Hizmet sözleşmelerindeki hastalık izin sürelerine Danıştay’dan düzenleme

Danıştay 5. Dairesi, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na bağlı birliklerde sözleşmeli idarecilerin hastalık izin sürelerini düzenleyen “İzin Hakları” ve “Sözleşmenin Feshedilebileceği Haller” başlıklı maddelerle ilgili yürütmenin durdurulması kararını verdi.

Hizmet sözleşmelerindeki hastalık izin sürelerine Danıştay’dan düzenleme

 Sağlık-Sen’in açtığı davada Danıştay, hizmet sözleşmesinin 17. maddesinde yer alan, “… yılda 30 günü geçmemek üzere…” ve 19. maddenin (f) bendindeki, “Belge ile ispat edilebilen sağlık mazereti sebebiyle bir yılda görevden uzak kalınan sürenin 30 günü geçmesi…” ibareleriyle ilgili yürütmeyi durdurdu. Mahkemenin verdiği kararda, hastalık halinin insan iradesi dışında gerçekleşen ve öngörülemeyen bir sebep olduğu vurgulanarak, haklı bir mazeret ve çalışma verimini ortadan kaldıran bir durum olması karşısında, sağlık mazereti sebebiyle yılda 30 günden fazla görevden uzak kalmanın sözleşmenin fesih sebepleri arasında sayılmasına ilişkin düzenlemenin hukuka aykırı olduğu ifade edildi.

Manisa Sağlık-Sen Şube Başkanı Mustafa İrğat, yaptığı açıklamada sözleşmeli personelin birçok konuda olduğu gibi hastalık izni konusunda da kadrolu-sözleşmeli ayrımından kaynaklanan mağduriyet yaşadığını belirterek, Danıştay’ın verdiği bu son kararın önemli olduğunu vurguladı. Hizmet sözleşmesinde yer alan 30 gün sınırının, uygulamada sözleşmeli personelin işini kaybetmesi gibi sıkıntılar doğurduğunu belirten İrğat, “Çalışma koşullarını belirleyen kurallar, çağdaş dünyada çalışanın haklarını koruma temelinde şekillenmektedir. Bizde ise tam tersi bir biçimde, gayriihtiyari bir durum olan hastalığın 30 günü aşması durumunda sözleşmeli personel, işini kaybetme durumuyla karşılaşmaktaydı. Hastalık mazereti, insan iradesi dışında gerçekleşen bir sebeptir. Çalışanları mağdur eden bu düzenlemenin iptal edilmesi, çalışan hakları açısından önemli bir gelişmedir. Yargının verdiği bu karar, ne kadar haklı olduğumuzun göstergesidir.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.