SAKİNE ÖZ HÜKÜMETE YÜKLENDİ"MISIRIN TANESİ PİYASAYA KOÇANI ÇİFTÇİYE VERİLİYOR"

CHP Manisa Milletvekili Sakine ÖZ, Mısır üreticilerinin yaşadıkları sorunları kamuoyu ve ilgililerle paylaştı.

SAKİNE ÖZ HÜKÜMETE YÜKLENDİ

 Manisa’nın ve ülkenin birçok beldesinde mısır hasadının başladığını belirten Öz, çiftçinin mısırını satmak için Toprak Mahsulleri Ofisi’ne götürdüğünde, ürünün çeşitli sebepler öne sürülerek geri çevrilmesinden, yeterli ve hızlı alım yapılmamasından ve mısırını özel sektöre düşük parayla vermek zorunda bırakılmasından dolayı dertli olduğunu söyledi. Milletvekili Sakine ÖZ, Bakanlığın mısır için açıkladığı 640 Liralık alım fiyatının beklentilerin oldukça altında olduğunu savunmayı sürdürdü.

CHP Manisa Milletvekili Sakine ÖZ’ün açıklaması şöyle:

Geçen yıl, başta mazot ve gübre olmak üzere girdi fiyatlarında ortalama yüzde 20’nin üzerinde zam yapılmasına karşın, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bu yıl müdahale alım fiyatını geçen yıla göre yüzde 8 arttırarak 640 Liradan açıklaması, üreticimizi hayal kırıklığına uğratmıştır.

Ürününü teslim etmek için     TMO’ya getiren çiftçi; ofisin çeşitli bahanelerle alımlarda isteksiz davranması, ‘rutubet yüksek’ diyerek ürünleri geri göndermesi karşısında şaşkın kalmıştır. Ayrıca alım yapmaya nazlanan ofis yetkilileri, az sayıda personel çalıştırarak alımı geciktirmeye çalışmaktadır. Ofisin bu davranışı, çiftçiyi mısırını daha düşük fiyata özel sektöre satmaya zorlamaktadır. Özel sektör, mısırı ofisten daha ucuz fiyata aldığı gibi, geçen yılki fiyatın da altına alım yapmaktadır.

Üreticinin mısırdaki girdi maliyetleri her yıl artmasına karşın, alım fiyatı yıldan yıla düşmekte, 2011 yılında mısırını 615 Liraya, geçtiğimiz yıl 585 Liraya zorla satabilen  çiftçimiz, bu yıl 550-560 Lira fiyat veren piyasada ürününe zar zor alıcı bulabilmektedir.

Devlet, geçen yıllarda mısır üreticisinin karşısına ithal mısırı çıkarttığı yetmezmiş gibi,  bu yıl da  alım fiyatlarını beklentinin oldukça altında açıklamış, çiftçimizi  640 Liraya mecbur bırakmıştır. Ne var ki, üreticimiz, Toprak Mahsulleri Ofisinde karşılaştığı sorunlardan dolayı, vadesi gelen borçlarını ödeyebilmek için, mısırını piyasaya 550 Liraya kadar vermek durumunda kalmaktadır.

Manisa’da Salihli, Akhisar ve Saruhanlı ilçelerimizin ve köylerimizin büyük bölümünde mısır üreticilerinin yaşadığı sıkıntı gün geçtikçe büyürken  Bakanlık, piyasada düşük alımla mısırı yok pahasına alacağını söyleyen büyük firmalara, çiftçimizi kendi elleriyle teslim etmektedir.”

CHP Manisa Milletvekili Sakine ÖZ, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ‘çiftçi kayıt sistemi’ne dahil çiftçilerimize ödediği mısır primi hesaplamasını geçtiğimiz yıl hatalı yaparak üreticiye daha az prim ödemeye çalışmıştı. Hem Meclis kürsüsünden, hem de yazılı soru önergelerimle bu hesaplamanın yanlış olduğunu, söylenen dekar veriminin Manisa için çok düşük seyrettiğini defalarca anlattım. Bakanlık bunu kabul etmek zorunda kaldı, prime esas dekar verimini yükseltti, ancak ulaşılması gereken gerçek seviyeye ne yazık ki yine gelemedi.

Şimdi, CHP olarak, Bakan Mehdi EKER’den bu hesabı gerçek değerlerde hesaplamasını ve üreticiye gerçek miktarda mısır priminin verilmesini, mazot ve gübre başta olmak üzere, girdi fiyatlarındaki artışların dikkate alınarak, ödenen destekleme priminin artırılmasını Bakanlıktan talep ediyoruz.

Ayrıca, Bakan Mehdi EKER ve yetkililerden, Toprak Mahsulleri Ofisi’ne gerekli finansman ve personel desteğinin sağlanarak alımların daha hızlı yapılmasını ve üreticinin parasının peşin olarak ödenmesini istiyoruz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.