MUHASEBECİLERE İŞ GÜVENLİĞİ SEMİNERİ

SGK istatistiklerine göre 2008’de 8965 kişi, 2011 yılında bin 700 kişi iş kazalarında hayatını kaybetti. 2012 yılında ise ölenlerin sayısının 2 bini aşabileceği tahmin ediliyor.

MUHASEBECİLERE İŞ GÜVENLİĞİ SEMİNERİ

  

Manisa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından Kültür Sitesi Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen seminerde İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uzmanı Ömer İlker Güven “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Risk Değerlendirmesi Uygulamaları” konusunda muhasebecileri ve mali müşavirleri bilgilendirdi. Açılış konuşmasını yapan Manisa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Sadık İrier, kanunun iş sağlığı ve güvenliği kurallarını esas olarak önleyici, koruyucu, katılımcı ve sorumlu bir sistemi hedeflediğini belirtti. Bu kanunun amacının, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda risk değerlendirmesi yapılması, alınacak tedbirlere karar verilmesi ve bu tedbirlerin uygulanması, gerekli belge ve kayıtların hazırlanması risk değerlendirmesi yapacak kişi ve kuruluşların nitelikleri ve ilgili usul ve esaslarını düzenleme olduğunu vurgulayan Başkan İrier, “Kanun ile işveren, çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla, bunun için mesleki risklerin önlenmesi, eğitim ve bilgi verilmesi dahil her türlü tedbirin alınması, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulup uyulmadığını izlemek ve denetlemekle yükümlü olacak. Bu konuda getirilen önemli yeniliklerden birisi de, işverenlerin "risk değerlendirmesi" yapma zorunluluğu. Risk değerlendirmesi mevcut mevzuatta yer almayıp işyerlerinin kendi inisiyatifinde olan bir husus iken, kanunla işverenler artık risk odaklı önleyici faaliyetler yapacaklar. Önleyici yaklaşım; risklerin analiz edilmesi, risklerden kaçınılma ve risklerle kaynağında mücadele edilmesini içermektedir. İşverenlerin yönetmelik çerçevesinde bu çalışmaları kendi bünyelerinde ya da dışarıdan hizmet alarak yapmaları gerekecekti” dedi.

Bugüne kadar çıkan tüm kanunlarda hiçbir şekilde direk olarak İş Sağlığı ve Güvenliği konusu ele almadığını ifade eden İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Uzmanı Ömer İlker Güven, “Fakat son çıkan yeni kanunla birlikte kademeli olarak tüm ülkedeki kamu kurumları dahil olmak üzere bütün çalışanlar bu kanun kapsamına alınacak. İş kazalarının önlenmesi ve iş yerlerindeki risklerin azaltılması için çalışmalar başlayacak” diye konuştu.  2010 verilerine bağlı olarak günde gerçekleşen ölümlü iş kazasının ortalama 4 ila 7 arasında değiştiğine dikkat çeken Güven, şunları söyledi: “Yılda ise bu sayı bin 200’lere tekabül ediyor. Bunlar sadece iş kazalarından kaynaklanan ölümler. Bu kişilerin hayatlarını kaybetmesine bağlı olarak ailelere bağlanan gelirlerin kesilmesi de söz konusu. Aynı zamanda ülkemizin kaybettiği iş gücü ve maliyetler olarak da işverenlere yansıyan bir maliyet söz konusu. Dolayısıyla bu kanunun kademeli olarak yürürlüğe girmesiyle bu kazaların azalacağını umuyoruz. Denetimlerin daha da etkinleştirilmesi ve aynı zamanda idari para cezalarında çok yüksek olduğundan dolayı yaptırımın fazlalaşmasıyla bu konuda işverenlerin ve işyerlerinin daha ciddi önlemler almaya sevk edeceğini düşünüyorum.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.