MHP’Lİ AKÇAY, AKP İLKOKULDA ALKOL VE UYUŞTURUCUYU BULUNDURMA VE KULLANMAYI SUÇ OLMAKTAN ÇIKARDI

MHP’Lİ AKÇAY, AKP İLKOKULDA ALKOL VE UYUŞTURUCUYU BULUNDURMA VE KULLANMAYI SUÇ OLMAKTAN ÇIKARDI

MHP’Lİ AKÇAY, AKP İLKOKULDA ALKOL VE UYUŞTURUCUYU BULUNDURMA VE KULLANMAYI SUÇ OLMAKTAN ÇIKARDI

 TBMM’de görüşülen torba kanun teklifinin 4 üncü maddesi üzerinde TBMM Genel Kurulunda konuşan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “Anayasamızın Gençliğin korunması başlıklı 58 inci maddesinde  “Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.”  hükmü yer almaktadır. Başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere bütün vatandaşlarımızı alkol düşkünlüğü, uyuşturucu ve diğer zararlı alışkanlıklardan korumaya yönelik bütün hukuki düzenlemeleri destekliyoruz. Ancak AKP alkole ilişkin düzenlemeleri sadece yasak ve cezalar kapsamında ele almakta konunun eğitim ve bilinçlenme ile bireysel temel hak ve özgürlükler yönü ihmal etmektedir. Anayasamızın 58 inci maddesinde gençleri alkol “düşkünlüğünden” korumaktan bahsedilmektedir. Oysa kanun teklifinde alkol düşkünlüğüne karşı tedbir yoktur. Bu teklifte gençleri uyuşturucu maddelerden, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan, suçluluk ve cehaletten korumaya yönelik hiçbir düzenleme yer almamıştır.” 

 

AKP döneminde alkole başlama yaşı 11’e düşmüş, alkol tüketimi 506 milyon litreden 1 milyar 128 milyon litreye ulaşmıştır

 

AKP döneminde alkol tüketimindeki artışa dikkate çeken Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ AKP iktidara geldiğinde 2003 yılında ülkemizdeki alkol tüketimi 506 milyon litre iken 2012 yılında 1 milyar 128 milyon litreye ulaşmıştır. Özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz arasındaki alkol tüketimi AKP döneminde kaygı verici bir noktaya ulaşmıştır. İlköğretim öğrencilerinin yüzde 15,4’ü, Ortaöğretim öğrencilerinin yüzde 50’si üniversite öğrencilerinin ise yüzde 54’ü en az bir kez alkol kullanmıştır.  Yeşilay’ın, yaptığı araştırmalara göre alkole başlama yaşı 11’e kadar düşmüştür.” dedi.

 

AKP döneminde uyuşturucuya başlama yaşı 10’a düşmüştür.

Uyuşturucuya başlama yaşının 10’a düştüğünü söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi tarafından öğrenciler arasında yapılan bir araştırmaya göre İlköğretim öğrencileri arasında uyuşturucu kullanımı yüzde 1,2, ortaöğrenimde ise yüzde 4’tür.  Uyuşturucu maddeyi ilk kez kullanma yaşı ise 10’a düşmüştür. Uyuşturucu madde kullanımından tedavi gören en küçük kişi 12 yaşında olarak tespit edilmiştir. Uyuşturucu madde kullanımı nedeniyle tedavi görenlerin yüzde 50’si 12-19 yaşları arasındadır.  Bütün bu verilere rağmen AKP Hükümeti uyuşturucu madde kullanımı ile mücadelede etmemektedir.”dedi. 

AKP, İlköğretim okullarında alkol ve uyuşturucu madde kullanma ve bulundurmayı suç olmaktan çıkarmıştır.

AKP döneminde ilköğretim okullarında alkol ve uyuşturucu madde kullanma ve bulundurmanın suç olmaktan çıkartıldığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ 27 Ağustos 2003 tarihli ve 25212 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin Yaptırım Gerektiren Davranışlar başlıklı 109 uncu maddesinin ( c) bendinin 16 numaralı alt bendine göre; Alkol veya bağımlı maddeleri kullanan veya bulunduran, başkalarını kullandırmaya teşvik eden öğrencilere okul değiştirme cezası verilmekteydi. 20 Ağustos 2007 Tarihli ve 26619 Sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği 18 inci maddesi ile 27 Ağustos 2003 tarihli yönetmeliğin 109 uncu maddesinin (c) bendinin 16 numaralı alt bendi  “ Başkalarını, alkol veya bağımlılık yapan maddeleri kullanmaya teşvik etmek." şeklinde değiştirilmiştir.Yani AKP döneminde ilkokullarda alkol ve uyuşturucu maddeleri kullanmak serbest, sadece bunları teşvik etmek suçtur.

 

 

 

 

 

            Meyhane ve alkollü içki satılan yerlerle okul binaları arasında 200 metre mesafe bulunması gerekirken AKP bu mesafeyi 100 metreye düşürmüştür.

 

            AKP iktidara geldiğinde meyhane ve alkollü içki satan yerlerin ilköğretim okullarından iki yüz metre uzakta olma zorunluluğunun bulunduğunu söyleyen AKÇAY, “  5 Ocak 1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun 61 inci maddesi ve 8.6.1965 tarihli ve 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 9’uncu maddesine göre;  ‘Meyhane ve alkollü içki satılan yerlerin, okul binalarından kapıdan kapıya en az 200 metre uzaklıkta bulunması zorunluydu. Ancak AKP tarafından 12.11.2003 tarih ve 5002 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Özel Öğretim Kurumları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile bu mesafe 100 metreye düşürülmüştür.  Meyhaneler ile alkollü içki satan yerlerin ilköğretim okullarına mesafesini 200 metreden 100 metreye düşüren AKP,  ilköğretim çağındaki çocuklarımıza karşı en büyük kötülüklerden birini yapmıştır.” dedi.     

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.