CENGİZ ERGÜN YAPACAK VARSA GELSİN YAPSIN

Manisa Belediyesi, Kentsel Yenileme çalışmaları kapsamında referandum süreci süren Hafsa Sultan, Fatih, Cumhuriyet ve Yeni Mahalle sakinlerine yönelik bilgilendirme toplantılarına devam ediyor.

CENGİZ ERGÜN YAPACAK VARSA GELSİN YAPSIN

 Bu kapsamda Manisa Belediye Başkanı Başkan Ergün, Fatih Mahallesi muhtarlık binası önünde mahalle sakinleri ile bir araya gelerek, vatandaşların sorularını yanıtladı. Toplantıda Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e, Belediye Başkan Yardımcıları Mimar Azmi Açıkdil, Nursel Ustamehmetoğlu, Tamer Çipiloğlu, Taner İçöz, Serpil Çakır, Türkan Taş Köroğlu, Belediye Meclis Üyeleri, şehir plancıları eşlik etti. 

“SİZLERİN TALEBİNİ YERİNE GETİRDİK”

Mahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıda öncelikle 2009 Yerel Seçimleri sürecinde imar planı değişikliğine yönelik birebir taleplerde bulunulduğunu belirten Başkan Ergün, “Seçim çalışmaları döneminde mahallenize geldiğimde ‘Yıllardır plan bekliyoruz. Bize plan yapın. Eski evlerimizde oturmak istemiyor, daha ferah, sosyal donatı alanları olan bir mahalle istiyoruz’ diyen arkadaşlarımız oldu. Biz de o günün şartlarında bu talepleri değerlendireceğimizi ifade ettik. Sonrasında bize düşen görevi elimizden geldiğince hatasız ve tamamen sizlerin menfaatine olacak şekilde yapmaya çalıştık. Bundan sonrası hem sizlerin hem de diğer 3 mahallemizde yaşayan vatandaşlarımızın kararıdır. Şahsımdan, ekibimden ve çalışanlarımızdan beklenen planları önünüze getirebilmenin huzurunu yaşıyoruz” dedi.

“MECLİSTEN YENİ İMAR PLANINI TALEP ETTİK”

Geçtiğimiz yıllarda söz konusu mahallere yönelik 7 katlı blok sistemli yapılaşmayı ön gören bir imar planı çalışmasına başlanıldığını fakat şuanki mevcut yapılaşmaların bulunduğu alanlarda büyük bir zararın söz konusu olmasından dolayı uygulamaya konulmadığını belirten Başkan Ergün, “Bizim önümüze gelen planı tekrar meclisimize getirdik, plan imar komisyonunda şehir plancılarıyla değerlendirildi. Fakat 7 katlı planların burada uygulanamayacağının kararı belediye başkan yardımcılarımız, belediye meclis üyeleri, ilgili daire çalışanları tarafından alınarak, mazbata meclise geri gönderildi. Biz de meclisteki gurubumuz olarak yeni bir plan yapılmasının oylanmasını talep ettik. Belediye meclisimiz de bunu uygun gördü. Bu 4 mahalle ile ilgili çalışmanın kararı alındı. Şubat ayı meclisinde bu 4 mahalle ile ilgili plan imar komisyonuna sevk edildi. O günkü süreçten beri beklemede. Çünkü genel imar planı Manisa’da yeterince konuşulmuştu. Amacımız geçen süre içerisinde planı vatandaşımıza daha iyi anlatmak, onların iyi bir değerlendirme yapmasını sağlamaktı” dedi.

“DAHA İYİSİNİ YAPACAK OLAN BUYURSUN GELSİN”

Söz konusu mahalleleri ilgilendiren plana yönelik bazı kişilerin vatandaşları yanlış yönlendirildiğini, kafaların karıştırılarak plana hayır oyu vermeleri yönünde çabalar içerisine girildiğini belirten Belediye Başkanı Cengiz Ergün, son kararın yine vatandaşta olduğunu vurguladı. Başkan Ergün, “İnsanların kafalarının karıştırıldı, siyasi partilerin meclis üyelerinin mahallelere gelerek ‘belediye evinizi yıkacak, evinizi elinizden gelecek’ söylemlerinin gündeme geldiğini hepimiz biliyoruz. Ben daha önce de ifade ettim, bu söz konusu muhalefet ya da yetkilileri gelsinler sizlere alternatiflerini anlatsınlar. Daha önce bizim şimdi oturduğumuz makamda olanlar, belediye ellerindeyken hiçbir çözüm üretmemiş olanlar gelsinler ‘burası yanlış’ desinler düzeltelim. Daha iyi önerileri varsa birlikte daha iyi planı yapalım. Bunu çok açık ifade ediyorum; siyasi olsun ya da olmasın fikri olan buyursun gelsin. Bizlerin kapıları her daim açık” dedi.

