Kısa Çalışma Ödeneği’nde uzun evrak çilesi!

Kısa çalışma ödeneği başvurularında istenilen evraklar iş verenleri zor durumda bıraktı.

Kısa Çalışma Ödeneği’nde uzun evrak çilesi!

Corona virüsü salgını doğrultusunda alınan önlemler nedeniyle salgından olumsuz yönde etkilenen işletmeler için devreye alınan kısa çalışma ödeneği başvuruları dün itibariyle başladı. Kısa çalışma ödeneği başvurularında istenilen evraklar iş verenleri zor durumda bıraktı. Evrakların toplanma sürecini çok uzun zaman alacağını düşünen iş verenler, özellikle bu gibi zamanlarda bürokraside evrakların azaltılmasını beklediklerini söylediler. Evrakların uzunluğundan şikayet eden iş verenler duruma tepki gösterdi.

Evraklar aşağıda istenildiği şekildedir.

1-Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi

2-Uygunluk Tespiti yapılması amacıyla talep edilen ve işveren veya yasal vekilince onaylı başlıca bilgi ve belgeler: (İşverenin tercihi doğrultusunda, başvuru esnasında gönderilebileceği/teslim edilebileceği gibi, uygunluk tespiti esnasında da bakanlık iş müfettişine gönderilebilir/eşlim edilebilir. Başvuru esnasında belgelerin gönderilmesi/teslim edilmesi, sürecin etkin ve verimli işlemesini kolaylaştıracaktır)

-İşverenin kısa çalışma talebine ilişkin gerekçeli ve yazılı beyanı,

-Ücret bordroları

-İşçi ücretlerinin ve bununla ilgili sigorta primi ve vergi kesintilerinin ödendiğini gösteren kayıtlar,

-Kısa çalışma uygulanan/talep edilen döneme ait çalışma sürelerini gösteren ve işçi imzalarını içeren belgeler (puantaj kayıtları, işçi takibinin yapıldığı elektronik dökümler vb.)

-Cari yıl ve bir önceki yıla ait; geçici gelir beyannameleri ile tasdikli mali tabloların kayıtları, üretimde meydana gelen artış ve azalış miktarlarını gösteren belgeler veya aynı döneme ait söz konusu bilgileri içerir nitelikte düzenlenmiş tasdikli bir mali analiz raporu

-Alınan ve iptal edilen siparişlere ve sözleşmelere ilişkin belgeler

- Varsa faaliyetin kısmen ya da tamamen durduğuna ilişkin bilgiler

- Varsa işyerindeki toplu iş sözleşmesi tarafı sendika ile kısa çalışma uygulanmasına ilişkin düzenlenmiş protokol,

-Varsa yangın, deprem, sel, su baskını, salgın hastalıklar gibi mücbir sebeplerin varlığını gösteren belgeler,

-Varsa konuya ilişkin diğer belgeler


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.