HÜSEYİN TANRIVERDİ ÇÖPLÜK OLAYINA EL ATTI

AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi, ilk olarak kentin 30 yıllık kabusu çöp sorununa el attı. Türkiye’de bu konuda uzman firma yetkilileriyle çöplükte inceleme yapan Tanrıverdi, “30 yıllık kabus tarih olacak” dedi.

HÜSEYİN TANRIVERDİ ÇÖPLÜK OLAYINA EL ATTI

 Tanrıverdi, “Bu konuda duyarlılığımı ortaya koymak için daha iş başına gelmeden hazırlıklarımızı yapmak adına bu çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Şimdiden söylüyorum bu çöplükten bir esame kalmayacak. Katı atık yönetim tesisi ile şehrimiz daha sağlıklı bir çevreye kavuşmuş olacak. İl bütünlüğünü ilgilendiren bir projeyi hayata geçireceğiz” dedi.  


KASADAN 1 LİRA ÇIKMAYACAK

AK Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tanrıverdi, 2 yılda bitirilmesi planlanan tesisin 200 milyon TL’ye mal olacağını kaydederek, “Öyle param, yok, kredi alamadım, borçlanma yapamadım gibi gerekçelere sığınmanıza gerek yok. Bu tesis Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin kasasından para çıkmadan yapılacak” diye konuştu.  

Manisa’nın 30 yıldır kanayan çöp sorununa ITC neşter vuracak. AK Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin kasasından kuruş çıkmadan Entegre Katı Atık Tesisi’ni yaptıracaklarını söyledi.  

AK Parti MKYK Üyesi Manisa Milletvekili ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi, Manisa’nın 30 yıllık sorunu ve için büyük tehdit oluşturan vahşi çöp depolamaya çözüm üretiyor. Merkezi Ankara’da bulunan ITC Entegre Katı Atık Yönetimi-Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur ve Genel Müdürü Erdoğan Gögen’i Manisa’ya davet eden Tanrıverdi, her defasında patlayarak Manisa’da korkulara neden olan çöp sorununu çözeceklerini dile getirdi.  

TEŞKİLAT BAŞKANLARI HAZIR BULUNDU 

AK Parti İl Başkanı Murat Baybatur, Şehzadeler İlçe Başkanı Ahmet Tonguç, Yunus Emre İlçe Başkanı Engin Yüksel, Manisa Çevre ve Şehircilik Müdürü Mustafa Yılmaz’ında hazır bulunduğu vahşi çöp depolama alanında konuşan AK Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tanrıverdi, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin cebinden tek kuruş çıkmadan Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’ni Manisa’ya kazandıracaklarını müjdeledi. Tanrıverdi, “Burası Manisamızın gülen yüzünün kara bir lekesidir. Bu konuda maalesef belediye duyarsız bir şekilde hareket ediyor. Biz merkezi hükümetin desteklerinden yararlanarak bu çöplüğün ıslah edilmesi ya da teknolojinin gerektirdiği sistemin kurularak hem çevre sağlığına hem de halk sağlığına uygun bir hale getirilmesini hedefledik. Bu gün de hedefimiz doğrultusunda nasıl bir proje geliştirebiliriz diye Ankara’dan çok değerli yöneticileri Manisamıza davet ettik. Biz büyükşehir belediyesi olarak göreve geldiğimizde katı atık yönetimi bir projeye uygulayacağız. Katı atık yönetimi, katı atığın evden, yoldan, bahçeden toplanması ve geri dönüşümünün gerçekleşmesi anlamındadır. Biz bu çerçevede merkezi Ankara’da bulunan ITC Entegre Katı Atık Yönetimi firmasını; şuanda Ankara’da Mamak Çöplüğünü ıslah eden geri dönüşüm sistemini kuran bir firmadır. Bu alanda tecrübelidir, birikimi var. Biz kendilerine rica ettik Mamak Çöplüğünün önceki halini Ankara’da gören birisi olarak biliyorum, şu günkü halini de biliyorum. Ve katı atık yönetiminde başarılı olunduğunu da biliyorum” dedi.

