Memur-Sen Manisa İl Başkanı ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, "Sorunun tespiti ve çözümü noktasındaki görüş ve önerilerimizi, daha önce gerek Kurum İdari Kurullarında gerekse Milli Eğitim Bakanı ve müsteşarı ile yaptığımız görüşmelerde sık sık dile getirdik. Bu konuda girişimlerde bulunmuştuk. Yine üyelerimiz üzerinden kazanılmış haklarının tespiti noktasında idari yargıda bireysel davalar yürüterek, bu hususta öğretmenlerimiz lehine bir içtihat birikiminin oluşmasını sağladık. Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı Nisan 2013 Kurum İdari Kurulu çalışma raporu görüşmelerinde “657 sayılı Kanun’un 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmakta iken KPSS puan üstünlüğüne göre memuriyet kadrolarına ilk defa atananlara 632 sayılı KHK ile memuriyet kadrolarına geçirilenlere tanınan hakların aynısı tanınmalıdır” şeklindeki somut talebimizi dile getirmemiz üzerine, müzakereler esnasında Bakanlık yetkililerince sorunun varlığının kabulü ve çözüm için irade beyanı açıklanmış idi. Nitekim Bakanlıkça da sözleşmeli öğretmen statüsünde iken KPSS puan üstünlüğüne göre öğretmenlik kadrolarına atananların sözleşmeli öğretmenlikte geçen sürelerinin zorunlu çalışma yükümlülüğünden sayılmaması durumunda, bulundukları yerde 3 yıllık zorunlu çalışma süresini tamamlayanların da yeniden zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen yerlere atanmalarının söz konusu olabileceği; 632 sayılı KHK’nın yürürlük tarihinden bugüne kadar gelinen süreçte hukuki boşluk nedeniyle Bakanlık aleyhine sonuçlanan yüzlerce dava açıldığı itiraf edilmiştir.Gerek Bakanlık nezdindeki ısrarlı takibimiz gerekse aynı doğrultuda çıkan mahkeme kararları neticesi Bakanlıkça erken kadro mağduru öğretmenlerimizin sorunu çözülmüştür" dedi.

Sofuoğlu edindikleri bilgiye göre, "Bakanlıkça bu hususta bir düzenleme yapılmış olup 'Sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayan aynı durumdaki öğretmenler arasındaki farklı uygulamaların ortadan kaldırılabilmesi bakımından 06 Mayıs 2010 tarihinden önce sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayan ve KPSS puanı ile kadrolu öğretmenliğe atananların da 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kadroya geçirilen sözleşmeli öğretmenler gibi zorunlu çalışma yükümlülüğünden muaf tutulmalarının gerektiği" ifadelerinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.