MANİSA TARIMININ ALTERNATİF ÜRÜNÜ ÇİLEK

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi Manisa'nın çilek potansiyeli hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

MANİSA TARIMININ ALTERNATİF ÜRÜNÜ ÇİLEK

 "İlimizde tarımsal alanda gelişen ürünlerden birtanesi de çilek yetiştiriciliğidir. Küçük alanlardan yüksek gelir elde edilmesi, kırsalda bulunan köylerimiz için önemli bir geçim kaynağı olmaktadır. Birim alandan elde edilen gelirin fazla olması, küçük alanların en verimli şekilde değerlendirilmesi ve tüm aile fertlerinin işgücünün üretime katkısı nedeniyle ilimizde çilek üretimi her geçen gün artmaktadır. 

İlimizde çilek üretimi özellikle Köprübaşı, Kula ilçeleri ile Merkez Osmancalı Köyünde yoğunlaşmaktadır. Hatta çilek üretiminin gelişimi bir ilçemizin ve köyümüzün kaderini değiştirmiş durumdadır.

Özellikle köprübaşı ilçemizde işgücünün devamlı göç vermesi son yıllarda çilek üretiminin gelişmesi ile beraber tersine dönmeye başlamış olup; diğer ilçelerden de işgücü alma noktasına gelmiştir" dedi.

        İlimizdeki çilek üretiminin sayısal verilerine de değinen İl Müdürü Çebi; "Yaklaşık 5.500 dekar alanda yapılmakta olan üretimden 12.500 ton verim alınmaktadır. Bu durum ilimiz ekonomisine çok büyük katkı sağlamakla birlikte,  ihracat potansiyelini de artırmıştır. İhraç ettiğimiz çilek miktarı yıldan yıla değişmekle birlikte yaklaşık olarak 2012 yılında 1.750 ton civarındadır. Bu durum o yılın verimine göre değişmektedir.

        Çilek üretimimiz ile birim alandan dekar başına 3 - 5 ton arasında verim elde edilmektedir. Elde edilen çileklerimizin günlük fiyatlandırılması komisyon tarafından belirlenmektedir" dedi.

        Çilek üretiminde hibe desteklemelerine de değinen İl Müdürü Çebi; "Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak çilek üretimine çok büyük önem vermekteyiz. Çilek üretimi ilimizde 2000 yıllarında başlamış olup; Osmancalı Köyümüzde 2007 yılında başlamıştır.

        İlimizin yüksek kesimleri, özellikle küçük alanlar ve kırsal alanda yaşayan vatandaşımızın iş gücü yoğunluğu nedeniyle bu alanları değerlendirmek amacıyla çilek fidesine destekleme yapmaktayız. Özellikle çilek yetiştiriciliğinde fide dağıtımını, İl Özel İdare kanalı ile yapmakta olup; yıllık ortalama olarak 300.000 civarında çilek fidesi dağıtmaktayız. Bölgede çilek yetiştiriciliğini artırmak amacı ile 2012 yılına kadar %100 hibe desteği ile dağıtmış olduğumuz çilek fidelerini 2012 yılı itibariyle %50 hibe desteği ile dağıtmaktayız" dedi.

Son olarak çileğin çok iyi bir alternatif ürün olduğuna değinen Çebi; "Yapmış olduğumuz bu çalışmalar tütüne alternatif ürün geliştirme programı çerçevesinde uygulanmaktadır. Ürün tercihlerini çilekten yana kullanan çiftçilerimiz tütüne istinaden daha fazla verim elde etmişlerdir. Çünkü tütünden 10 dekarda elde edecekleri verim, çilekten 1 dekarda elde edecekleri verime eşdeğerdir" diyerek sözlerini noktaladı.

        İl Müdürü Hasan Çebi'nin konuşmasının ardından bölgede çilek yetiştiriciliğinin önemine değinen Osmancalı Muhtarı Veli Yalçınkaya "Tütün yetiştiriciliğinden tam manasıyla dönmek amacıyla köyümüze 2006 yılında çilek fidesi dikilmiş olup; 2007 yılında ilk verim alınmıştır. Daha önce 10 dekar tütünden almış olduğumuz verimi, bugün çilekten 1 dekar alandan almış alıyoruz.

         Bu zamana kadar köyümüze İl Özel İdare ile İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 600 bin, 420 bin, 120 bin fidan hibe olarak verilmiştir. Yöremiz çilek üretimini benimsemiş durumdadır. 180-200 dekar arası çilek alanımız mevcuttur. Bu alanlardan 3 ile 6 ton arası verim almaktayız.

         Tütün üretiminden çileğe geçiş yapmamızın, en iyi tarafı zehirden gıdaya dönmüş olmamızdır. Çilek yöremize çok uyum sağlamıştır. Su alanlarımız daha da artarsa çilek üretimimiz de artacaktır" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.