ANALIK İZNİ 32 HAFTA OLSUN TEKLİFİ

Anne adayı çalışanların analık iznini otuziki haftaya çıkaran kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu. MHP Manisa milletvekili Erkan Akçay’ın hazırladığı kanun teklifine göre çalışan anne adaylarına doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra yirmidört hafta olmak üzere toplamda otuziki hafta annelik izni verilmesi hüküm altına alınıyor. Ayrıca çoğul gebelik durumlarında doğum öncesinde dört haftalık izin ilavesi var.

ANALIK İZNİ 32 HAFTA OLSUN TEKLİFİ

 MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, Devlet Memurları Kanunu ve İş Kanunu’nda değişiklikler öngören kanun teklifi ile anne adaylarının analık iznini otuziki haftaya çıkaran kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Teklifte doğumdan önce sekiz, doğumdan sonra yirmidört hafta olmak üzere toplam otuziki hafta süreyle analık izni verilirken çoğul gebelik durumunda, doğum öncesi sekiz haftalık analık izni süresine dört hafta ekleniyor. Çalışan annelere analık izni süresinin bitiminden itibaren ilk 6 ay günde bir buçuk saat süt izni verilmesi de teklifte yer alıyor.  

 

“Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi şart”

 

            Teklifin gerekçesinde kadınların çalışma hayatına girmesi ile anne sütü ile beslenmeye ilginin azalmasına dikkat çeken MHP’li Akçay, biberonla beslemenin modern anneliğin simgesi haline dönüşmesi gibi yanlış uygulamaların yaygınlaştığına dikkat çekti. Akçay kanun teklifinin gerekçesine şöyle devam etti: “Doğumdan sonra ilk altı ay süresince bebeğin fizyolojik ve psikososyal ihtiyaçlarının tek başına anne sütü ile en iyi şekilde karşılandığının birçok bilimsel araştırmada yer almaktadır. Öte yandan anne sütü ile sağlık harcamaları azalır. Çocuk hastalıklarının tedavisindeki iş gücü azalır. İş günü kaybı azalır, izin alma ve para kaybı azalır. Ayrıca anne sütünün çocukların ilerleyen yaşlarındaki pek çok hastalık için risk azaltıcı etkisi vardır. Her beş yılda bir gerçekleştirilen 2008 Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmalarına göre hayatın ilk iki ayında bebeklerin yüzde 69’unun sadece anne sütü ile beslendiğini göstermektedir.  Bebekler 2–3 aylık olduğunda, sadece anne sütü ile beslenenlerin yüzdesi yüzde 42’ye düşmektedir. Bebekler 4–5 aylık olduğunda sadece anne sütü ile beslenenlerin oranı yüzde 23,6’ya düşmektedir. Bebekler 6–7 aylık olduğunda sadece anne sütü ile beslenenlerin oranı yüzde 1,6’ya düşmektedir. Bu düşüşte bebeklerin ek gıdaya geçmenin yanında çalışan annelerin iş başı yapmaları da oldukça etkili olmaktadır. Öte yandan UNICEF ve Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) bebeklerin doğumdan itibaren ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü almalarını (başka katı ve sıvı gıdalar ve su almadan) ve yedinci aydan itibaren katı ve lapa ek gıdalara başlanılmasını önermektedirler.” Kanun teklifinde ayrıca memurlara kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde verilen izin süresi on güne çıkarılması ile çalışan haklarını korunması amacıyla doğum izni sürelerine uymayan işverenlere kesilen binikiyüz Türk Lirası idari para cezası onbin Türk Lirasına çıkartılması yer alıyor. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.