AKÇAY MADENİN ÜSTÜNÜ DE DÜŞÜNDÜ

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde maden ocaklarında yer üstünde çalışanlar için fiili hizmet zammı verilmesini düzenleyen kanun teklifini TBMM’ye sundu.

AKÇAY MADENİN ÜSTÜNÜ DE DÜŞÜNDÜ

 Maden ocaklarında kanalizasyon ve tünel yapımı gibi yeraltında yapılan işlerde çalışanlara çok doğru olarak bir yılda 180 gün fiili hizmet süresi zammı uygulandığını belirten Akçay aynı maden ocaklarında yerüstünde çalışanlara fiili hizmet zammı uygulanmadığını, vermiş olduğu kanun teklifiyle bu çalışanlar için bir yılda 90 gün fiili hizmet süresi zammı uygulanmasının amaçlandığını ifade etti. Akçay vermiş olduğu kanun teklifinde madenciler için emeklilik yaşını 50’ye indirmeyi de hedeflediklerini belirtti. Maden işlerinin yeraltı işlerinde sürekli veya münavebeli olarak en az 20 yıl çalışan sigortalılara 55 yaşında emeklilik hakkı verildiğine ifade eden Akçay bu sigortalılardan 50 yaşını dolduran ve erken yaşlanmış olduğu tespit edilenlere yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde emeklilik hakkı tanınmakta olduğuna dikkat çekti. Akçay şöyle devam etti: “ 2008 yılında çıkarılan bir kanunla yeraltında çalışanlara 50 yaşında emekli olma hakkı sağlayan  "50" ibaresi "55" şeklinde değiştirilerek yeraltında çalışıp da erken yaşlandığı tespit edilenlerin 50 yaşında emekli olma hakları ellerinden alınmıştır. Mevcut uygulama ile maden işyerlerinin yeraltı işlerinde en az 20 yıl çalışarak erken yaşlanmış olduğu tespit edilen sigortalılar yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde 55 yaşında emekli olabilmektedir. Ancak bu yaş yapılan işin zorluğu ile değerlendirildiğinde yetersiz kalmaktadır.” Madencilik sektörünün en zor ve riskli sektörlerin başında geldiğini ve bu sektörde çalışanların hayati tehlike dâhil olmak üzere pek çok anlamda risk altında görev yapmakta olduğu belirten Akçay, “Yeraltında çalışanlar için 55 olan emeklilik yaş haddinin 50 yaşa çekilmesi, yerüstünde çalışanlara ise hak ettikleri fiili hizmet süresi zammı verilmesi zor şartlar altında görev yapan madencilerimizi bir nebzede olsa rahatlatacaktır.” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.