ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ!

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 98.yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan ve basın açıklaması düzenleyen kent yöneticileri, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri şehitlerimizi şükran ve minnetle andı.

ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUZ!

  

Halil İbrahim Daşöz Manisa Valisi

 

“Kutsal vatanımız için canlarını feda ederek ölümsüzlüğe erişen şehitlerimiz, birlik ve beraberliğimizin en büyük teminatı olmuşlardır. Onların bizlere emanet ettikleri bu kutsal vatanı daha mamur hale getirmek ve geleceğin güçlü Türkiye’sini oluşturmak hepimizin en büyük görevidir. Allah katında ve milletimizin gönlünde en yüce mertebeye sahip olan şehitlerimizi 18 Mart Şehitler Günü’nde bir kere daha minnet ve şükran duygularıyla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Ruhları şad olsun!”

 

Cengiz Ergün Manisa Belediye Başkanı

 

 “3 Kasım 1914-18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı’nda cereyan eden bir seri deniz savaşlarıyla; Gelibolu yarımadasında 25 Nisan 1915-8/9 Ocak 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları, Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır. Çanakkale’nin deniz ve kara savaşları; Türk tarihinin askeri ve siyasal varlığını bir kez daha kanıtladığı savaşlardır. Çanakkale savunması, öz yurdunu korumak için şahlanan yaralı bir ulusun, sayı ve maddi açılardan üstünlüğü tartışılmaz olan düşmanlarını yenerek, onları felce uğrattığı bir savaştır. Bu durumuyla dünya harp tarihlerine geçmiş ve Türk tarihine de altın harflerle yazılıp Türk’ün kahramanlık ve şeref abidesi olmuştur. Manisa da Çanakkale Savaşları’nda çok sayıda şehit vermiştir. Bundan yola çıkarak kentimizde bulunmayan bir şehitlik anıtını ilimize kazandırmak için çalışma başlattık. Kentin Sabuncubeli’nden Manisa’ya giriş noktasında yer alan bölüme Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu’nun yapımını tamamladık. Bu güzide anıtımızın açılışını Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin katılımıyla 24 Mart Pazar günü gerçekleştireceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle dünyada eşsiz bir zaferi bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla yâd ediyor, Çanakkale Zaferimizin 98. yılını kutluyorum”

 

Özgür Özel CHP Manisa Milletvekili

 

“Bugün, ülkemizin ve dünya tarihinin akışını değiştiren Çanakkale Destanın 98. yılında, tek yürek ve tek yumruk olarak vatan topraklarını düşmana teslim etmeyen aziz kahramanlarımızın hatırası önünde bir kez daha saygı ile eğiliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sürecinde bir dönüm noktası olan Çanakkale Zaferi aynı zamanda Birinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirerek tarihe  “Çanakkale Geçilmez” sözü ile yazılmış bir destandır. Farklı farklı etnik milliyetlerden oluşan milyonlara ulus olma bilincinin aşılandığı, Anadolu halkının topuyla, tüfeğiyle,  kanıyla canıyla verdiği bu büyük mücadele Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih sahnesine büyük bir askeri deha ve çok güçlü bir lider olarak çıkışı açısından da ayrı bir öneme sahiptir. Bu destanın ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde, emperyalizme karşı kurtuluş mücadelesini başlatan ve bağımsız bir devlet kurmayı başarmış olan halkımız tüm dünyanın ezilen, mazlum ve mağdur halklarına örnek olmuştur.  Bugün bir kez daha, tarihin akışını değiştiren Çanakkale Zaferi’nde Anadolu halkının verdiği onurlu mücadeleyi saygı ile hatırlıyor; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98. yıl dönümünde, vatan topraklarımızın kurtarılmasında canlarını feda eden şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum.”

 

Erkan Akçay MHP Manisa Milletvekili

 

 “Tarihin yeniden yazılmasına vesile olan, Mehmetçiğin “Çanakkale geçilmez” dedirttiği, Dünya tarihinin en muhteşem kahramanlık destanını yazdığı o kutlu günün, Çanakkale Zaferi’nin, bir yıl dönümünü daha kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 98 yıl önce bu toprakların her karışı, hürriyet direnişinin gölgesinde her yöresinde onbinlerin şehitliğiyle onurlanıp, kutsiyetini tazelemeden evvel, Çanakkale’de insanlığa bir milletin vatanını korumakta “nasıl bir kararlılık göstermesi” gerektiğinin eşsiz hikâyesi bir destana dönüşerek yazılmıştır.Vatan topraklarını korumak için, çok zor şartlar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmemiş şehitlerimiz; Türk devletinin varlığının, Türk milletinin birlik ve beraberliğinin manevi güvencesi olarak sonsuza kadar hatırlanacaktır. Bu vesile ile Türk milletinin varlığını için canını feda eden meçhul kahramanları; vatan ve millet sevdası ile şehit düşmüş binlerce vatan evladını bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.”

