MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI CENGİZ ERGÜN'DEN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Manisa Büyükşehir Belediye başkanı Cengiz Ergün önemli açıklamalarda bulundu.

MANİSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI CENGİZ ERGÜN'DEN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

 Manisa Büyükşehir Belediye başkanı Cengiz Ergün önemli açıklamalarda bulundu.;
Başkan Ergün;
Bilindiği üzere, Manisa Belediyesi 6.12.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6360 sayılı Kanun ile Manisa Belediyesinin sınırları mülki idare sınırı olarak değiştirilerek Manisa Büyükşehir Belediyesine dönüştürülmüştür. Söz konusu Kanun ile tüzel kişilikleri kaldırılan il özel idaresi, mahalli idare birlikleri, belediye ve köylerin personeli, her türlü taşınır ve taşınmaz malları, hak, alacak ve borçları, komisyon kararıyla ilgisine göre bakanlıklara, bakanlıkların bağlı veya ilgili kuruluşları ile bunların taşra teşkilatına, valiliklere, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlığına, büyükşehir belediyesine ve bağlı kuruluşuna veya ilçe belediyesine devredilmesi öngörülmüştür. Söz konusu Kanundaki devir, tasfiye ve paylaştırma işlemlerini yürütmek üzere Manisa Valiliği’nin 07.12.2012 tarih ve 10705 sayılı Olur’u ile Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu kurulmuştur.

Devir Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonunun bu dağıtım işlemlerini yürütürken;

5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile öngörülen görev, yetki ve sorumluluk dağılımını esas alması gerekmektedir.

Bunun doğal sonucu olarak, devredilecek malvarlığı, hak, alacak ve borçların birbirine paralel olarak devredilmesi, devredilen görev ve hizmetlere ve yatırımlara ilişkin borçlar haricindeki borçların ve personelin devrinin yapılmaması gerekmektedir.

Bu açıdan baktığımızda, kapatılan belediyelerin mal varlığı, hak ve alacaklarının dengeli bir şekilde paylaştırılması, ilçe belediyelerinin sadece büyükşehir belediyelerine devredilecek hizmetleri ve görevleri ile ilgili haklar, borçlar ve personelinin büyükşehir belediyesine devredilmesi gerekmektedir.

Belediyemiz bünyesinde oluşturduğumuz inceleme komisyonu, Valilik Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonunun dağıtım cetvelleri üzerinde yaptığı ve devam eden incelemede aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir:

Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonunun göndermiş olduğu dağıtım listelerinde gerek kapatılan belediyeler, gerek il özel idaresi ve ilçe belediyelerinden toplam 429 memur, 557 işçi olmak üzere toplam 986 personelin büyükşehir belediyesine devrinin yapıldığı, mevcut personel ile birlikte toplam personel sayısının 1358 personele ulaştığı, halende listede yer almadığı halde gönderilen personellerin olduğu tespit edilmiştir.

Söz konusu personel listelerindeki özlük haklarına ilişkin bilgilerin çelişkili olması, HİTAP bilgileri ile listedeki bilgilerin ve dosyası gelenlerin dosyalarındaki bilgilerinin mutabık olmadığı tespit edilmiştir.

Bu durum ise devredilen personelin maaş ve ücretlerinin sağlıklı hesaplanmasını engellemektedir. Tespit çalışmalarımız devam etmekte olup, tüm verilere sağlıklı erişim sağlandığında gerekli işlemler yürütülecektir.

Bunun yanında, devri yapılan personelde de tutarsızlıklar mevcuttur. Kapanan özel idare ve belde belediyelerinin personeli dengeli dağıtılmadığı gibi, tüzel kişiliği bitmeyen ilçelerdeki personelden de devredilmemesi gerekenlerin de belediyemize devredildiği görülmüştür.

Şöyle ki; ilçe belediyelerinin 30 Mart tarihine kadar yürüttükleri ve bu tarihten sonra büyükşehir belediyesi tarafından yürütülecek olan su, kanalizasyon, katı atık depolama ve bertaraf, ulaşım, her çeşit yolcu ve yük terminalleri, toptancı halleri, mezbaha, mezarlık ve itfaiye hizmetlerine ilişkin olmak üzere personelin büyükşehir belediyemize devredilmesi gerekirken, birçok ilçe belediyesinin bu hizmetler dışında bulunan ve büyükşehir belediyesi ile bağlantısı olmayan birimlerdeki personelinde büyükşehir belediyesine devredildiği tespit edilmiştir.