“ŞAHSIMIZI DEĞİL MANİSA HALKINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Hafsa Sultan, Fatih, Cumhuriyet ve Yeni Mahallesi’ni ilgilendiren planda şahsına yönelik dedikodulara gülüp geçtiğini, tamamen Manisa halkının talebi ve menfaati doğrultusunda çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Başkan Ergün, “Şunu iyi bilmenizi isterim ki bu iş Cengiz Ergün’ün şahsi işi değildir. Benim ya da belediye meclis üyelerimizin buralarda bir metrekarelik yeri yok. Bu plan tamamen Manisa’nın önünü açmak, deprem riski olmadan sizlerin çok daha iyi yaşam alanlarına kavuşmanızı sağlamak; okulu, camisi, eğitim alanları, sosyal alanlarıyla eksiksiz bir mahalle yapma çabasıdır. Kısacası bu plan 16 bin 500 kişiyi ilgilendirir. Ben 30 yıldır müteahhitlik yapan bir insanım. İmarcılığı da plan-projeyi de, mimarlığı mühendisliği de biliyorum. Bu söylediklerimin yalan olduğunu söyleyen varsa çıksın alnından öpeyim” dedi.

“KANUNEN EVLERİNİZİ YIKMA HAKKIMIZ YOK”

Kamuoyundaki söylentilerin aksine Manisa Belediyesi’nin kanunen ev yıkmaya hakkı olmadığının altını çizen Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Hep söyledim; Manisa Belediyesi’nin evlerinizi elinden alması, evlerinizi yıkması gibi bir durum yok. Aksine plan doğrultusunda sizlerin olası mağduriyetlerinin karşısında duran gene Manisa Belediyesi olacaktır. Plan geldiği takdirde sizler parsel sahibi mahalle sakinleriyle ve müteahhitlerle anlaşacaksınız. Yok ben istemiyorum diyen de alsın cebine koysun planı, yıllar sonra kararını verip müteahhitle anlaşsın. O sizlerin vereceği karar” diye konuştu. Konuşmasında Başbakan’ın söylemlerine de yer veren Başkan Ergün, “Başbakan’ın söylemlerini izliyor, duyuyoruz. Kendisi ‘Kimseyi oy düşüncesiyle dinlemem, yıkar geçerim diyor” İşte biz yıkıp geçmiyoruz. Biz kararı sizlere veriyoruz” dedi.

“YIKMAK YOK HİSSELENDİRMEK YOK”

Geçtiğimiz dönemlerde Bahtiyar Tosunbaş Bulvarı’nın önündeki yapılanmanın hisselendirme usulüyle olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Belki hatırlatmada fayda vardır. Bahtiyar Tosunbaş Bulvarı’nın bulunduğu bölgede tek tapuya 10 kişiyi hisseli soktular. Gücü olan insanlar bir hisseyi aldı, mahkemelere giderek o arsanın satışını yaptırdı. İnsanlar arsalarının ellerinden izaleyi şuyu davası kararlarıyla alınmasını yaşadılar. Bunu herkes biliyor. Israrla söylüyorum ki bizim sistemde böyle bir şey yok. Ancak içinizden birileri bu işi yapmaya talip olur, parsel sahiplerini ikna eder, anlaşır, noter huzurunda imza attırır, bu doğrultuda arsa sahibi istediği daireyi aldığı takdirde yapılaşma olur. Yani hisseli tapu diye bir şey yok. Kimsenin elinden arsasını evini alma durumu yok. Sizi memnun ve mutlu edecekse, şartlar aklınıza yatarsa o noktada hareket edin. Kararları sizler vereceksiniz. Çıkacak sonuç hayırlı olsun. Hepsine saygı duyarım. Biz elimizden geleni yaptık. Daha iyi anlayıp daha iyi kararlar vermeniz bizleri memnun eder. Bu arada referandumda bu plana hayır çıkarsa elbette meclisimizde de kararınız geçerli olur. Yani sizin hayır dediğinize evet denmez” dedi.

VATANDAŞLARDAN BAŞKAN ERGÜN’E ÖVGÜ

Konuşmasında mahalleye kazandırılacak yeni yaşam alanlarına yönelik de bilgilendirmede bulunan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, mahalleye yapılması olası cami, okul, sosyal alan, yeşil alan gibi teknik konuları plan üzerinde gösterdi. Konuşmasının ardından vatandaşlara söz hakkı veren Başkan Ergün, verdiği plan sözünü yerine getirerek planı kendilerine sundukları için kendisinden övgüyle söz eden mahalle sakinlerine teşekkür etti. Vatandaşlar karar aşamasında olduklarını, planı bizzat kendisinden dinlemekten mutlu olduklarını belirterek, Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e güvendiklerini dile getirdiler. Toplantıda, plana yönelik referanduma ‘hayır’ oyu verdiklerini, ancak anlatımlarda tatmin olduklarını belirten bazı vatandaşlar da Başkan Ergün’den tekrar oy kullanabilmeyi talep etti. Başkan Ergün de karar değiştiren vatandaşların referandum sürecinin sonuna kadar oy kullanabileceğini söyledi. Vatandaşlar da Başkan Ergün’ü alkışlayarak kendilerine destek olacaklarını ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.