Zeytin tasarısının geri çekilmesine sevinen üretici yine de tedirgin

Barış GEZİCİ/AKHİSAR (Manisa), () - MANİSA'nın 12 milyon ürün veren zeytin ağacına sahip ilçesi Akhisar'da, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nun, zeytinlik sahalarla ilgili maddeyi, Sanayinin Geliştirilmesi...

Zeytin tasarısının geri çekilmesine sevinen üretici yine de tedirgin

Barış GEZİCİ/AKHİSAR (Manisa), () - MANİSA'nın 12 milyon ürün veren zeytin ağacına sahip ilçesi Akhisar'da, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nun, zeytinlik sahalarla ilgili maddeyi, Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı'ndan çıkarması sevinçle karşılandı. Zeytin üreticileri ve sektör temsilcileri, tek kaygılarının tasarının ileride tekrar karşılarına çıkarılması olduğunu söyledi.
Kamuoyunda haftalardır tartışılan yasa tasarısındaki zeytinliklerin sanayileşmeye açılmasına olanak sağlayan madde, TBMM Sanayi Komisyonu'nda geçen Salı günü yapılan görüşme sonrası tasarıdan çıkarıldı. Üretim Reformu Tasarısı'ndan komisyona çekilen zeytinlikler ile ilgili hükümlerden tamamen vazgeçildi.  Böylece zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin gelişmesine mani olacak hiçbir tesis kurulamamasına ilişkin madde değiştirilmemiş oldu. 3573 Sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkındaki Kanun'da yapılmak istenen değişikliğin rafa kaldırılmasına sevindiklerini ifade eden Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa, "Teklif, yıllardan beri zeytincilik üreciliği yapan bizleri gerçekten tedirgin etmiştir. Tabiki geçtiğimiz günler içerisinde Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin girişimleri ve bazı sivil toplum örgütlerinin girişimleri ile doğru bir karar verildi. Zeytin tasarısı geri çekilmeseydi üretici gerçekten mağdur olacaktı" dedi.
'ZEYTİN SEVDALILARI TASARININ GERİ ÇEKİLMESİNE ÖNEMLİ ROL OYNADI'
Akhisar Ticaret Borsası Meclis Başkanı Bahattin Alkın da yanlıştan dönüldüğünü belirtip, "Bu tasarı gündeme geldiği ilk günden itibaren biz zeytin ile ilgili sağlıklı bir üründen bahsederken diğer taraftan sanayiden bahsetmeye çalıştık. Bunu da diğer sivil toplum örgütleri ile de paylaştık. Tabiki bu süreç içerisinde bakanlık nezdinde tarafımızdan görüş alınmak istendiğinde sağ olsun yönetim kurulu başkanımız Alper Alhat ile beraber Ankara'ya gidildi. Ankara'da bakanlık nezdinde fikrimizi beyan ettik. Burada fikrimizi çok iyi ifade ettiğimizi düşünüyoruz. Çünkü sağ olsun orada bulunan bakanlarımız da bizden aldıkları görüş ile beraber hemen akabinde tasarı geri çekilmiş oldu. Bunu tabiki sadece bizim başarımız olarak söylemek doğru olmaz bu aynı zamanda tüm yurttaki zeytin sevdalıların da başarısıdır" dedi.
'TASARININ AYNI ŞEKİLDE TEKRAR GELMESİNDEN KAYGI DUYUYORUZ'
Tasarının yine aynı şekilde kamuoyunun gündemine gelmesinden kaygı duyduklarını ifade eden Alkın, "Herkes biliyor ki biz sadece tüketilen bir üründen bahsetmiyoruz. Biz aynı zaman da sağlıklı bir üründen bahsediyoruz ve bizim bahsettiğimiz zeytin ağaçları bizim tarihimizi, kültürümüzü, coğrafyamızı, sağlığı ve barışı bu coğrafyadaki tüm medeniyetleri temsil ediyor. Bu anlamda tasarının geri çekilmesi için emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Kaygımız önümüzdeki dönemde bu tasarının yeniden gündeme gelmesi olur. Eğer gündeme gelecekse de bakanlık veya hükümet nezdinde çok doğru bir çalışma yaparak en azından kamuoyuna sunulması gerekiyor. Sadece genel anlamda zeytin tasarısı olarak sunulması insanları rahatsız ediyor. Tasarının geri çekilmiş olması demek bitmiş rafa kaldırılmış olması demek değil. Bu defalarca kanun tasarısı olarak önümüze geldi" dedi.
Ağaçların kesilmesi ve talan edilmesinin büyük bir kayıp olacağına vurgu yapan Akhisarlı zeytin üreticisi Ata Ansal, "Bu tasarının geri çekilmesini, çiftçiler olarak olumlu karşılıyoruz. Zeytin ağaçlarımızın heder olmaması bizim için çok güzel. Çünkü biz yıllardır bu toprakta ve bu ağaçlardan ekmek yiyiyoruz. Ağaçların kesilmesi ve talan edilmesi bizim için çok büyük bir kayıp olurdu. Ekonomik olarak da çok ciddi bir kayba neden olurdu. İnşallah böyle bir tasarı bir daha Meclise gelmez" dedi.
'AKHİSAR EKONOMİSİNİ FİNANSE EDEN ZEYTİN'
Bu tasarının geri çekilmesinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Ansal, "Akhisar ekonomisini şu an finanse eden zeytindir. Çünkü Akhisar, Türkiye'nin yeşil zeytin üretiminin yüzde 70 - 75'ini üretiyor. Siyah zeytinin de yüzde 40 - 50'sini biz üretiyoruz ve Akhisarlı firmalar bunu Türkiye'de pazarlıyor" dedi.

FOTOĞRAFLI


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.