ONUR BAYLAN ENGİN YÜKSEL'İN EŞİ YUNUSEMRE'DE KÜLTÜR MÜDÜRÜ YAPILDI DİYET BORCU OLDUĞU İÇİN KONUŞUYOR

Yunusemre Belediyesi tarafından işine son verilen Roman vatandaşların gündemi siyaseti ısttı.

ONUR BAYLAN ENGİN YÜKSEL'İN EŞİ YUNUSEMRE'DE KÜLTÜR MÜDÜRÜ YAPILDI DİYET BORCU OLDUĞU İÇİN KONUŞUYOR

Yunusemre Belediyesi tarafından işine son verilen Roman vatandaşların gündemi siyaseti ısttı.
Geçtiğimiz günlerde Yunusemre Belediyesi tarafından işlerine son verilen 80'e yakın vatandaşa Cengiz Ergün sahip çıkarak mağduriyetlerin gidereleceğini belirtmişti.
Cengiz Ergün'ün hemen ardından ise AK Parti Yunus Emre İlçe Başkanı Engin Yüksel açıklama yaparak işten çıkarılma olayında Büyükşehir'i suçlamıştı. Engin Yüksel'in açıklamalarına MHP Yunusemre İlçe Başkanı Onur Baylan'dan çok sert açıklamalar geldi. Baylan yazılı olarak yaptığı açıklamada Engin Yüksel'i adeta yaylım ateşine tuttu. Baylan şu açıklamalarda bulundu; 
Hepimizin bildiği gibi 1 Eylül 2014 tarihi itibariyle Yunusemre İlçesi sınırları içinde çöplerin toplanması işi Büyükşehir Yasası gereği, Manisa Büyükşehir Belediyesi'nden Yunusemre Belediyesi'ne devredildi. Aynı işlem 1 Temmuz 2014 tarihinde de Şehzadeler Belediyesi için yapılmış, çöp toplama işlemi Şehzadeler Belediyesi'ne devredilmişti.

Tıpkı Şehzadeler Belediyesi'nde olduğu gibi Yunusemre Belediyesi'nde çöp toplama işi, Büyükşehir Belediyesi'ne ait araç, gereç ve Manisa'nın her sokağını bilen deneyimli personellerle birlikte yapılmıştır. Böylelikle hizmette kesinti, aksaklık yada zaman kaybı yaşanmaması amaçlanmıştır.

Ne var ki, Yunusemre Belediyesi çöp hizmetiyle birlikte devredilen çalışanlardan yaklaşık 70 - 80 kişinin işine son vermiştir. Üzülerek belirtmeliyim ki bu işlem yapılırken de insanlar etnik ayrımcılığa maruz bırakılmışlardır. Dün Malta'da gerçekleşen eylemde de görülmüştür ki Yunusemre Belediyesi özellikle Roman kökenli vatandaşlarımızın işine son vermiştir. İşten çıkarmalar sırasında etnik köken ayrım gözeten Yunusemre Belediyesi'nin işe alım sırasında da aynı yolu izlediği, etnik köken ayrımı yaptığı kamuoyu tarafından malumdur. Yunusemre Belediyesi'nin sadece temizlik hizmetlerinde değil,tüm kadrolarda Manisalıları etnik köken ayrımına tabi tuttuğu ve sadece bir etnik yapı üzerinde yoğunlaştığı, hatta bir başkan yardımcısının bu duruma isyan ettiği bugün kahvelerde bile konuşulmaktadır.

Ne yazık ki, Yunusemre Belediyesi'nin yaptığı etnik ayrımcılık ve Roman vatandaş kıyımıyla ilgili inceleme başlatıp hesap sorması gereken AK Parti Yunusemre İlçe Başkanı Engin Yüksel de AK Partili belediye tarafından yapılan kıyımı destekleyici bir açıklama yapmıştır. Engin Yüksel'in, İnsanların ekmeğinden edilmesini siyasi arenaya çekme gayreti anlaşılamamıştır. Halbuki mensubu olduğu partinin ismi "Adalet" diye başlıyor. Yine mensubu olduğu parti sözde etnik köken ayrımcılığına, bölgesel milliyetçiliğe karşı çıkıyor. Gelin görün ki AK Parti'nin ilçe başkanı gördüğü bu hatalardan dolayı partili belediyeyi uyarmak, parti genel merkezine şikayet etmek yerine savunma yoluna seçmiş, hatalar zincirine yeni bir halka olarak eklenmiştir. Engin Yüksel bu tavrıyla Roman vatandaş kıyımına destek vermiştir.

1-Peki Engin Yüksel etnik köken ayrımcılığı yapan, insanları ekmek parasından eden bu adaletsiz uygulamayı neden savunmuştur?

2-Acaba Engin Yüksel'in Yunusemre Belediyesi'ne ne gibi bir minnet borcu olabilir?

