HÜSEYİN ERKENCİ'DEN EVET AÇIKLAMASI

CHP belediye meclis gurubu adına açıklama yapan Hüseyin Erkenci, İmar Revizyon Planı için son oylamada evet oyu vermeleri hakkında açıklama yaptı. Erkenci, “Temel itirazlarımız ve çekincelerimiz karşılanmış olduğundan, Revizyon ve ilave Nazım İmar Planı hakkında kabul oyu kullanılmıştır”dedi.

HÜSEYİN ERKENCİ'DEN EVET AÇIKLAMASI

 Manisa Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Hüseyin Erkenci’nin konuyla iligkli açıklaması şöyle:     

“Manisa Belediye Meclisine birkaç ay önce sunulan “Revizyon ve İlave İmar Planına” 
-Gediz Köprüsü-Kuvayı Milliye Anıtı arasında ,Mimar Sinan Bulvarı (İzmir-Bursa sürat yolu) üzerinde yapılan ticari alan düzenlemeleriyle “Sümerbank arazisine” rant sağlanabileceği,
-Garaj-YSE kavşağı arasındaki ,İzmir istikametinde yola cephesi olan parsellerin (Zemiz Ticaret +Konut ) olması gerekirken , tüm adanın T Lejantı ile işaretlendiği , 
-Bu güzergah üzerinde bazı adaların sadece yola bakan parsellerinde (Zemin ticaret+konut) olması gerekirken, arka parsellerde de uygulama yapıldığı,
-Kişilere ayrıcalıklı davranılmaması ve mülkiyetlerindeki taşınmazların tamamen ticari yapılmaması, rant sağlanmaması gerektiği,
-Bazı plan notlarının ayrıcalık tanıdığı, belirsizlik içerdiği,
-Toplum önündeki kişilerden etik davranışlar beklendiği şeklinde özetlenebilecek CHP Gurubunun itirazları dile getirilmiş ve çekincelerin giderilmesi istenmiştir.
Bunların bazıları karşılanmış, fakat bilhassa Sümerbank konusundaki çekincemiz giderilmemiştir.   
02/10/2012 tarihli Belediye Meclisi toplantısında;
Meclise sunulan “Revizyon ve İlave İmar Planına” bazı çekincelerimizin henüz giderilmemiş olduğundan itirazda bulunulmuş ve yeniden İmar Komisyonu’na iade edilmesi CHP gurubu olarak önerilmiştir. Uzun tartışmalardan sonra önerimiz kabul edilerek , konu tekrar İmar Komisyonuna iade edilmiştir.
Yapılan İmar Komisyonu çalışması sonucunda,
1.Nolu değişiklik:
Manisa Merkez 1/5000 ölçekli İlave+Revizyon Nazım İmar Planı ,plan notlarının genel hükümlerinin 8.maddesinde belirtilen “Konut+Ticaret alanlarında Turizm Tesisi yapılması durumunda emsal değeri % 20 oranında arttırılır” ibaresinin kaldırılarak iptal edilmesine…
2.Nolu değişiklik
Eski Sümerbank alanındaki imar planının özelleştirme yüksek kurulunun 31/01/2005 tarih ve 6 sayılı kararı ile onaylanmış şekliyle plana işlenmesine ve plan notlarının aynı şekliyle geçerli olmasına,
7 Nolu değişiklik
İşaretli alandaki “T” lejantının kaldırılmasına,
8 Nolu değişiklik
İşaretli alanda bulunan adanın 50 metrelik yola bakan kısmının “Konut+Ticaret” ve arka kısmına bakan alanın “Konut Alanı” olarak değiştirilmesine,
9 Nolu değişiklik
Manisa Merkez 1/5000 ölçekli İlave+Revizyon nazım İmar Planı plan notlarının Yapılaşma Hükümlerinin 2.1 maddesinde belirtilen “Konut+Ticaret Alanı” lejantının  “Zemin Katlar Ticaret,Üst Katlar Konut” olacak şekilde açıklanarak düzenlenmesine  şeklinde bizim bazı çekincelerimizi karşılayan düzenlemeler yapılmıştır.
Sümerbank Alanı ,Özelleştirme Yüksek Kurulunun planı ve plan notları doğrulusunda aynı şekilde korunmuş,ayrıcalık tanınmamasını istediğimiz yerlerde de “Mevcut yasal hakları”  korunarak bu çerçevede düzenleme yapılması sağlanmıştır.
Temel itirazlarımız ve çekincelerimiz karşılanmış olduğundan , Revizyon ve ilave Nazım İmar Planı hakkında kabul oyu kullanılmıştır.
Cumhuriyet Halk Partisi kentimize plan yapılmasına hiçbir zaman karşı olmamış, sadece planın sağlıklı olması yönünde çaba göstermiştir.
Bu kabul edilen Revizyon ve ilave Nazım İmar Planı dışında “Yeni,Fatih,Hafsa Sultan ve Cumhuriyet Mahalleleri” ve “Turgut Özal Mahallesi” ile ilgili revizyon imar planı çalışmaları ayrıca devam etmektedir.
Tüm bu çalışmalar bir bütün halinde birbirleri ile bağlantılı olarak sürdürülecektir.
Bu planın bazı ticari alan düzenlemeleri ile ilgili içimize sindiremediğimiz ve eksik yönleri bulunmaktadır.
Ama bu planın kabul edilmemesi halinde en az üç yıl kaybolacaktır.
Dar gelirli,yoksul insanlarımızın çıkarları ,beklentileri ve bir an önce çağdaş yaşam koşullarına kavuşmaları için plan kabul edilmiştir.
Asıl çalışmalar ve tartışmalar bundan sonra etaplar halinde yapılacak 1/1000 ölçekli planlar aşamasında olacaktır.
Şunu herkes açıkça bilmelidir ki;
CHP yoksul ,dar gelirli insanlarımızın yanında olacak ve onların haklarının kaybolmasına asla izin vermeyecektir.
Ama arsa spekülasyonu yaparak ,yıllarca bir çivi dahi çakmayan , istihdam yaratmayan , sadece rant peşinde olanlara CHP karşı çıkacak ,olur vermeyecektir.
Hele vicdanları sızlatan , özelleştirme adı altında ,kamu alanlarının çarçur edilmesi politikasına karşı olduğumuz, bunun tipik bir örneği olan Sümerbank Olayına duyarsız kalmayacağımız açıkça bilinmelidir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.