30 YILLIK KABUS TARİH OLACAK 

Manisa’ya 30 yıldan beri korku salan ve her defasında patlayarak şehrin sağlını tehdit eden Manisa çöplüğünde incelemeler yaptıklarını ifade eden Tanrıverdi, “Çöplüğün zaman zaman yandığını patladığına hepimiz şahit olduk. Bu anlamda daha işin başında duyarlılığımı ortaya koymak ve çözümü için daha iş başına gelmeden hazırlıklarımızı yapmak adına bu gün bir çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Şimdiden söylüyorum bu çöplükten bir esame kalmayacak. Katı atık yönetim tesisi ile şehrimiz daha sağlıklı bir çevreye kavuşmuş olacak. İl bütünlüğünü ilgilendiren bir projeyi hayata geçireceğiz. Ben kendilerine tekrardan teşekkür ediyorum ve basının göstermiş olduğu ilgiden dolayı da teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

ATIKLARIN % 90’NINI YOK EDECEK 

Katı atıkları % 90 oranında yok edecek bir tesis inşa edeceklerine dikkat çeken ITC Entegre Katı Atık Yönetimi-Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur ise, örneklerinin Mamak, Sincan, Anada, Konya, Bursa, Aksaray, Antalya ve Alanya gibi yerlerde olduğunu dile getirdi. Kantur, “Bizim kuruluşumuz bu katı atık konusunda dünya çapında teknolojilere sahip, bu teknolojinin sahipliği demek prosesin dizayn edilmesinden, fabrikanın dizayn edilmesine, makinanın dizayn edilmesine, üretimine ve anahtar teslimine, kurulmasına kadar yürüyen bir çalışmadır. Hüseyin Tanrıverdi’nin daveti üzerine buraya geldik. İncelemelerimizin devam edecek. Bizim şu dakika itibariyle bilgimiz, araştırma yapmak, neler yapılabileceğini söylemek, yoksa ondan sonra ki işlem ihaleleri gerektiren bir işlemdir. Ancak elimizdeki bilgiler burada gördüğümüz vahşi sahayı en az bir Mamak haline getirmek. Görevimiz gelen çöpü katı atığı % 90’a kadar yok edip % 10 kadar zararsız bir kül haline getirmek. Bu arada gerekirse enerji üretmek gerekirse ısı üretmek olacaktır. Bu bilgimiz sadece belediye çöpüyle yeterli bir bilgi değildir. Aynı zamanda medikal ve endüstriyel çöpler konusunda da yeterli bilgimiz var. Dolayısıyla Sayın Başkanımız Hüseyin Beyin Manisa ilinde katı atık planlaması ile ilgili her konuda yardıma hazır olduğumuzu bir defa daha ifade ederim. Çok teşekkür ederim bize de bu fırsatı verdikleri için” diye konuştu.  

ATIK SU VE GAZLAR TOPLANACAK 

Bu tür tesisleri defalarca yaptıklarını ve bildikleri teknikler olduğunu hatırlatan ITC Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur “Belediye saha olarak nereyi seçerse seçsin belediye kanunu da değiştiği için artık bütün ili kapsayan bir sorumluluk söz konusu. Dolayısıyla bütün il genelindeki çöpü düşünerek belki ona göre yer tayini yapılacak. Ama yer neresi seçilirse seçilsin bunu alacak olan kuruluş burayı bu dağın bir parçası haline, turizmin başlangıç noktası haline getirmek zorunda. Bu ne anlama geliyor hali hazırda yer altı sularına karışan suları toplamak anlamına geliyor, buradaki katı maddelerin çıkardığı gazları toplayıp onlara bertaraf etmek, karbondioksit azaltması yapmak ve üzerinde oluşacak olan toprak yapısının üstünü de doğaya uygun bir şekilde kaplamak anlamına geliyor. Bunları defalarca yaptık, bilinen teknikler” ifadelerini kullandı. 

