MANİSA İMAR PLANINA RED

MANİSA İMAR PLANINA RED

MANİSA İMAR PLANINA RED

 Belediye Başkanı Cengiz Ergün yasal hakkını kullanarak Ocak ayında iptal kararı alınan Manisa Revizyon ve İlave İmar Planı’nı Belediye Meclisi’ne bir kez daha getirdi. Yapılan oylama ile plana meclis üyeleri ikinci kez geçit vermedi. Meclisin aldığı bir diğer önemli karar da Manisa Belediyesi’nin yaptırdığı köprülü kavşağın ismi ile ilgili oldu. MHP Grubu kavşağa Alparslan Türkeş isminin verilmesini önerdi yapılan oylama ile teklif kabul edildi. Karar salondaki ülkücüler tarafından sevinçle karşılandı.

Manisa Belediyesi Şubat ayı Belediye Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Ocak ayında AK Parti, CHP ve Bağımsız meclis üyelerinin oyları ile iptal edilen Manisa Revizyon ve İlave İmar Planı tekrardan Belediye Başkanı Cengiz Ergün tarafından meclise getirildi. Ergün, söz konusu planı bir kez daha oylanmak üzere meclisin oylamasına sunmadan önce parti grup başkan vekilleri madde üzerine söz aldı. MHP Grubu adına konuşan Mehmet Güzgülü, “MHP itirazın kabulünden yanayız” derken CHP’li Hüseyin Erkenci planın toptan iptalini istediklerini söyleyerek, “Planın komisyona gönderilmemesi gerektiğine inanıyoruz o yüzden plana ret diyoruz” dedi. Plana başından beri karşı çıkan AK Parti Grubu adına söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Ömer Faruk Çelik, “AK Parti Grubu olarak ilk günkü kararımızın arkasındayız” dedi.

“Yetkimi kullanıyorum”

Bunun üzerine bir açıklama yapan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Kanunların bana verdiği yetki gereğince itirazımı yaptım ve bugün de ikinci oylama için getirdim. Yasalar kanunlar karşısında şahısların fikirleri kendilerini bağlar. Arkadaşlarımız aldıkları kararları ilgili yerlerde savunmalarını yaparlar” dedi. Daha sonra da maddeyi oyladı. Söz konusu madde AK Parti, CHP ve MHP’den ayrılarak bağımsız olarak üyeliklerini sürdüren Ömer Bingöl ve Fatma Tunçkan’ın oyları ile ret edildi. MHP Grubunun kabul oyu vermesi ise yetersiz kaldı. Madde komisyona gönderilmedi.

“Kamu zarara uğratıldı”

İptal kararı üzerine konuşan Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Ekim ayında bu plan yapılırken komisyonda çalışan arkadaşlarımız vardı. Üç parti de bu çalışmalarda yer aldı. 7 Ekim meclis toplantısı öncesinde bu planla ilgili 11 madde üzerinde mutabakat sağlandı. Bu plan 7 Ekim’de oy çokluğu ile meclisten geçti. Gelinen aşamada Manisa şu anda 5 binlik planlarla bir boşluğa atılmış oldu. Hukuksal açıdan alınan plan yapma kararı Manisa’nın bütünü için yapılması konusunda açık ihale usulü ile 2 milyon TL karşılığında bu planın startı verildi. Bugüne kadar da ilgili firmaya 1 milyon TL hakediş ödenmiş durumda. Şuanda kararın iptali sonucu kamuyu zarara sokma söz konusu. 2 ay içerisinde ne olduysa olumsuz propagandalarla bu aşamaya geldik. Kalan bakiyenin ödenmesi için ilgili firma hukuka gidebilir. Bundan tüm meclis üyeleri sorumludur. Bu iş yarım bırakıldı. Bu işin hukuksal boyutu vardır. Burada kamu zararı söz konusudur. Bu saatten sonra bunun üzerinde çok da konuşma yapmaya gerek yok” dedi.

Mesir’e 500 bin TL

Toplantının bir diğer maddesi ise Unesco tarafından dünya mirası listesine alınan 473. Uluslararası Manisa Mesir Festivali oldu. 473. Uluslararası Manisa Mesir Festivali için ayrılan 500 bin TL oybirliği ile kabul edildi.

Yeni kavşağın ismi belli oldu

KESS Kavşağı’na Alparslan Türkeş adının verilmesi önerisini AK Parti ve CHP Grubu komisyona gönderilmesini önerirken MHP Grubu ile bağımsız meclis üyeleri Fatma Tunçkan ve Ömer Bingöl ise komisyona girmeden oylanmasını istedi. Salonda bulunan Ülkü Ocakları ve MHP mensupları ise “Türklüğün lideri Alparslan Türkeş’tir. Komisyon değil. Alparslan Türkeş’in askerleriyiz” diye slogan attı. Oylanan maddeye ilişkin AK Parti çekimser, CHP ret oyu verdi. Madde MHP ve Bağımsız meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi. Maddenin kabul edilmesi ile KESS Köprülü Kavşağı’nın adı Alparslan Türkeş Kavşağı olarak değişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.