Somut Politikalar, İvedi Çözümler İstiyoruz

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası 9 Nisan 2020 tarihinde "Somut Politikalar, İvedi Çözümler İstiyoruz" başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

Somut Politikalar, İvedi Çözümler İstiyoruz

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası "Somut Politikalar, İvedi Çözümler İstiyoruz" başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada: "Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüm dünya çapında salgın olarak ilan edilen COVID-19 salgını gıda üretiminin insan hayatı için ne kadar önemli olduğunu her zamankinden daha çarpıcı bir şekilde karşımıza çıkarmıştır. Bugünlerde ülkelerin birbirlerinin maskelerine, tıbbi malzemelerine el koyduğu günleri yaşıyoruz. Salgın nedeniyle gıda arzında yaşanabilecek azalma ve tedarik zincirindeki kırılmalar ile oluşabilecek riskler, önlem alınması ve hazırlıklı olunması gereken konular olarak önümüzde durmaktadır. Ülkemizde tarım, hayvancılık ve gıda üretimi ile ilgili politikaları belirleyen ve yürüten kurum olarak Tarım ve Orman Bakanlığı`na her zamankinden daha fazla planlama, koordine ve organize etme görevi düşmektedir. Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulan Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu alınan karar ile Gıda, Tarım, Orman ve Hayvancılık Kurulu ve Sağlık ve Sosyal Politikalar Kurulu olarak iki farklı kurul olacak şeklinde düzenlenmiştir. Gıda, tarım ve hayvancılık üzerine ayrı bir kurul oluşturulması ve bu konuda politikalar ve stratejiler geliştirecek olması konunun ne kadar ciddi olduğunun anlaşıldığını göstermektedir. COVID-19 salgını ile oluşturulan bilim kurulu bir kez daha göstermiştir ki; konu ne olursa olsun sorunlar ancak işin uzmanı liyakat sahibi kişilerin bilimsel temele dayanan çok sesliliği ile daha kolay ve doğru bir şekilde çözülebilmektedir. Yeni oluşturulan kuruldan beklentimiz; eski hatalara düşmemesi olup gıda, gıda üretimi, gıda tedarik zinciri, istihdam, denetim ve sahadaki sorunlar gibi konuları geri planda tutmayarak çözüm odaklı somut politikalar üretmesi ve ivedilikle hayata geçirmesidir. Bu nedenle TMMOB Gıda Mühendisleri Odası olarak diyoruz ki; Gıda, Tarım, Orman ve Hayvancılık Kurulu bünyesinde tarlada veya çiftlikteki üreticiden başlayarak, tüketicinin sofrasına gelinceye kadar zincirin her aşamasında yer alanların temsilcileri, bilim insanları, sivil toplum örgütleri, ilgili meslek odaları, sanayicilerin temsilcileri mutlaka yer almalıdır. Ancak bu şekilde gıda güvenliği ve gıda güvencesi sağlayan, her kesime yararlı, kaynakların amacına uygun şekilde kullanıldığı doğru politika ve stratejiler geliştirilebilecektir. Odamız bu konuda halkımız, meslektaşlarımız ve mesleğimiz için görev almaya hazırdır" ifadelerini kullandı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.