BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI CENGİZ ERGÜN MÜJDELERİ BİR BİR AÇIKLADI

MANİSA Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, İl Koordinasyon Kurulu 2014 yılı son çeyrek toplantısında yaptığı konuşmada, Manisa için önemli açıklamalarda bulundu.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI CENGİZ ERGÜN MÜJDELERİ BİR BİR AÇIKLADI

 MANİSA Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, İl Koordinasyon Kurulu 2014 yılı son çeyrek toplantısında yaptığı konuşmada, Manisa için önemli açıklamalarda bulundu. Yılbaşı itibariyle il genelinde 80 milyon TL’ye varan asfaltlama çalışması yapılacağını belirten Başkan Ergün, Turgutlu, Salihli, Saruhanlı ve Alaşehir ilçelerinin kavşak projelerinin de ihale aşamasına geldiğini bildirdi. Katı atık bertaraf tesisinin Kasım ayında ihale tarihinin netleşeceğini de sözlerine ekleyen Ergün, CBÜ’lü öğrencilerin ulaşım problemiyle ilgili de şu müjdeyi verdi: “Oradaki olmazsa olmaz şartlarımızdan bir tanesi, öğrencilerimizin Manisa’ya taşınmalarındaki bedelin 1,50 TL’ye çekilmesidir. Bununla ilgili de talimatımı verdim.”

İl Koordinasyon Kurulu 2014 yılı 4. Çeyreği Toplantısı, Vali Erdoğan Bektaş başkanlığında, Şehzadeler Kaymakamlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıda Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ve yatırım programı hakkında Manisa Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanı Yılmaz Gençoğlu bir sunum gerçekleştirdi. Gençoğlu’nun ardından kürsüye gelen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, katılımcılara önemli açıklamalar yaptı. Yaklaşık 6,5 aydır büyükşehir yapılanma süreci yaşadıklarını belirten Başkan Ergün, “Tabi gönül isterdi ki, 2012 yılının Kasım ayında çıkan yasa ve 30 Mart 2014 seçimlerine kadar olan sürede keşke alt tabanı, bu geçiş sıkıntılarını o sürede keşke yapılabilseydi. Örneğin Yunusemre ve Şehzadeler belediyeleri yeni kuruldu ve ilk 2-3 ayları yer aramasıyla geçti. Bu süreç içerisinde hem kadro yapılanmaları, hem de sıfırdan kurulan MASKİ gibi şirketlerin oluşumlarını tamamladık. Allah nasip ederse oda ve dernekler projemizin önümüzdeki yıl Haziran ayına doğru tamamlanmasıyla birlikte o kulelerden bir tanesini MASKİ’ye vererek, çok daha iyi hizmetleri il genelinde vereceğiz” dedi.

2015’te 80 milyon TL’lik asfalt yatırımı yapılacak

Yapılanma sürecinin sancılarının tüm ilçelerde hem sağlık hizmetlerinde, hem hal hizmetlerinde, hem mezarlık, ilaçlama, itfaiye ve yol yapımları noktasında devam ettiğini ifade eden Başkan Ergün, “Mevcut Akhisar ve Salihli şantiyelerini gelir gelmez ihalelerini yapmak suretiyle iyileştirmesini yaparak, mevcut köy yollarında muazzam bir yama tamirleri yaptık. Şuanda ilgili dairemiz bütün ilçelerde yolların durumlarını ve Özel İdare’den gelen tecrübeli arkadaşlarımızın tespitleriyle yaklaşık 60-80 milyon TL arası ana arterlerde sıcak asfalt, diğer köy yollarına giden yolların stabilize asfalt programlanması yapıldı. Özel İdare döneminde yıllık 15 milyon TL gibi bir rakam asfalt için ayrılıyordu. Biz bunu bu sene 4-5 katına çıkararak, büyük bir asfalt hamlesini Ocak ayından itibaren inşallah tüm ilçelerimizde bölge bölge başlatmayı hedefliyoruz. İlçelerimizde Büyükşehir hizmet binalarının kurulmasıyla ilgili çalışmalar yaptık. MASKİ bünyesinde 5-6 ilçemiz kaldı. Onların da hizmetlerini MASKİ bünyesine katmış olacağız. Sonuçta böylesine bir sancılı süreçleri geçirdik. 2015 yılı ile ilgili yatırım planlarımız devam ediyor. Ben buradan bir kere daha Karayolları Bölge Müdürümüze teşekkür ediyorum. Kendisiyle yapmış olduğumuz istişare ve görüşmeler sonucunda projelerimizi protokolle imza altına aldık. Turgutlu, Salihli, Saruhanlı ve Alaşehir’deki kavşakların çalışmalarının projelendirme aşamasına geldik. Tabi ki Karayolları’nın onayına müteakip bunları 2015 yılında başlatma düşüncesindeyiz” dedi.