 

 

Hayrullah Solmaz İl Genel Meclisi Başkanı

 

“Çanakkale Zaferi’ni sadece geçmişe ait bir başarı olarak değil, bugünlerin güçlü bir şekilde sürdürülen medeniyet yürüyüşünün de en önemli ilham kaynağı olarak görmek gerekir.  Bu yıl Çanakkale zaferinin bir kez daha coşku içinde kutluyoruz bu zafer, bu milletin tarih boyunca kazandığı en önemli zaferlerden ve en büyük kahramanlıklardan biridir.  Tarih sahnesinden silinmek istenen bir milletin vatanını ve mevcudiyetini canını ortaya koyarak birlik ve beraberlik içinde nasıl savunulacağını göstermesi açısından dünya insanlık tarihi için ibretle alınması gereken bir zaferdir. Bu zaferle adeta yeni bir tarih yazılmıştır. Bu yüzden Çanakkale Zaferi’ni sadece geçmişimize ait bir başarı olarak değil, bugün güçlü bir şekilde sürdürmekte olduğumuz medeniyet yürüyüşümüzün de en önemli ilham kaynaklarından biri olarak görmemiz gerekir. Bu inançla, Çanakkale Zaferi’nin 98.yılını kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan emanet eden tüm şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

 

Murat Baybatur AK Parti Manisa İl Başkanı

 

“ Çanakkale Zaferi bu milletin ortak kaderi olduğu gibi ortak zaferidir. Ülkemizin dört bir yanından gelerek bu savaşta canını veren kanını döken 250 bin kahramanın Çanakkale destanıdır. Her şehidin bir hikayesi olan bu destan 98 yıldır bizin ortak yüreğimiz olmuştur. Çanakkale Zaferi yalnızca zaferden ibaret olmamış bu milletin ve ülkemizin ortak milli değeri olmuştur. Bu gün bile hala sıcaklığını koruyan Çanakkale ruhu her Türk genci tarafından ziyaret edilerek oradaki yaşanan tarih günümüze yansımalıdır. Çanakkale bütün ulusların birleşerek Türk Milleti’ne karşı savaş açtığı saldırıdır. Ancak yürekli milletimiz bu savaştan başarıyla çıkmıştır. Bu günkü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında şehit düşen kahramanlarımızı rahmetle ve minnetle bir kez daha anıyoruz. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere Çanakkale’de ve istiklal harbinde şehit düşen kahramanlarımızı bir kez daha minnet ve rahmetle anıyorum. Çanakkale bu milleti tek yürek yapan zaferdir. Çanakkale Zaferi bu milletin ortak kaderidir.”

 

Tamer Akkal MHP İl Başkanı

 

“Çanakkale zaferi; Türk ve dünya tarihi için bir dönüm noktasıdır. Kahramanlık ve fedakârlığın doruk noktasına ulaşarak, Viyana önlerinden itibaren Anadolu'ya doğru sürekli gerileyen bir imparatorluğun, esas kurucu unsuru olan Türk Milletinin verdiği bir onur mücadelesidir. Her şeyden önemlisi bu zafer, Kurtuluş Savaşı ateşinin yüreklerde yakılıp, milletçe yeniden doğuşun başlangıcıdır. Çanakkale Savaşları; büyük Türk Milletinin, tarih önündeki en büyük hesaplaşmalarından birisidir. Türk Ordusu'nun bu savaşta, çağın en modern silah donanımına sahip olan düşman kuvvetlerine karşı kahramanlık destanı yazması, şüphesiz ki; Mehmetçiğin iman ve cesaretiyle, Ulu Önder Mustafa Kemal'in askeri dehasından kaynaklanmaktadır. Bu kapsamda Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk Milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Çanakkale Savaşı öncesindeki “Çanakkale geçilir” mantığıyla hareket eden, o zamanki bazı yöneticilerin sergilemiş oldukları basiretsiz politikaların bir benzerini de günümüz AKP iktidarında görmekteyiz. Bu iktidar göreve geldiği günden bu yana Türk Milleti'nin milli ve manevi değerlerini hiçe saymış, ver-kurtulcu politikalarla milletimizin gönlünde derin yaralar açmışlardır. Çanakkale destanının üzerinden 98 yıl geçmiştir. Milli iradenin yeniden teşekkül etmesi ve milli bağlarının güçlenmesinin yolu hiç şüphesiz ki; Çanakkale ruhuyla mümkün olacaktır. Buradan aziz şehitlerimize de seslenmek istiyoruz; vatan, vazife ve bayrak uğruna en değerli varlığınız olan canlarınızı vererek şahadet mertebesine ulaştınız. Kanlarınızla sulayarak vatanlaştırdığınız bu topraklarda sahip olduğumuz her şeyi sizlere borçlu olduğumuzu bir an bile hatırımızdan çıkarmadık. Uğruna canlarınızı verdiğiniz değerleri, en kıymetli emanetiniz olarak sonsuza dek yaşatmayı birinci vazifemiz kabul ederek, gerektiğinde bu vazifenin icrası için biz de sizler gibi canlarımızı vermeye daima hazırız.”

