ZEYTİN FİYATLARI 6 YILDIR AYNI

Milliyetçi Hareket Partisi iktidarında zeytinin destekleme kapsamına alınacağını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “Türkiye’de zeytine destek verilmezken zeytinyağına kilo başına 70 kuruş destek verilmektedir. Zeytinyağına verilen destek ise maliyetin ancak yüzde 11′ini karşılamaktadır. Zeytinyağına değil zeytinin kilosuna 70 kuruş destek verilirse zeytin üreticilerinin tüm sorunları çözülür.” dedi.

ZEYTİN FİYATLARI 6 YILDIR AYNI

 Akhisar Zeytin Üreticileri Birliği Derneği birinci Olağan Kongresine katılan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Türkiye, sofralık zeytin üretiminde İspanya’dan sonra ikinci sırada, zeytinyağı üretiminde ise ilk 5 ülke arasındadır. Akhisar Türkiye'nin yeşil zeytin üretiminde yüzde 75’i, sofralık zeytinde yüzde 25, toplam üretimde ise % 8 paya sahiptir. Ülkemiz toplam zeytin ağaç varlığının yüzde 8’i yani 12 milyonu Akhisar’da olup yaklaşık 17 bin çiftçi geçimini zeytinden sağlamaktadır. Pastörize zeytin işleme konusunda da öncü olan Akhisar’daki gıda sanayisinin yüzde 60’ı zeytin üzerine tesis edilmiştir.”dedi.

Akhisarlı zeytin üreticisi desteklerden yararlanamıyor.

Akhisarlı zeytin üreticilerinin destekleme priminden yararlanamadığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Zeytinyağına desteleme primi ödenirken sofralık zeytine destekleme primi verilmemektedir. Bu nedenle ürettiği zeytinin yüzde 90’nını sofralık olarak değerlendiren Akhisar’daki üreticiler bu destekten yararlanamamaktadır. Bu kapsamda sofralık zeytine destekleme primi verilmelidir. Ayrıca Zeytinyağı üreticisi de primden yeterince yararlanamamaktadır. Özellikle primin düşük olduğu yıllarda yararlanma oranı çok düşmektedir.” dedi.

Zeytin üreticisi 6 yıl önceki fiyatlara ürün satıyor

Zeytin üreticisinin her geçen gün zarar ettiğini söyleyen AKÇAY, “ Zeytin üreticisi, maliyetler açısından sıkıntıdadır. Bundan 6 yıl önce yani 2007’de sofralık ham zeytinin kilosu 2 liraydı. Bugün yine 1.5 lira. Sızma yağın litresi 6 yıl önce 6.3 liraydı, 4.5 lira. Aynı dönem itibariyle mazotun litresi 2.1 liradan 4.3 liraya yükselmiştir. Zeytin toplayan işçinin yevmiyesi üç kat artmıştır. Gübre ve diğer tarımsal girdilerdeki fiyat artışları yüzde yüzleri geçmiştir. Bu nedenle zeytin üreticisi her geçen gün zarar etmektedir.” dedi.

Zeytinyağına verilen destek maliyetin yüzde 11’ini karşılıyor

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, 2002 yılında 1 kilo zeytinyağının maliyeti 2.26 liraydı. Dekar başına maliyet ise 165 liraydı. 2012 yılında ise, 1 kilo zeytinyağının üretim maliyeti 5 lira 30 kuruşa yükselmiştir. Aynı dönemde zeytinyağı üretimi için dekar başına maliyet 897 liraya ulaşmıştır. 2002 yılında zeytinyağına verilen destek maliyetin yüzde 16′sını karşılarken 2012′de maliyetin yüzde 11′ini karşılamaktadır.

Zeytinin kilosuna 70 kuruş destek verilirse zeytin üreticisinin tüm sorunları çözülür.

Zeytinin kilo maliyetinin bölgelere göre ve zeytinin cinsine göre değişmekle birlikte 1.5 lira ile 2.5 lira arasında olduğunu söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Zeytinin kilo maliyeti bölgelere ve zeytinin cinsine göre değişmekle birlikte 1.5 lira ile 2.5 lira arasında iken zeytinyağının kilo maliyeti ise 5.5 lira ile 6 lira arasındadır. Avrupa Birliği’nde üreticiye dekar başına 1.2 Avro destek verilmektedir. Türkiye’de ise zeytine destek verilmezken zeytinyağına kilo başına 70 kuruş destek verilmektedir. Zeytinyağına verilen bu destek yetersizdir. Zeytinyağına kilo başına 1.5 lira destek verilmedir. Ayrıca zeytin destek kapsamına alınmalıdır. Zeytinyağına değil zeytinin kilosuna 70 kuruş destek verilirse zeytin üreticilerinin tüm sorunları çözülür.” dedi.

Suriye’den kaçak zeytinyağı sokuluyor

Suriye’den son bir yılda yaklaşık 10 bin ton kaçak zeytinyağı sokulduğunu söyleyen MHP’li AKÇAY, “ Zeytincilik sektörü yaklaşık 6 yıldır düşük fiyat politikası ile zor bir dönemden geçerken Suriye’den ülkemize kaçak zeytinyağı sokulmaktadır. Son bir yıl içinde Türkiye’ye 10 bin tondan fazla kaçak zeytinyağı sokulmuş bu da piyasada fiyatların düşmesine neden olmuştur. Bu kaçakçılığa karşı acilen önlem alınmalıdır.” dedi.

Zeytin üretiminde dünya ikinciliğini hedefleyen Türkiye, kendi ayağına kurşun sıkıyor.

Zeytincilikte dünya ikinciliğini hedefleyen Türkiye’nin “ Zeytinciliğin Islahı, Yabanilerinin Aşılattırılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile kendi ayağına kurşun sıktığını söyleyen MHP’li AKÇAY, “ Tarım Bakanlığı’nın 2009- 2014 hedeflerinden biri de; Zeytincilikte İspanya’dan sonra Dünya’nın ikinci ülkesi olmaktır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 3 Nisan 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Zeytinciliğin Islahı, Yabanilerinin Aşılattırılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile zeytinlik alanlar başta madencilik ve enerji olmak üzere bazı yatırımlara açılmıştır. Bu yönetmelik Türkiye’de zeytinciliğin sonunu getirecektir. Bundan en çok etkilenecek illerden biri de Manisa’dır. Hükümet bir an önce bu yönetmeliği iptal etmelidir.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.