MİMARLAR ve MÜHENDİSLER ODASI İSYAN BAYRAĞINI AÇTI

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Soğancı, "Torba yasaya eklenen madde ile TMMOB ve odalarının asli görevi olan mesleki denetim ortadan kaldırılıyor" dedi.

MİMARLAR ve MÜHENDİSLER ODASI İSYAN BAYRAĞINI AÇTI

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, "torba yasaya eklenen bir madde ile TMMOB ve odalarının asli görevi olan mesleki denetim ortadan kaldırılıyor" iddiasında bulundu. Soğancı, yazılı açıklamasında, İstanbul şube yöneticilerinin gözaltına alınması ve  kamuoyunda torba yasa olarak bilinen düzenleme ile TMMOB'nin ve odalarının asli görevi olan mesleki denetimin ortadan kaldırılacağını öne sürerek, düzenlemeyi eleştirdi.Genel kurulda kabul edilen 3194 Sayılı İmar Kanunu'nun 8. maddesine eklenen bir bentle "Harita, plan, etüt ve projeler; ilgili idare kanunlarında açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka bir kurum veya kuruluşun vize veya onayına tabi tutulamaz, tutulması istenemez. Vize veya onay yaptırılmaması ve benzeri nedenlerle müellifler ve bunlara ait kuruluşların büro tescilleri iptal edilemez veya yenilenmesi hiçbir şekilde geciktirilemez. Müelliflerden bu hükmü ortadan kaldıracak şekilde taahhütname talep edilemez" düzenlemesi yapıldığını ifade eden Soğancı, bu şekilde TMMOB'ye bağlı meslek odalarının, meslektaşları üzerindeki denetiminin tamamen kaldırıldığını savundu.Hükümeti, TMMOB'yi ve bağlı odalarını işlevsizleştirmekle suçlayan Soğancı, "TMMOB yüreğindeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için, her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıdır" dedi.Öte yandan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan da düzenlediği basın toplantısında, yapılan düzenlemenin, mimarların mesleki denetim işlevinin ortadan kaldıracağını, bunun da sahte mimarların önünü açacağını ileri sürdü. Hakkan, teknik denetimin kaldırılmasıyla, insan hayatının tehlikeye atılacağını öne sürdü.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.