KENTSEL YENİLEMEYE DE HAYIR

MANİSA Belediyesi Ekim ayı Meclis Toplantısı’nda Manisa Belediyesi’nin Yeni Mahalle, Hafsa Sultan, Fatih ve Cumhuriyet mahallelerini kapsayan Kentsel Yenileme Projesi görüşüldü.

KENTSEL YENİLEMEYE DE HAYIR

Cumhuriyet Mahallesi dışarıda bırakıldığında yüzde 65’e varan bir oranda destek alan proje, AKP, CHP ve Bağımsız üyelerin oylarıyla reddedildi. Muhalefetteki Belediye Meclis üyelerinin halkın olumlu görüşü alınması durumunda kendilerinin de olumlu yönde oy kullanacakları yönünde önceki toplantılarda görüş bildirdiğini hatırlatan Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün, verilen bu söze rağmen projenin reddedildiğini, buna Manisalıların gerekli cevabı vereceğini belirtti.

Manisa Belediyesi Ekim ayı Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Gündem maddeleri arasında yer alan ve Yeni Mahalle, Fatih Mahallesi, Hafsa Sultan Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi’ni kapsayan Kentsel Yenileme Projesi oylandı. Maddenin oylanması öncesi Şehir Plancısı İsmail Günal, mahallelerde kurulan mini referandum sandıklarından çıkan sonuçları Belediye Meclis üyelerine aktardı. Kentsel Yenileme Projesi ile ilgili daha önce Belediye Meclis üyelerine bilgi verdiklerini ve buradan halkın görüşüne gidilmesi önerisi üzerine ilgili 4 mahallede oy sandıklarının kurulduğunu ifade eden Günal, Ağustos ayı içerisinde oyların kullanılmaya başladığını ve tamamlandığını söyledi. Kurulan sandıklarda bin 525 vatandaşın geçerli oy kullandığını belirten Günal, bu oylardan 983’ünün evet, 542’sinin hayır yönünde oy kullandığını kaydetti.

Yüzde 64 projeyi istiyor

Yapılan sunumun ardından Meclis Grup Başkan Vekilleri konu üzerine söz aldı. AK Parti ve CHP Grupları proje ile ilgili kendilerine bilgi verilmediğini savunurken, Bağımsız üyeler ise, yapılan bilgilendirme toplantılarına davet edilmediklerinden dem vurdu. Cumhuriyet Mahallesi’nden yüzde 91 gibi bir oranda hayır oyu çıkması nedeniyle mahalleyi projenin dışında tuttuklarını, eski planların aynen kalması kararı aldıklarını belirten Belediye Başkanı Cengiz Ergün, diğer üç mahallede toplam yüzde 64 oranında vatandaşın evet oyu verdiğine dikkat çekti. Muhalefetin yeterli bilgi almadıkları iddiası üzerine Başkan Ergün, meclis oturumunu kapatmayarak, bir gün boyunca yeniden bilgilendirme toplantısı yapılmasını, akşamında da maddenin oylanmasını teklif etti. Bu teklif de yine muhalefet tarafından kabul görmedi.

Mahalle sakininden önemli detay

Daha sonra Başkan Ergün, önceki meclis toplantılarında proje ile ilgili muhalefetin grup başkan vekillerinin halkın olumlu karar vermesi durumunda kendilerinin de olumlu oy kullanacakları yönündeki videolarını sinevizyonla meclis üyelerine ve toplantıya katılan vatandaşlara gösterdi. Tartışmalar üzerine söz alan Hafsa Sultan Mahallesi sakini bir vatandaş, projenin Meclis’te kabul edilmesi halinde ortaya çıkacağını, çıkacak planları beğenmedikleri takdirde arsa sahipleri olarak, projeyi istemeyeceklerini belirterek, meclis üyelerinin hayır oyu vermesinin bir anlam taşımadığını söyledi. Hafsa Sultan Mahallesi sakini vatandaş, maddenin kabul edilerek, 30 yıldır bekledikleri planla ilgili son sözün vatandaşa bırakılması gerektiğini söyledi.

Maksimum hakların alınacağı bir plan çizdik

Daha sonra Şehir Plancısı Ahmet Turgut söz aldı ve planın vatandaşların taleplerine göre düzenlendiğine vurgu yaptı. İmar planı konusunda vatandaşların endişe duymaları, çok soru sormaları ve haklarını aramalarının son derece doğal olduğunu belirten Turgut, mevzuat ve yasalar doğrultusunda her parsel sahibinin farklı isteğine göre plan yapılamayacağını, ancak ellerinden geldiğince isteklere göre planı şekillendirdiklerini, revize ettiklerini ve düzenlediklerini söyledi. Vatandaşların maksimum hakları alabilecekleri bir plan yaptıklarını da sözlerine ekleyen Turgut, tüm endişeleri gidermek üzerine çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Yenileme oy çokluğuyla reddedildi

Muhalefetin meclis üyelerinin tartışma konusu haline getirdiği şartlı evetlerin ve Cumhuriyet Mahallesi oylamasının oylama dışında bırakılması halinde kabul oranının yüzde 55,6’ya denk geldiğini vurgulayan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Eski plan şartlarına göre düzeltilen parsellerin oylarının değerlendirme tablosunda da yüzde 64,5’lik evet oranı, şartlı evet oranı çıkardığımızda bu oran yüzde 61,2’dir. Hayır oyları yüzde 38,8’dir. Sonuç budur. Hala bunun üzerine polemik yapılıyor olması, işi savsaklamaktan başka bir anlama gelmiyor” dedi. Konuşmaların ardından maddenin oylamasına geçildi. MHP Grubu’nun evet oyuna karşılık, AK Parti, CHP ve Bağımsız üyelerin karşı oyuyla Kentsel Yenileme Projesi de reddedildi. Başkan Ergün, kararın Manisa için hayırlı olmasını diledi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.