3-Engin Yüksel'in eşi Şaver Yüksel'in Yunusemre Belediyesi'nde Kültür ve Sosyal İşler Müdürü yapılmasıyla, haksızlığı desteleyen bu politik hamle arasında bir bağlantı olabilir mi?

Kaldı ki Engin Yüksel yayımladığı talihsiz basın bildirisiyle konuyla ilgili eksik bilgilendirildiğini de ortaya koymaktadır. Yunusemre Belediyesi 1-2 kişiyi değil, 70 - 80 kişiyi işinden etmiştir. Doğu Caddesi'ni bir iki kişi değil, yirmiden fazla vatandaş kapatmış, hatta mahalle muhtarı da isyan eden vatandaşlara hak verdiğini beyan etmiştir.

Bahsi geçen işçi kardeşlerimiz BESOT çalışanı değil, Yunusemre Belediyesi'ne çöp hizmetleriyle birlikte devredilen deneyimli personellerdir. Ayrıca Yunusemre Belediyesi deneyimli personellerin tecrubelerinden faydalanmak yerine partili yandaşları işe başlatmakla Manisa'mıza çöp toplama hizmeti bakımından zulüm etmiştir. Çöp toplama işlemi esnasında; yeni işe alınan çalışanların

bidonların yerini bilmediği için trafikte sıkışıklığa neden olma pahasına da olsa bidon aradıkları, bazı bidonların çöplerini almadan geçtikleri, sonra tekrar geri döndükleri görülmüştür.

Roman vatandaşlarımızın Doğu Caddesi'nde yaptığı eylemi de küçümseyen Engin Yüksel, burada MHP bayrağı açıldığını iddia etmiştir. Biz partimizin bayrağından utanmıyoruz, üç hilalli bayrağımız her yerde açılabilir, vatan toprağı üzerindeki her noktada da bayrağımızı dalgalandırırız. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın. Ayrıca partililerimiz, gönüldaşlarımız da açabilirler. Ancak bu eylemde üç hilalli bayrak açıldığı iddiasını öne süren Engin Yüksel, aslında Roman vatandaşlar eylem yapmayacaklarmış da MHP teşkilatları kışkırtmış gibi bir algı oluşturma cehaleti içine girmiştir.

Engin Bey, Doğu Caddesi haftada bir trafiğe kapatalıp eylem yapılmıyor. O insanların içi yanıyor, bundan haberin var mı? Akşama eve ekmek götürememek nasıl bir duygu bundan haberin var mı? Okullar açılıyor, çocuğa kıyafet, defter ve kırtasiye alamamak nasıl bir duygu haberin var mı? Bu insanların evlerinde ayakkabı kutuları yada bu kutuların sızıntıları yok. Peki bundan haberin var mı?

Engin Bey bunları nereden bilsin. Tatildeyken gelen bir telefon üzerine, kulaktan dolma bilgilerle kamuoyuna yalan, yanlış iftiralarla dolu bir açıklama yapıyor. Bu türden talihsiz bir açıklamayı da neden ve nasıl yaptığı da ortada. Bu yüzden basınımız ve kamuoyunun AK Parti İlçe Başkanı Engin Yüksel'in yaptığı gerçek dışı açıklamayı dikkate almamasını, Engin Yüksel'i de bundan sonra yapacağı açıklamaları daha fazla inceleyip adalet ve vicdan terazisinde tartarak yapmasını rica ediyoruz.

Ayrıca Sayın Cengiz Ergün'ün projelerle gündeme gelemeyeceğini bildiği beyan edilmiş, talihsiz basın açıklamasında. Sayın Yüksel eğer gazete okumuyorsa biz teşkilat olarak her gün evine veya Yunusemre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne gazete gönderebiliriz. Sayın Yüksel gazeteleri açsın ve bir baksın. Her gün yeni bir projeyle gündeme gelen Belediye Başkanı'nın Cengiz Ergün olduğunu, kendi partili belediye başkanlarının ise daha bir tek dişe dokunur proje üretemediğini görsün. Bugüne kadar Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, ziyaret, yemek ve geziler dışında hangi haberle gündeme gelmiştir.

Gezin beyler gezin. Yiyin beyler yiyin. Yandaşlarınızı doldurun belediyeye, etnik köken ayrımcılığı yapmaya devam edin. Sizi nasıl olsa 5 yıl sonra seçmen al aşağı edecek. Ama çamur ve iftira atmayın.

Sonuç olarak, Yunusemre Belediyesi'nin deneyim ve tecrubelerini hiçe sayıp bir kalemde işine son verdiği Roman vatandaşlarımız Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün ile görüşmüşlerdir. Bu görüşmede Büyükşehir Başkanımız "Dün ne yaptıysak, bugün de aynısını yaparız" diyerek, kimsenin mağdur edilmeyeceği bilgisini vermiştir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.