MUHALEFETTEN PROJEYE DESTEK SÖZÜ

MANİSA Belediyesi Mayıs ayı Meclis Toplantısı’nda kentin en önemli iki sorunu olan katı atık bertaraf tesisi ve atık su arıtma tesisleri gündeme geldi. Gündem maddeleri öncesi konular hakkında meclis üyelerine bilgi veren Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa’nın en önemli sorunlarının katı atık bertaraf ve atık su arıtma tesisi olduğunu vurguladı, herkesi taşın altına elini koymaya çağırdı. AKP ve CHP’li meclis üyeleri de destek vereceklerini belirtti.

MUHALEFETTEN PROJEYE DESTEK SÖZÜ

 Mayıs ayı Belediye Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis oturumunun açılışı sırasında kısa bir konuşma yapan Başkan Ergün, Nisan ayı içerisinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Kentin en önemli iki sorunun çözümü noktasında gelinen aşamalar hakkında da bilgiler veren Başkan Ergün, “Önümüzde çok önemli iki sorun duruyor. Atık su tesislerin yapımı ve ikincisi katı atıkla ilgili projeler. Her iki projeyle ilgili bütün prosedürler tamamlanmış durumda. Bütün ilgili bakanlıklar ve ÇED raporu konusunda Sayın Valimizin gereken ilgileriyle bütün raporlarımızı tamamladık. İller Bankası’nda ise hibe kredi safhası kaldı. Bununla ilgili 2-3 gün Ankara’da bunun görüşmelerini gerçekleştireceğim. Her iki tesisin de ihale safhasına çıkmak için finansı çözmemiz gerekiyor. Biliyorsunuz bunlar büyük yatırımlar. Katı atık bertaraf tesisi 60 milyon TL, atık su arıtma tesisi 30 milyon TL olmak üzere iki projenin toplam maliyeti 90 milyon TL” dedi.

B planımız hazır

Atık su arıtma ve katı atık bertaraf tesisleri yapımında kredi arayışında olduklarını, aksi takdirde bir planlarının daha olduklarını açıklayan Ergün, “Baklanlık nezdinde hibe kredi alınamaması ya da İller Bankası’nın farklı bir tavır sergilemesi nedeniyle ki zannetmiyorum. Her iki projede de B planlarımız hazır. Finans bacağını sağlamak için o zaman yap-işlet-devret modeline başvuracağız. Gönül istiyor ki gerekli destekleri de alarak, bu işleri belediyenin bünyesinde yapmaktır. Çünkü bunların yap-işlet-devret modelinde vatandaşlara olan maliyetleri artacaktır. Tabi bunlar matematik hesapları. İnşallah buna gerek olmaz. Bir kere daha buradan tüm Manisalılar adına herkesin destekçi olacağına inancım sonsuz. Herkesi destek vermeye bir kez daha çağrıda bulunuyorum. Bir tek noktası kaldı. İnşallah o noktayı hep birlikte koyarız” diye konuştu.

Biz bu işe destek veririz

Konu ile ilgili söz alan Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Ömer Faruk Çelik, “Manisa’nın en önemli ve ivedi bir şekilde çözülmesi gereken problemlerdir. İnsan sağlığını ve çevre sağlığını ilgilendiren önemli konulardır. Kamu kurumları ve bakanlık nezdinde her türlü desteğe hazırız dedik. Bu tarz ihtiyaçları bize getirin. Biz de bunu milletvekillerimiz aracılığıyla sorunları çözmeye çalışalım. Biz burada katkı sağlamak istiyoruz. Çünkü bu iki proje ivedidir. Ertelenemez. Destek olmaya hazırız. Elimiz havadadır. Millet bizi hizmet için seçti. Bu konuda bizi bilgilendirecek ne varsa üzerimize düşeni

yapmaya çalışalım” dedi. CHP Grubu adına söz alan Hüseyin Erkenci ise, partilerinin milletvekillerinin de konuya destek verebileceğini belirterek, konuyu onlarla paylaşabileceklerini belirtti.

2008’deki yanlışlık 2013’te gün yüzüne çıktı

Meclis’te İmar Komisyonu’nun Güzelyurt Mahallesi’nde imar planı değişikliği ile ilgili talebi görüşüldü. Madde üzerine söz alan AKP Meclis Üyesi Can Mercül, konunun uzun süreden beri meclis gündeminde olduğunu hatırlatarak, mazbatanın oylanmasının Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’ne aykırı bir karar olacağını savundu. Bunun üzerine Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 2008 yılında imza altına alınmış olan ve Can Mercül’ün de komisyon başkanı olduğu İmar Komisyonu mazbatasını okudu. Bölgeyle ilgili iki ayrı plan notu olduğunu belirten Can Mercül, “1. Manisa Birlik Alanı diye tabir edilen bölge 6 metre yapılaşmış, 2. Manisa Birlik bölgesi ise 10 metre yapılar arası bloklar şeklinde oluşmuş. Orada sehven bir hata olmuş. İş olan yerde hata olur” dedi. CHP Grup Başkan Vekili Hüseyin Erkenci de, yönetmeliğin neyi içerdiği konusunda bilgi verilmesini istedi. Bunun üzerine Başkan Ergün, “O alanda 6 metreye göre kaç tane villa olacak? 10 metre bahçe çekmesine göre kaç villa olacak? Arada en az 8-10 tane ilave çıkacak villa sayısının hesabını kim verecek? Bunun cevabını versin arkadaşlar. Burada bir rant söz konusu” dedi. Ardından madde yeniden İmar Komisyonu’na havale edildi.

Belediyeye ait arsa okul alanı olarak bağışlandı

Manisa Belediyesi’nin birçok meclis toplantısında olduğu gibi, bu ay da Manisa Belediyesi’ne ait arsaların okul yapımı için İl Özel İdaresi’ne bedelsiz tahsis edilmesi konusu vardı. Cumhuriyet Mahallesi, 2758 ada, 1 parselde kayıtlı 9 bin 472 metrekarelik arsa vasıflı taşınmaz içerisindeki 223 metrekare belediye hissesinin İl Özel İdaresi’ne bedelsiz olarak devredilmesi oybirliğiyle kabul edildi. Manisa Belediyesi olarak okul yapımı için arsa tahsislerine devam ettiklerini belirten Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Milli Eğitim’in konuyla ilgili sürekli bizden talepleri oluyor. Biz de üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.