DEVLETİN SİGORTA PRİM ZARARI 26.5 MİLYAR TL

Kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda kesin kararlı olduklarını ifade eden AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş, kayıt dışı istihdamın devlet bütçesine sigorta prim borcu yönünden 26.5 Milyar Lira zarar verdiğini belirtti.

DEVLETİN SİGORTA PRİM ZARARI 26.5 MİLYAR TL

 Kayıt dışı istihdamın önüne geçilebilmesi için devletin gerekli önlemleri almasının yanında vatandaşlara da büyük sorumluluklar düştüğünü kaydeden Yurttaş, “Bu konuda öncelikle vatandaşlarımız duyarlı olmalı. Emeklerinin ve yıllarının boşa gitmemesi için mutlaka çalıştıkları yerde sigortalı çalışmalılar. Sigortasız çalıştıran işyerini biliyorlarsa da konuyla ilgili kurumlarımıza mutlaka durumu bildirmeliler ki kayıt dışı istihdamın önüne hep birlikte geçilebilsin. Türkiye genelinde 1500 SGK denetmeni bu konu üzerinde gayret gösteriyor. Kayıtsız işçi çalıştırılmasının ve sahte sigorta işlemlerinin yanı sıra işyerlerinin tescili, bordrolarda gerçek kazancın gösterilip gösterilmediği ve işveren defterinin incelenmesi de kayıt dışı istihdamın önlenmesi konusunda yapılan çalışmalar arasında yer alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 2002 yılından sonra çok önemli çalışmalar göstermiştir. Kayıt dışı istihdam 2002 yılından önce yüzde 50 civarlarında iken 2012 yılı sonunda yüzde 39’lara düşmüştür. Bu da hükümetimizin başarısını ortaya koymaktadır. 2008'de 3 sosyal güvenlik kurumunun tek çatı altında toplanması ile vatandaşlarımızın sosyal güvenliğe erişimleri ise büyük oranda kolaylaşmıştır. Sigortalı çalışanlar SGK’nın sitesine girerek sigortalarının yatıp yatmadığını, ne zaman emekli olacaklarını ve buna benzer bilgileri çok rahat öğrenebilme imkanına kavuşmuşlardır” dedi. Kayıt dışı istihdam konusunda 2023 hedeflerinin oranı yüzde 15’lere indirmek olduğunu kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Dr. Muzaffer Yurttaş; “Hükümetimizin 2023'te kayıt dışını yüzde 15'e indirme hedefi var. İstiyoruz ki herkes sosyal güvenlik kapsamında olsun. Kayıt dışı çalıştırılmasın, primler ödensin vatandaşlarımız hem sağlık güvencesinden doğru şekilde yararlansın hem de gelecek kaygısı yaşamasınlar. İnşallah 2023 yılı Türkiye'sinde yüzde 15'ler hedefi tutturulmuş olur. Dünyaya baktığımız zaman OECD ülkelerinde bu oran yüzde 10'lar civarında. Mümkün olduğu kadar bunu aza indirmeye çalışıyoruz'' şeklinde konuştu. Yurttaş kayıt dışı istihdamın en çok tekstil, hizmet ve inşaat sektörlerinde yaşandığını belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.