39 PROJEYE 10 MİLYON DESTEK

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında %50 hibe desteği ile 39 projeye toplamda 10 Milyon 642,977 TL ödeneceğini söyledi.

39 PROJEYE 10 MİLYON DESTEK

 Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliği çerçevesinde, 2 Kasım 2012 tarihine kadar Manisa Merkeze yapılan başvuruların sonuçları açıklandı. Proje hakkında bilgi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa’da 2006 yılından beri uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında, 2012 yılı sonuna kadar 6 etap halinde 110 projenin tamamlandığını, toplamda ise 21 Milyon 225.860TL hibe ödemesi yapıldığını belirtti. Programın amacına değinen Çebi, “Doğal kaynaklar ve çevrenin korunmasını dikkate alarak, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi, tarımsal pazarlama altyapısının geliştirilmesi, gıda güvenliğinin güçlendirilmesi, kırsal alanda alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, yürütülmekte olan kırsal kalkınma çalışmalarının ve etkinliklerinin artırılması ve kırsal toplumda belirli bir kapasitenin oluşturulmasına yöneliktir. Çoğunluğu İlimizde üretilen ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik projeler ile çiftçi ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlanmış ve özellikle, uygulanmakta olan Avrupa Birliği kaynaklı fonların kullanımı için kapasite oluşturulmuştur" şeklinde konuştu. 2012 yılı Kırsal Kalkınma Tebliği kapsamındaki başvuruları değerlendirerek, projelerin faaliyet alanlarına değinen Çebi, “Toplam 54 adet proje başvurusu yapılmıştır. Bu başvuruların, İlimizde ve merkezde yapılan değerlendirilmesi sonucunda 39'u kabul edilmiştir. Bu 39 projenin toplam tutarı 23 Milyon 264.407 TL’dir. 21 Milyon 285.953 TL’si hibe kapsamında olup; verilmesi planlanan hibe miktarı 10 Milyon 642.977 TL’dir. 7 adet üzüm işleme, 6 adet zeytin işleme, 5 adet sebze işleme, 4 adet zeytinyağı işleme, 3 adet meyve işleme, 2 adet süt işleme, 2 adet gübre işleme, 2 adet tavukçuluk ve 8 adet muhtelif konularda hazırlanmış projelere hibe desteği verilecektir. 29 proje bitkisel üretimle ilgili, 9 proje hayvansal üretimle ilgili ve 1 proje de soğuk hava deposu ile ilgilidir” şeklinde konuştu. Projelerin yürütülmesi sürecinde öncelikle hibe sözleşmeleri imzalanarak, yapılacak ihaleler doğrultusunda da bina inşaatları ve makine alımlarının gerçekleştirileceğine ve tüm projelerin 2013 yılı içerisinde bitirileceğine değinen Çebi "2013 yılı içerisinde Bakanlığımızın yayınlayacağı tebliğ doğrultusunda yeni başvurular alınacaktır. Yatırımcılarımız her türlü işlemlerini Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzde oluşturulan İl Proje Yürütme Birimimiz ile koordinasyon çerçevesinde yapacaklardır" dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.