Bu durum açık bir şekilde 6360 sayılı Kanunun geçici 1 inci maddesinin 8 inci fıkrasına aykırıdır.

Benzer adaletsiz dağılım, malvarlıklarının dağıtımında da söz konusudur. Yukarıda belirttiğimiz düzenlemeler ışığında, kapanan belediyelerin malvarlığının da dengeli dağıtılması gerekirken bu da söz konusu olamamıştır. Kapanan belediyelerin ve il özel idaresinin büyükşehir belediyesinin görev, yetki ve sorumlulukları ile ilgili malvarlıklarının büyükşehir belediyesine devredilmesi gerekirken bu hassasiyete dikkat edilmemiştir.

Büyükşehir Belediyesi tüm il geneline hizmet üreteceğinden, ilin ilçelerinin tamamında ve bazı kilit noktalarda hizmet birimlerinin oluşturulması kaçınılmazdır. Bunlar, itfaiye merkezleri, tahsilat ofisleri, su arıza şantiyeleri, yol şantiyeleri vs şeklinde çoğaltılabilir. Bu hizmet birimlerini oluşturabilmek için, büyükşehir belediyesinin gayrimenkullere ihtiyacı bulunmaktadır. Manisa genelinde kapanan toplam 65 belde belediyesi bulunmasına rağmen bir belediye hizmet binası dahi büyükşehir belediyesine devredilmemiş, buna karşılık küçük bir ilçe belediyesine onun üzerinde belde belediyesi hizmet binası devredilebilmiştir.

Benzer bir dengesizlik, borçların dağılımında söz konusu olmuştur. Borçların ve bu borçların kaynağını oluşturan malvarlıklarının dengeli olmasının yanında, ilçe belediyelerinden devredilecek borçların sadece büyükşehirin görevine giren konularla ilgili olarak tesisleriyle birlikte devredilmesi gerekirken, ilçe belediyelerinin bir çoğunun belediye genel borçları da dahil edilerek büyükşehir belediyesine devri yapılmıştır.

Bunun yanında, kapanan belde belediyelerinin malvarlıklarının tamamına yakını ilçe belediyelerine devredilirken, borçlarının tamamı hiçbir ayırıma tabi tutulmadan büyükşehir belediyesine devredilmiştir. Burada, komisyon büyükşehir belediyesinin görev alanına giren malvarlıklarını ve yatırımları ve bunlara ilişkin borçları sadece büyükşehire devretmesi gerekirken bu yapılmamıştır.

Bu çerçevede, büyükşehir belediyesine devredilen toplam borç 150.275.431,46.-TL dir. Bu borcun, 3.262.594,41-TL si köylerden, 13.862.228,80.-TL si belde belediyelerinden, 133.150.607,25.-TL si ise ilçe belediyelerinden devredilmiştir.

Kısa bir örnek olması açısından şunu ifade edebiliriz ki, belediyemiz bünyesinde oluşturulan komisyon yaptığı incelemede bir ilçe belediyemizden devredilen yaklaşık 18 milyon TL borcun sadece yaklaşık 13 milyon TL si büyükşehir belediyesine ait görev ve hizmetlere ilişkin borç olarak tespit edilmiştir. Geri kalan miktarın ise büyükşehir belediyesine devri söz konusu değildir. Aynı kıyası, devredilen toplam borca kıyasladığımızda ortaya çıkan sonuç korkunç olacaktır. Buradan çıkan sonuç, ayırım yapılmadan tüm borçların büyükşehire devredilmesi eğilimine girilmiş olduğudur.

Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonunun taşıtlar ve iş makineleri ile ilgili olarak aldığı kararları da değerlendirme yapabilmeniz için bilginize sunmak istiyoruz.

Manisa il düzeyinde genel yetkili ve en önemli yatırımcı kuruluşun Manisa Büyükşehir Belediyesi olduğunda şüphe yoktur.

Bu çerçeveden baktığımızda, yukarıda konu ettiğimiz hususlarda olduğu gibi iş makinesi, araç gereç ve taşıtların da dengeli dağıtılması esas alınmalıydı.

Ancak aşağıda zikredeceğim rakamlar bunun da sağlanamadığını ortaya koymaktadır:

YİKOB Toplam 39 hizmet otosu devredildi.

Büyükşehir beldiyesine devredilen Devredilen 544 araç ve iş makinesinin 105 tanesinin model ve yılının bilinmiyor. Bunların 186 tanesi 2000 yılından daha eski modelde olduğu, bunların 173 adedinin faal olmadığı incelemelerimizden anlaşılmıştır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.