Katı Atık Tesislerine Onay Atık Su Arıtmaya Ret

Manisa’nın merkez açısından iki önemli sorunu olduğuna dikkat çeken Başkan Ergün, “Bunlardan biri katı atık bertaraf tesisi, biri atık su arıtma tesisi. Katı atık bertaraf tesisi ile ilgili tüm izinlerimiz ve meclis kararlarımız alındı. İller Bankası’ndan da bayram öncesindeki hafta katı atık kredisi yüzde 100 kredilendirme olarak onaylandı. Şuanda artık ihalenin teknik şartnamelerinin hazırlanması bu ayın sonuna kadar tamamlanıp, aybaşında inşallah ihale günü alınmasını düşünüyoruz. Bunun buradan müjdesini vereyim. Atık su arıtma ile ilgili yaklaşık 1,5 yıl önce Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nu milletvekillerimizle birlikte ziyaret etmiştik. Bu konuda direkt bakanlığın 30 yıl geri ödemeli olarak bu arıtmanın yapılacağı sözü verilmişti. Ancak bugün aldığım bilgi, Kalkınma Bakanlığı tarafından programa alınması konusu için olumsuz karar çıktı. Yani 2014 programında onayı çıkmadı. Projelerimizi geriye çekme talimatını verdim. Büyükşehir olarak ihaleyi kendimiz yapmak suretiyle İller Bankası nezdinde kredi başvurusunu yapacağız. Bunun yanında Turgutlu ve Alaşehir arıtmaları var. Bunların da toplu olarak müracaatlarını yapacağız. Yani bu projeler Manisa’nın olmazsa olmazları. Katı atık tesislerinden Manisa, Saruhanlı ve Turgutlu yararlanacak” diye konuştu.

Katı atık konusunda 30 yılı planlamış olacağız

Kula’nın Gökçeören bölgesinde yapılacak olan ikinci bir katı atık bertaraf tesisi ile ilgili vatandaşların ikna edilmesi noktasında bilgilendirme toplantısı yapılmasını teklif eden Başkan Ergün, toplantının Kasım ayı meclis toplantısı öncesi yapılması durumunda kararın meclisten alınabileceğini söyledi. Ergün, “En uygun yer olarak burası görünüyor. Gökçeören Mahallesi’ne 2 kilometre uzaklıkta. Hazırladığımız sunum var ve vatandaşlarımıza bu sunumu gösterirsek, ikna olacaklarını düşünüyorum. Çünkü mevcut tesislerin sızdırmazlık suyunun arıtılmasıyla tarımsal alanların sulanması gibi bir konu da var. O da önemli bir konu. Bunları iyi anlatmamız lazım” dedi. Başkan Ergün, Akhisar, Kırkağaç ve Soma bölgesini kapsayacak tesis için yer arayışında olduklarını da sözlerine ekleyerek, “Bunu da bulursak, Manisa’nın en az 30 yıllık katı atık tesisi sorununu çözmüş olacağız” dedi.

Okul yapımı için imar planı şart

Başkan Ergün’ün konuşmasının ardından İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy söz alarak, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden eğitim yatırımları yapması talebinde bulundu. Bunun üzerine Altınsoy’a yanıt veren Başkan Ergün, eğitim kampüsleri ve okul yapımı için il genelinde imar planlarının yapılmasının şart olduğunu, bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Muradiye Kampüsü ile ilgili önemli müjde

Son olarak Celal Bayar Üniversitesi yetkililerinin ulaşımla ilgili sorusuna cevap veren Başkan Ergün, “Garajın taşınmasıyla birlikte beldelerden bir takım sıkıntılar var. Mevcut 10 ve 12 metrelik yeni 5 tane otobüsü ana arterlerde şuanda hizmet vermek üzere ihale startını verdik. Bunlar daha çok üniversite hattında hizmet verecek. Bir de Muradiye hattı var sizi ilgilendiren. Muradiye hattındaki bütün mevcut dolmuşların tamamının araçlarını yenilemek suretiyle bir uygulama yapacağız. Merkezdeki gibi bir havuzda kontrol etmek için çalışmalar başladı. Orada 90 şoför kardeşimiz ve 45 tane otobüs var. Onların hepsi yenilenecek. Oradaki olmazsa olmaz şartlarımızdan bir tanesi, öğrencilerimizin Manisa’ya taşınmalarındaki bedelin 1,50 TL’ye çekilmesi ile ilgili de talimatımı verdim. Orada öğrencilerin tüm yaşadığı zorlukların inşallah üstesinden geleceğiz. Tahmin ediyorum yılbaşına kadar bu süreç tamamlanmış olur, yeni yıldan itibaren öğrencilerimiz rahat gidip gelecektir. Bunun da buradan müjdesini veriyorum” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.