BAŞKAN ENGELLİLERE ENGEL OLDU

Manisa’da yaşayan engelli vatandaşların şehir içi ulaşımın engelliye ücretsiz yapılması için 3 yıldır sürdürdükleri mücadele devam ediyor. Süreç içinde kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmemesinden dert yanan Gazete Altınokta Yazı İşleri Müdürü Arif Zengin, “Sadece Belediye Başkanı’nı ikna edemedik” dedi.

BAŞKAN ENGELLİLERE ENGEL OLDU

 Manisa Altınokta Körler Derneği’nin öncülüğünde başlatılan ve engellilere şehir içinde ulaşımın ücretsiz yapılmasını öngören mücadele devam ediyor. 3 yıldır devam eden mücadelelerinde konunun bütün muhataplarıyla görüştüklerini söyleyen Gazete Altınokta Yazı İşleri Müdürü Arif Zengin, “ Belediye Başkanımız hariç herkesi ikna ettik. Son yerel seçimlerden önce siyasi partileri ve başkan adaylarını tek tek ziyaret ederek engellilerin en önemli taleplerinden birisi olarak şehir içi ulaşımın engellilere ücretsiz yapılmasını gündeme getirdik. O gün özellikle CHP’nin Belediye Meclisi adayı olan ve aynı zamanda da özel halk otobüsleri, yani eski kırmızı otobüslerin Kooperatif Başkanı olan Sayın Engin Sinaner ile bu konuyu görüştük. Sayın Sinaner bu talebimizi o tarihte makul bulmuş ve bize seçim vaadi olarak basın önünde söz vermiştir. Daha sonra bu talebimizi dönemin valilerine ve en son Sayın Valimiz Halil İbrahim Daşöz’e ilettik. Sayın Valimiz de bu talebimizi haklı bulmuş ve İl Engelliler Konseyi Toplantısı’nda Sayın Belediye Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mümin Deniz’in de hazır bulunduğu anda konuyu konsey kararı haline getirmiş ve İl Engelliler Konseyi olarak belediyeye bir yazı yazılmasını sağlamıştır. Sayın Kooperatif Başkanımızla üç defa bu konuyu görüştük. Sayın Başkana sadece yüzde atmış ve üzerinde engelli raporu bulunanlara ücretsiz kent kart verilmesi halinde yaklaşık yüz kadar engellinin bu haktan yararlanacağını ve otobüs sahiplerine de mali bir külfet getirilmeyeceği teklifimizi önerdik. Sayın Kooperatif Başkanımız bu önerimizi yerinde bularak kabul etmiştir” dedi.

Dokuz engelli derneğinin bir araya gelerek gerekçeli bir dilekçe hazırladıklarını belirten Zengin şöyle devam etti; “Belediye Meclisi’nin gündemine alınması için dilekçemizi Ulaşım Hizmetleri Müdürümüze verdik ve Sayın Mümin Deniz dilekçemizi Sayın Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ e göstermiş. Sayın Başkan, dilekçemizin kanunlara, usule uygun olup olmadığını sorunca Sayın Müdür, dilekçemizin kanunlara uygun olmadığını söyleyerek Sayın Başkanı yanlış yönlendirmiş ve dilekçemizin Belediye Meclis Toplantısının gündemine alınmamasını sağlamıştır. Bizler bu arada tekrar gazetelere makaleler yazmaya, siyasi partiler ve onların grup başkan vekilleriyle görüşmelere devam ediyorduk. Sonuç olarak Sayın Başkan bu talebimizi belediye meclis toplantısının gündemine aldırmayarak derneğimize ret yazısı yazdırmıştır. Öncelikle engelli için yapılan indirimin yüzde otuz olmadığını, sadece öğrenci indirimi yapıldığını ve belediyenin engelliler için yaptığı diğer çalışmalarının da 5378 sayılı kanun ile 3194 sayılı kanunlar kapsamında zorunlu olarak yapıldığının bilinmesini isteriz. Bundan başka hem Ulaşım Hizmetleri Müdürümüzün hem de Sayın Başkan’ın ‘Siz hep eleştiriyorsunuz, biz hiç mi iyi bir şey yapmadık, bir defa da teşekkür edin’ yönlü serzenişlerine de cevap vermek isterim. Sayın başkan biz sizi neredeyse hiç eleştirmedik. Çalışın çalışmayın, yapın yapmayın hep övdük, plaket verdik. Hatta dernek binamıza yapmış olduğunuz boya badanadan sonra belediyeye teşekkür yazısı bile yazdık. Şehir içi ulaşımın neden engelliye ücretsiz yapılması gerektiğini herkes biliyor. Ücretsiz ulaşım engelli açısından bir lütuf değil bir haktır. Kimse olmaz diyemez, hiç kimse mevzuata, kanunlara aykırı diyemez, nasıl ben vergi ödemem diyemezse hiç kimse ben engelliyi ücretsiz taşımam da diyemez. Sayın Belediye Başkanım gelin bu sorunu siz çözmüş olun” 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.