Verem hastalığına davetiye çıkarılıyor

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Verem savaş Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada AK Parti Hükümeti döneminde 95 Verem Savaş Dispanseri’nin kapatıldığını belirterek; “Ülkemiz koşullarında bırakın veremle savaşmayı, verem hastalığına davetiye çıkartılmaktadır” dedi.

Verem hastalığına davetiye çıkarılıyor

CHP’li Özgür Özel, AK Parti İktidarı döneminde verem hastalığıyla savaşılmadığını, aksine hastalığa davetiye çıkarıldığını ileri sürdü. Verem Savaş Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan CHP Manisa milletvekili Özgür Özel, kapatılan verem savaş dispanserleri ve Sağlık Dönüşüm Programı ile birincil sağlık hizmetlerinin paralı hale gelmesiyle veremle mücadelenin zorlaştığını ifade etti.

DİSPANSERLERİN DURUMU BELİRSİZ

Özel; “Verem Savaş Haftası’nda düzenlenen etkinliklerle insan sağlığını böylesine tehdit eden ama tedavisi mümkün olan bu hastalığa karşı toplumda farkındalık yaratmak amaçlanıp hastalığın risklerine karşı toplumdaki bireyler bilinçlendirilmeye çalışılıyor. Ancak bugün; uzun yıllar Veremle Savaş Dairesi Başkanlığı ve Verem Dispanserleri aracılığıyla bu hastalığının tedavi hizmeti ücretsiz olarak sunulmaktayken, geçen sene Sağlık Bakanlığı’nın teşkilat yapısını değiştiren 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Verem Savaş Dispanserlerinin geleceği belirsiz hale gelmiş durumdadır” dedi. .

 95 DİSPANSER KAPATILDI

Geçen yıl verdiği soru önergesine aldığı cevapta AKP Hükümetleri döneminde 95 Verem Savaş Dispanseri’nin kapatıldığının açıklandığını hatırlatan CHP’li Özel; “Bir taraftan Verem Savaş Dispanserleri kapanırken diğer taraftan da Sağlıkta Dönüşüm Programı ile birinci basamak sağlık hizmetlerinin paralı hale geldi. Birçok tedavi hizmetinin ek ödemlere tabi tutulmasıyla birlikte hastalar ile tedavi arasına paradan bir duvar örülmüştür. Ayrıca bu yaygın ve ölümcül hastalığın tedavisinde ve hastalığa engel olunmasında yaşam koşullarında yapılacak düzenlemeler, destek ve yardımlar hastalığın gerilemesinde önemli bir etkendir. Bu önleyici ve koruyucu sağlık hizmetleri  ise ancak ve ancak sosyal devlet anlayışı ile mümkün olabilir.  Bizde ise; sosyal devlet anlayışından her geçen gün daha fazla uzaklaşılan ve paran kadar sağlık anlayışına odaklanmış uygulamalar düşünüldüğünde; ülkemiz koşullarında bırakın veremle savaşmayı, verem hastalığına davetiye çıkartılmaktadır” diye konuştu.

ADALETE VE DÜRÜSTLÜĞE DAVET

Özel, en etkili tedavi sunma kapasitesine sahip Verem Savaş Dispanserleri’nin kapatılması, koruyucu sağlık hizmetlerinin adeta yok sayılması ve tedavi süreçlerinin hastaya fahiş fiyatlara mal olması gibi birçok etken düşünüldüğünde, bugün sadece veremle savaşmadıklarını belirtti.

Verem hastalarının hakkını yiyen, hasta vatandaşın, emekli vatandaşın, yoksulun, garibin cebindeki üç kuruşa göz diken bütün uygulamalara karşı büyük bir savaşım verdiklerini kaydeden Özel, Verem Savaş Haftası vesilesi ile yetkilileri bir kez daha halktan değil, sermayeden yana olan tüm uygulamaları için vicdana, adalete ve dürüstlüğe davet etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.