Toprak Analiz Süresi Uzatıldı

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, toprak analizi süresinin 30 Ekim 2014 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı.

Toprak Analiz Süresi Uzatıldı

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, toprak analizi süresinin 30 Ekim 2014 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı.

Çiftçi kayıt sistemine dahil olan çiftçilere mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılmasına dair tebliğin 30 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden İl Müdürü Hasan Çebi, “Tebliğ kapsamında toprak analiz süresinin bitiş tarihi 1 Eylül’den 30 Ekim’e kadar uzatılmıştır” dedi.

Tebliğ’de belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde çiftçi kayıt sistemine dahil olan üreticilerin bu desteklemelerden faydalanabileceğini belirten Çebi, “Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlarda, 1 Ocak 2014 tarihi ile 30 Ekim 2014 tarihi arasında toprak analizi yaptırılması zorunludur. 50 dekarın altındaki tarım arazileri için bu şart aranmaz. Her analiz en fazla 50 dekarlık bir tarım arazisini temsil eder” dedi.

Sürenin uzatılmasıyla çiftçilerin rahatladığını da söyleyen Çebi, “Bakanlığımızın çalışmaları neticesinde, çiftçilerimizin sıkıntıya girmemeleri için toprak analizine ek süre verildi. 30 Ekim’e kadar uzatılan bu ek süre çiftçilerimizi rahatlattı. Fakat çiftçilerimizin, olası bir sıkışıklıkla karşı karşıya kalmamaları için son günü beklenmeden toprak analizlerini yaptırmalarında fayda var. Toprak analizlerini belirtilen sürede yaptıran çiftçilerimiz, 31 Aralık 2014 tarihine kadar İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvuruda bulunup gübre, mazot ve toprak analiz desteklemelerinden yararlanabilecekler” dedi.

Tebliğ kapsamında arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere destekleme ödemesi yapılamayacağını da hatırlatan Çebi, “Çiftçilere yıl içinde işledikleri, ÇKS'de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılacaktır. Toprak analizi destekleme tutarı dekar başına 2,5 lira olarak belirlenmiştir. Çiftçilerimizin tüm bu desteklemelerden faydalanabilmeleri için toprak analizlerini mutlaka yaptırmaları gerekmektedir. Laboratuvar analiz işlemleri bir hafta sürdüğünden dolayı çiftçilerimizin toprak numunelerini en geç 24 Ekim tarihine kadar Bakanlığımız tarafından yetkilendirilmiş laboratuvarlara teslim etmeleri gerekmektedir. Tüm üreticilerimizin ürünleri bol kazançları bereketli olsun” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.