 

Berk Mersinli AK Parti Merkez İlçe Başkanı

 

“Çanakkale Zaferi büyük imkânsızlıklar içinde dahi nasıl bir savunma gösterilebileceğinin, nasıl mücadele edilebileceğinin, vatanına ve milletine karşı canı pahasına kendisini nasıl siper ettiğinin en büyük örneklerinden birisidir. Bu bakımdan tarihe geçmiş bu zafer unutulması mümkün olmayan ve milletimizin askerî kabiliyetlerini, gücünü ve manevî değerlere bağlılığını da ortaya koyması bakımından büyük destansı bir niteliğe sahiptir.Çanakkale Zaferi tarihte eşine ender rastlanır bir direnişin ve zaferidir. Bu zaferde en büyük pay şüphesiz canlarıyla bağımsızlık için savaşan aziz şehitlerimize aittir. Tarihimize altın harflerle yazılan bu büyük destan, eşsiz bir zaferin yanında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk gibi büyük bir komutan ve lideri ortaya çıkarmıştır. Yine bu savaşlarda gösterilen azim ve irade, milletimizin kendine olan güvenini artırmış, bağımsızlığa olan inancını perçinlemiş, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasını sağlayarak, Türkiye Cumhuriyeti'nin yolu açılmıştır. Bu duygularla, Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünü kutluyor, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimize ve onları her bakımdan destekleyen aziz milletimize en samimi duygularımla şükranlarımı sunuyor ve onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

 

 

ADD Manisa Şubesi

Çanakkale Savaşları, demir ve çeliğin, insan gücünü ve cesaretini yenemeyeceğini ve vatan sevgisini öldüremeyeceğini bütün dünyaya kanıtlamıştır. Bu savaş ulusça uyanışımızın gerçek başlangıcı olmuştur. Mustafa Kemal Arıburnu’ndan Anafartalar’dan ve Kocaçimen sırtlarından bir güneş gibi doğmuş, Çanakkale’de feda edilen asil Türk kanı, Türk bağımsızlığı ve Cumhuriyeti’nin harcına karışmıştır. Bu büyük zafer, Türk ulusunu yok olmaktan kurtarmıştır. Bu vesile ile başta Mustafa Kemal olmak üzere, tüm kahraman şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyoruz, Çanakkale Zaferi’nin 98. yıldönümünü büyük bir onurla karşılıyoruz”

 

TEMAD Manisa Şubesi

 

“Türk’ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 98. yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi; dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşanmasına sebep olmuştur. Bu zafer ile dünya üzerindeki güç dengeleri tamamen değişmiştir. Türk milletinin belirleyici ve aktif bir rol oynadığı ve Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu bu zafer, yüce Türk Milletinin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kahramanlık ve fedakarlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur. Çanakkale Zaferi ile birlikte, Şehitler Günü olarak da kutladığımız bu anlamlı zafer gününde, kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa ederek şehitlik mertebesine ve onuruna erişen aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla hatırlıyoruz. Aziz şehitlerimiz huzur içerisinde yatsınlar, çünkü temiz kanlarıyla suladıkları kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm Türk ulusu tarafından en kutsal emanet olarak müdafaa ve muhafaza edilecektir. Son günlerdeki gelişen bazı olayları dikkatle izlemekteyiz. Kamu görevlilerimizin ailelerine kavuşmaları bizleri ne kadar mutlu ettiyse uygulanan usul ve yöntemlerde o derece üzmektedir. Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden, başta ebedi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman mensuplarını, ordumuzu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyoruz., Ruhları şad olsun.”

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.