200 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK 

Manisa’da kurulacak tesisin yaklaşık 200 milyon liraya mal olacağını belirten Ali Kantur “Burada Manisa’daki rakama baktığımız zaman takriben 200 milyon TL civarında bir yatırım gerektiriyor. Bu tesisle % 90 çöpü azaltmak ve dışarıya hiçbir zararlı madde bırakmamak üzere dizayn edilmiş tesisler. Ama gördüğünüz gibi çok büyük bir yatırım gerektiriyor. Ama bu yatırımları yapabilecek bilgimiz var. Belediye iradesini gösterdiği müddetçe diğer şehirlerde yaptığımız gibi burada da yapmak mümkün. Bence başkanımız Sayın Tanrıverdi’nin bu noktadaki yaklaşımı bile bu çalışmanın devam edeceğini şimdiden bile gösteriyor. Manisa’nın katı atık problemi önümüzdeki 2 yıl 3 yıl içinde kalmayacaktır” Dedi

TESİSİ ITC FİRMASI YAPACAK  

İstanbul Hava Alanı gibi referansları olduğunu ifade eden ITC Yönetim Kurulu Başkanı, tesis ile ilgili tüm finansmanı karşılayacak güçte olduklarını söyledi. Kantur, “Çöpün % 90’nın temizleyen teknoloji yaratan bir numaralı firma olarak görüyoruz. Bu konuda bizim gerek Türkiye’de ve gerekse Türkiye dışında yapacağımız bütün yatırımları finanse etmeye hazır ve etmeye de devam ediyor. Dolayısıyla burada yatırımda belediyeye herhangi pay düşmesi söz konusu değil. Bu yatırımın tamamını uzun vadeli ve düşük faizli fonlarla finanse edecek güce sahibiz. Yani belediyeye bir yük olmadan bu işi biz yapacağız” dedi

TESİS 2 YILDA BİTİRİLECEK 

Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisi’nin 2 yılda bitirileceğini belirten ITC Genel Müdürü Erdoğan Gögen ise, “ Buranın rehabilitesi, en önemli faktör insanların çöp dağının gittikçe küçülmesi ve sahanın gittikçe güzelleşmesi. İlk 6 aylık süreçte buradaki insanların artık çöplük havasından yavaş yavaş çıktığını fark etmesiyle başlar. 1. yılın sonuna gelindiğinde artık etraftaki kaçak olan gazdır, sıvıdır onların neredeyse % 100’ü kontrol altına alınmasıdır. Buda bertaraf edildiğini gösterir. 2 yıllık süreç sonunda ise fabrikamsı bir ortamda çöplerin gelip bertaraf edilip ve sahaya artık çöpün gelmediğini görmek mümkün olabilir. Bu bir steptir. 2 yıllık süreci bekleyecek diye bir durum yok 6 aylık süreçte bu çevre halkı tarafından hissedilecektir.”

12 AYDA ELEKTRİK ÜRETECEK 

12 ayın sonunda elektrik üretimine başlanacağını belirten ITC Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur, “ Zaten o makinelerin üretimi 8 ay alıyor. Zaten çoğu yerde de biz elektrik üretimine başladığımız zaman bir kaç aydır halen bekliyoruz, neyi bekliyoruz işin idari prosedürlerini bitmesini bekliyoruz. Elektrik üretiminde izin için en az 50-60 tane izin var. Biz burada ne yapacağımızı şimdiden hazırladık. Projemiz hazır” dedi.  

KURUŞ ÇIKMADAN YAPILACAK 

ITC Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur’un konuşmaları ardından son sözünü alan AK Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi, “ Öyle param, yok, kredi alamadım, borçlanma yapamadım, bilmem ne, onun için gerekçelerine de sığınmanıza gerek yok. Şu tesis burada Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin kasasından para çıkmadan yapılacak” diye konuştu.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.