TÜRK METAL-SEN EYLEM YAPACAK

OSB’de faaliyet gösteren SANPAN SAN. A.Ş.‘nin bir gurup işçinin işine son verdiği iddiası Türk Metal Sen Manisa Şubesi üyelerini harekete geçirdi. Sendika yönetimi fabrika önünde eylem yapacağını duyurdu.

TÜRK METAL-SEN EYLEM YAPACAK

 Türk-İş  İl Başkanı Türk Metal Sendikası Manisa 1 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Özben bugün işyeri önünde protesto eylemi gerçekleştireceklerini söyledi. Özben, “Türkiye’de demokrasi açısından büyük çelişkiler yaşanıyor. Bir tarafta bazı çevreler, demokratikleşmenin Türkiye için hayati önem taşıdığını söylerken öte yandan da demokrasinin en birinci kriteri olan örgütlenme özgürlüğüne saldırılar her geçen gün artarak devam ediyor.

Bazı iş ve sermaye çevreleri tarafından demokrasiyi sadece bir araç olarak gören bu yaklaşım, özellikle sendikalaşma süreçlerinde kendini çok daha net bir şekilde göstermektedir.

Bu çevreler, kamuoyuna dönük toplantı ve açıklamalarda, ısrarla demokratikleşmeye vurgu yaparken, kendi iç pratiklerinde nedense demokratikleşmeye hayat hakkı tanımamaktadırlar.

Bu konuda somut örnek arayanlar, SANPAN işyerindeki gelişmelere dikkatle bakmalıdır.

16 Temmuz 2012 tarihinde 9 arkadaşımız, 28 Ocak 2013 tarihinde ise 2 arkadaşımız İş Kanunu’nun ilgili maddeleri bahane edilerek ihtarsız ve savunmasız işten çıkarılmıştır.

SANPAN işçisi sizden ne istiyor?

Yasal olmayan haklar peşinde mi? HAYIR…

Metal işçileri sadece anayasa da açıkça belirtilen sendikalı olma hakkını istiyor.

Ayrıca örgütlenme çalışmaları esnasında sendikamıza üye olan 20 arkadaşımız işverenin baskı ve yıldırmaları sonucunda istifa etmek zorunda kalmıştır.

Ancak, sendikamız bu baskılara rağmen, mücadele etmiş ve 13 Kasım 2012 tarihinde SANPAN işyerinde yetkiyi almıştır.

İşveren yetkiye itiraz etmiş olup, yetki şu an mahkeme safhasındadır. Ancak Zehnder Groubu mahkemenin devam etmesine bile tahammül edemeyip halen işçilere baskı kurmakta ve işten çıkarmalar devam etmektedir.

İşten çıkarılan her işçi için işe dönüş davaları açılmış olup ayrıca işveren yetkilileri hakkında Sendikal hakların kullanmasını tehditle engelleme suçundan dolayı dava açılacaktır.

Batıda, işçiler  sendikal haklarını özgürce kullanırken, bizim işçilerimize bu hak çok görülmektedir. Dünyada 30 ülkede faaliyet gösteren Zehnder Group un Avrupa’daki fabrikaların neredeyse tamamında sendika vardır.

Biz Türk Metal Sendikası olarak eminiz ki bu işyerinde Avrupa dâhil her platformda yaşanan haksızlıkları teşhir edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.   

Söylediğimiz gibi SANPAN işvereni, yetkiye itiraz ettiği için, SANPAN’da çalışan arkadaşlarımız adına başlatacağımız hak mücadelesi zorunlu olarak gecikmeye uğramıştır. Yine bu süre içinde, Türk Metal Sendikası’nda örgütlenen SANPAN işçileri, işverenin baskılarına boyun eğmeyen bazı arkadaşlarımız işten çıkarılmıştır.

Bütün bunlar, işverenin demokrasi konusunda ne kadar çifte standartlı olduğunu göstermektedir.

Ancak Türk Metal Sendikası, bu konudaki haksızlıklara asla boyun eğmeyecek ve SANPAN işyerinde baskı ve zulümle dayalı bir sistemi yerleştirmek isteyenlerin, SANPAN çalışanlarının alınteri ve göz nurunu gasp etmesine izin vermeyecektir. Türk Metal Sendikası, SANPAN çalışanlarının sendikasıdır.

Türk Metal’in sendikalaşma çalışmalarının başladığı süreçten bugüne kadar ister işten çıkarılmış olsun, ister işe devam ediyor olsun, tüm SANPAN çalışanlarının mağduriyetini önlemek bizim birinci görevimizdir.

Zehnder grubuna bağlı olarak faaliyet gösteren sanpan çalışanları neredeyse türk metal orada olacak ve sanpan çalışanlarına haklarını kavuşturacaktır.

Bu düşüncelerle, SANPAN işverenini bir barış ve huzur içinde bir üretim süreci için bir kez daha sağduyulu olmaya çağırıyor,

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.