EKMEĞİNİ İSRAF ETME

Ekmeğini İsraf Etme “Alın teri olan ekmeğimize sahip çıkalım”

EKMEĞİNİ İSRAF ETME

 Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Kültür Sitesi Meclis Salonunda “Ekmeğini İsraf Etme” konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi. İl Müdürü Hasan Çebi, Türkiye’de üretilen 37 milyar adet ekmeğin yüzde 5’inin israf edildiğini vurgulayarak, “Bu konuyu herkese anlatmalıyız. Çünkü ilimizde 7 bin 500 ham buğdayın israfına veya yıllık olarak 27 milyon TL’nin heba olmasına göz yumamayız” diyerek vatandaşları ekmekleri israf etmemesi noktasında uyardı.

 

Ekmek İsrafının önüne geçilmesi için Manisa Gıda tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü “Ekmeğini israf etme” konulu bilgilendirme toplantısı düzenledi. Bilgilendirme toplantısına Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan, daire müdürleri, gıda mühendisleri ve fırıncılar katıldı. Konuşmasında ekmek israfını önlemek için tüm illerde çalışmalar başlatıldığını açıklayan Çebi, “Ekmek bildiğiniz gibi Allahın insanlara sunduğu en güzel nimetlerden bir tanesi. Ekmek aynı zamanda bizim için çok kutsal. Ekmek aslında bir alın terinin ürünüdür. Ülkemize baktığımız zaman yaklaşık olarak 37 milyar adet ekmek üretilmekte. Yaklaşık olarak da 9,2 milyon ton buğdaydan elde edilmekte. Bunun yaklaşık olarak yüzde 5’i israf edilmekte. Yani 2,1 milyar adet ekmeğimiz israf edilmekte. Bunun parasal karşılığı da 1,5 milyar TL. İlimizde böyle bir istatistik çalışma olmamasına rağmen bizler üreticilerin ve çeşitli hesaplamalar yöntemiyle yaptığımız araştırmalara rağmen bazı hesaplar yaptık. Bu hesaplar neticesinde ise ilimiz de üretmiş olduğumuz buğdayın yıllık üretimi 370 bin tondur. Bu değer çok önemli bizim için. İlimizde günlük olarak iki milyon adet ekmek üretilmektedir. Yıllık olarak da 730 milyon adet ekmek üretilmektedir. Bunun yüzde 5’ini hesapladığımız zaman yıllık 36,5 milyon ekmek israf edilmektedir. Bunun parasal değeri 27 milyon TL. Bu az bir rakam değil. Burada hem üreticilerimizin alın teri var hem de dünyadaki aç insanların burada hissesi var. Bu kadar ekmeği israf etmenin hiçbir anlamı yoktur. Bu sorunun önüne geçmeliyiz. Bu yüzden de bakanlığımız bu konuya el attı.”dedi.

HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR

Ekmek israfının en çok toplu tüketim yerleri lokantalar yurtlar ve askeriyelerin olduğunu ifade eden Çebi, “Bu ekmek israfının en çok israf edilen yerleri genelde toplu tüketim yerleridir. Bu konunun önüne geçmek için her bulunduğumuz alanlarda bilgilendirmeler yapmalıyız. Genelde evlerde israf miktarı çok düşükte gözükse yüzde 2 ile 3 arasında israf söz konusu olabiliyor. Bunun içinde ekmek gramajını düşürdük. Üretimini de ona göre izin verdik. Son yıllarda yapılan çalışmalarda ekmeğin büyüklüğünün istenilen seviyede olduğu görüldü. Ben buraya buradaki ekmek israfının önlenmesi konusunda her bir bireye çok büyük sorumluluklar düşmekte olduğunu belirtmek istiyorum. Bu konunun paydaşları olarak da herkesin üzerinde büyük bir yük olduğunu biliyorum. Bu konuyu herkese anlatmalıyız. Çünkü ilimizde 7 bin 500 ham buğdayın israfına veya yıllık olarak 27 milyon TL’nin heba olmasına göz yumamayız.”diye konuştu. Toprak Mahsulleri Ofisi Müdürü Galip Özkan ise yaptığı açıklamada, “Ekmek israfı konusu Türkiye genelinde Başbakanın talimatlarıyla çalışmaları başlatıldı. Bizde bu konunun öncüsü olarak bu konuyu bir görev bilerek Türkiye’deki ekmek israfı ile ilgili büyük bir kampanya düzenledik. Bu kampanyayı Manisa ilimizde de başlattık.”dedi.

2 MİLYAR ADET EKMEK ÇÖPE ATILIYOR

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Gıda Mühendisi İbrahim Gümüş ise, katılımcılara “Ekmeğini İsraf Etme” konusunda önemli bilgiler aktardı. İsraf edilen ekmek fiyatları ile neler yapılabileceği hakkında konuşan Gümüş, “Türkiye’de yılda 37 milyar adet ekmek üretilmekte olup tüketilen ekmek miktarı ise 35 Milyardır. Maalesef günde 6 milyar adet ekmek üretilmekte olup 2 milyar adet ekmek çöpe atılmaktadır. Parasal olarak baktığımızda ise yılda 1,5 milyar liralık bir kaynak çöpe gidiyor. Ülkemizde bir yılda israf edilen ekmek ile 500 Km yol, 500 okul, 80 hastane yapılabiliyor. Daha da vahimi Türkiye zenginleştikçe milli gelir artışına bağlı olarak refah arttıkça, tüketim arttıkça, alım, gücü arttıkça ekmek israfı da artıyor. Gelin hep birlikte ekmeğimizi koruyalım ülkemiz ekonomisini güçlendirelim. Ne olursunuz ekmeğimizi ve geleceğimizi israf etmeyelim.”dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.