ÖZGÜR ÖZEL MANİSALI HAYVANCILARIN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

Manisa CHP Milletvekili Özgür Özel Manisalı Hayvancıların sorunlarını meclise taşıdı.

ÖZGÜR ÖZEL MANİSALI HAYVANCILARIN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDI

 Özgür Özel vermiş olduğu önerge şu şekilde;

Manisa ilimiz 2013 yılı verilerine göre, 241 bin büyükbaş ve 909 bin küçükbaş hayvan varlığı ile Ege bölgesinin ve ülkemizin önde gelen illerinden biridir. Yem bitkilerinin ekiliş alanlarının yüksek olması sebebiyle hayvancılık ve hayvancılığa dayalı sanayinin gelişimi ve yatırımı için son derece uygun bir iklime sahip Manisa’da ne yazık ki hayvancılıkla geçinen üreticilerimiz zor günler yaşamaktadır.

Özellikle küçükbaş hayvancılıkla geçinen üreticilerimizin destekleme alamaması, yem maliyetleri ve diğer giderlerin çok yüksek olması üreticimizi zorda bırakmaktadır. Borç içinde olan besicilerimiz, küçük üreticilerin değil büyük çiftliklerin desteklenmesinden şikayet etmektedirler. Sözü verilen desteklemelere güvenerek bu işe giren küçük işletmeler aldıkları kredileri ödeyemez hale gelmiş ve ülkemizde hayvancılık politikalarının seyrine ilişkin ciddi kaygılar ortaya çıkmıştır.

Türkiye kısa ve orta vadede mevcut işletmelerdeki büyüme potansiyelini görmeden, mevcut olanın geliştirilmesi üzerine yoğunlaşmaz ve hayvancılığın kırsal kalkınmadaki rolünü göz ardı ederse bu alandaki sorunların çığ gibi büyüyeceği de açıktır. Özellikle süt ve kırmız et üretiminin orta ölçekli aile işletmeleri vasıtasıyla yeterli seviyeye çıkartılması ve büyük ve küçükbaş hayvancılık alanındaki sorunların giderilmesi için bir an önce harekete geçirilmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda;

1. Ülkemizde 2002-2014 yılları arasında, yıllara göre küçükbaş ve büyükbaş hayvan sayıları nedir?

2. Ülkemizde 2002-2014 yılları arasında, yıllara göre küçükbaş ve büyükbaş hayvan desteklemeleri ne kadardır?

3. 2015 yılında, Manisa bölgesinde küçükbaş ve büyükbaş hayvanın ayrı ayrı yetiştirilme maliyeti (gider kalemlerine göre) nedir?

4. Manisa’da yıllık kesilen hayvan sayısı nedir? Cinslerine göre dağılımı nedir?

5. Elde edilen et miktarı nedir? Elde edilen etlerin ne kadarı ihraç edilmektedir?

6. Elde edilen süt miktarı nedir? elde edilen sütün ne kadarı ihraç edilmektedir?

7. Küçükbaş hayvancılığın da büyükbaş hayvancılık gibi desteklenmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır? Var ise, söz konusu desteklemeler ne zaman yapılacaktır?

8. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkla geçinen üreticilerimizin Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve diğer özel bankalardan aldıkları kredi borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi/ötelenmesi düşünülmekte midir?

9. Manisa’da besi hayvancılığı, süt üretimi, et üretimi ve satışını geliştirmek için Bakanlığınızca üreticilere ne tür katkılar sunulması düşünülmektedir?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.