SÜNE MÜCADELESİ MASAYA YATIRILDI

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda “Süne Mücadelesine Yönelik Çalışmalar” hakkında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

SÜNE MÜCADELESİ MASAYA YATIRILDI

Toplantı, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi’nin başkanlığında, Bornava Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü’nde görevli Uzman Ekrem Kaya, İl Müdür Yardımcısı Gürsel Doğan, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Halil Aykır, il ve ilçe müdürlüğü’nde görevli ziraat mühendislerinin katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda, sünenin buğday taneleri üzerinde oluşturduğu zararlar ve süne ile mücadele çalışmaları hakkında bilgi veren Uzman Ekrem Kaya konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sünenin, ürün ve kalite kaybına neden olarak buğday tarımını olumsuz yönde etkileyen en önemli zararlı olduğuna değinen Kaya; “ Süne tek yıllık bir böcektir ve ülkemizde hemen hemen tüm buğday ekim alanlarında görülmektedir. Dünyada sünenin 15 türü bulunmakla birlikte, Türkiye’de 7 türü saptanmıştır.” dedi. Sünenin zarar derecesi ve şeklinin, zararlının yoğunluğuna, biyolojik dönemlerine, ürünün çeşidine, fenolojik durumuna ve iklim koşullarına bağlı olarak değiştiğini vurgulayan Uzman Ekrem Kaya’nın sunumunun ardından kürsüye gelen İl Müdürü Hasan Çebi, konu ile ilgili bilgilendirmelere devam etti. İl Müdürü Çebi; “Ülke insanımızın beslenmesinde en ön sırada gelen bitki buğdaydır. Buğday ürününden elde edilen un, bulgur, makarna, nişasta v.s. insan beslenmesinde kullanılmaktadır. Bu nedenle dünyada ve ülkemizde özellikle buğday üretiminde herhangi bir nedenle azalma olduğunda ekmek fiyatları ve undan yapılan gıda maddelerinin fiyatları yükselerek doğrudan herkesi etkilemektedir. Bu nedenle her ülke için, buğday üretimi ve stoklarında yeterince buğday bulundurması stratejik bir önem arz etmektedir. Birim alandan daha fazla ürün elde etmek amacıyla ürünün kalitesinde ve miktarında önemli artışlar elde edilmesine karşın, buğday tarımını olumsuz yönde etkileyerek önemli ürün ve kalite kayıplarına neden olan pek çok faktör olup, bunlardan en önemlileri, Türkçe’de Süne adıyla anılan  Eurygaster Lap. (Heteroptera: Scutelleridae) cinsine bağlı türlerdir. Sünenin beslendiği bitkilerin başında buğday, arpa, yulaf ve bunların yabani formları ve diğer bazı buğdaygil türleri gelmektedir. Süne, çavdarı arpaya tercih etmesine karşılık buğday ve buğdayın yabani formlarını diğer buğdaygillere oranla daha fazla tercih eder”  dedi. Manisa’da süne ile mücadele konusuna da değinen İl Müdürü Çebi: “Sadece Merkez, Üçpınar, Tekeller, Hatipler, Yağcılar köylerinde kimyasal mücadele yöntemine karar verilmiş olup, 14.500 dekar alanda bu yöntem uygulanmıştır. Süne zararlısı ile mücadelesi yapılmadığı takdirde azda olsa üründe verim kaybı oluşmaktadır. Esas zarar buğdayın, ekmeklik un olma özelliğini kaybetmesidir” dedi. Toplantının sonunda, karşılıklı soru-cevap ve görüşlere de yer veren İl Müdürü Çebi; süne ile mücadelede çiftçilerin bilinçlendirilmesi gerektiğini ve buğdaydaki ürün kalitesinin bu oranda daha da artacağını da hatırlatarak toplantıda ayrıldı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.