Genç Çiftçilere Devletten Hibe ve Faizsiz Kredi Desteği

21.yüzyıl Türkiye’sinde ekonomik alanda kalkınmayı sağlamak ve bu alanda önemli bir destek oluşturması hedefi ile pek çok farklı sektör ve alana yönelik olarak devletin proje uygulamaları bulunuyor.

Genç Çiftçilere Devletten Hibe ve Faizsiz Kredi Desteği

21.yüzyıl Türkiye’sinde ekonomik alanda kalkınmayı sağlamak ve bu alanda önemli bir destek oluşturması hedefi ile pek çok farklı sektör ve alana yönelik olarak devletin proje uygulamaları bulunuyor. Bu tip projelerden birisi olarak da Türkiye’nin en önemli ekonomik kaynaklarından birisi olan tarım alanında uygulanıyor ki özellikle çiftçilere destek bu alanda öne çıkıyor. Genç çiftçilere verilecek destek sayesinde tarımsal arazilerin kalkındırılması ve yerli üretim seviyesinin yükseltilebilmesi amacı ile belirli süredir üzerinde önemli çalışmalar gerçekleştiriliyordu. Bu çerçevede de mart ayı içerisinde Resmi Gazete’de yayımlanması ile yürürlüğe alınan genç çiftçi faizsiz kredi ve hibe olanakları tarımsal alanda devletin desteğinin ortaya çıkarmış olduğu önemli çalışmalardan birisi konumunda kendisine yer buluyor.

Devlet tarafından tarımsal alanların kalkındırılması ve yerli üretimin teşviki hedefi ile özellikle ülkenin geleceği olan gençlere yönelik olarak vermiş olduğu genç çiftçi hibe destek www.kredionline.net/genc-ciftci-2017-yili-50-bin-lira-hibe-destek-sartlari.h823 ve faizsiz kredi imkanlarına ilişkin olarak mart ayında Resmi Gazete yayımı ile yürürlüğe giren destek için başvurular 7 nisan 2017 tarihinde başladı. Açılan başvurulara gençlerden çok yoğun ilgi gelirken, bu teşviklere yönelik 2017 yılı içerisindeki başvurular ise tamamlandığından, gençler bu yıl için teşviklere başvuru gerçekleştiremiyor. 2017 yılı başvurularının sonuç açıklamaları ise 29 haziran 2017 tarihinde gerçekleştirildi. Teşvikler çerçevesinde toplam 30 bin TL hibe desteği verilen tarım alanında faaliyet göstermek isteyen gençler belli oldu. 18 ila 40 yaş arasındaki genç çiftçileri hedef alan bu hibe sayesinde ekonomik yönden kalkınmaya destek olması amaçlanıyor. 2017 yılında başvuruları alınan ve hibe ve faizsiz kredi imkanından yararlanacak kişilerin açıklanmasına karşın devlet tarafından bir kereye mahsus olarak verilmeyen bu olanaktan gelecek yılda yararlanabilmek mümkün olacak. Böylelikle 2017 başvurularını kaçıran ya da başvurusu onay almayan gençler 2018 yılına yönelik olarak verilecek genç çiftçi hibe desteği ve faizsiz kredi desteği başvurularını yaparak, bu haktan yararlanabilme şansını yakalayacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her sene bu projenin uygulamaya alınacak olması ve genç çiftçilere köylerine dönüş yaparak, üretim gerçekleştirmelerini teşvik eden bu destekten yararlanabilmek içinse belirli şartlar bulunuyor. Bu şartlar çiftçinin 18 ila 40 yaş aralığında olması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve okur yazar olması da aranan belirli şartlar arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra çiftçilik uygulamalarının reele dönüştürüleceği noktada ikamet edilmesi de önemli koşullar arasında yer alıyor. Gençler bu hibe ve faizsiz kredi başvurularını ilk olarak gencciftci.tarim.gov.tr internet adresi üzerinden yapacağı ön başvuru ile başlayıp daha sonra gelecek onay çerçevesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlükleri’ne şahsi başvurularını nüfus cüzdanı, başvuru dilekçe ve proje formu, kendisinin ve eşinin sigortasının bulunmadığını gösteren belge, okur yazar olduğuna ilişkin belge ve son olarak da projesini uyguladığı noktada ya da yakınında ikamet ettiğini gösteren belge ile başvurularını gerçekleştirebilmektedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.