YILDA 1,5 MİLYAR TL'LİK İSRAF

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen “Ekmeğini İsraf Etme” kampanyasına bir destekte Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden geldi. Kampanya dâhilinde okullarda ve toplu tüketim yerlerinde bilgilendirme toplantıları düzenleyeceklerini ve şehir genelinde afiş çalışması yapacaklarını açıklayan İl Müdürü Hasan Çebi; bu kampanya ile toplumda farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

YILDA 1,5 MİLYAR TL'LİK İSRAF

 Ekmeğin İnsanlık tarihine eşit bir serüveni olduğunu, insanlığın en ortak besin maddelerinin başında yer aldığını, Ülkemizin bir tahıl ülkesi olması, yılardır süregelen beslenme alışkanlıkları ve sosyo-ekonomik yapısı nedeniyle ekmeğin beslenmemizde önemli bir yeri olduğunu anımsatan İl Müdürü Hasan Çebi; “Ekmek israfını önlemek için eğitim çalışmalarına başladık. Toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla yürütülmesi hedeflenen bu kampanya, yükselen bir değer olma yolunda hızla ilerleyen ülkemize, ekonomik açıdan katkı sağlayacağı gibi, toplumumuzca ‘kutsal’ sayılan ekmeğin israf edilmeden tüketilmesi duyarlılığının geliştirilmesini sağlayacaktır” dedi. Son yıllarda ekmek israfının hızla ilerlediğini kaydeden ÇEBİ; “Kampanya ile ekmek israfının önüne geçmeyi hedefliyoruz. Tüm ilçe ve köylerde de bu konuda çeşitli çalışmalara başladık. Kampanyanın amacı; yapılan araştırmalara göre ülkemizde 2,1 milyar adet ekmeğin israfının önlenmesi yönündedir. Bizler ekmeğin çöpe gitmesini önlemek için başlatılan bu kampanya ile ilimizde, ilçelerimizde ve köylerimizde gerekli duyuruları yaparak, ekmeğin üretim ve tüketim aşamalarında israfının önlenmesi ve bayat ekmeğin değerlendirilmesi hususlarında toplumun bilinçlendirilmesini amaçlıyoruz. Bu bağlamda ismini Gıda’dan alan kurumumuz personeline büyük sorumluluk düşmektedir. Konunun tüm personelimizce dikkatle takip edilerek gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve gerçekleştirilen toplantılarda toplantı konusu haricinde ‘Ekmeğini İsraf Etme’ konusunun da vatandaşlarımıza anlatılması gerekmektedir” dedi.

 

            Yılda 2 milyar ekmek çöpe gidiyor"

 

            Son olarak ekmek israfının boyutlarına değinen Çebi; Türkiye'de yılda 37 milyar adet ekmek üretildiğini, tüketilen ekmek miktarının ise, yılda 35 milyar adet olduğunu belirtti. “Maalesef, günde 6 milyon adet, yılda 2 milyar adet ekmek, çöpe gidiyor. Parasal olarak ifade edildiğinde, yılda 1,5 milyar liralık bir kaynak çöpe atılıyor. Ülkemizde bir yılda israf edilen ekmek ile 500 km yol, 500 okul ve 80 hastane yapılabiliyor. Daha da vahimi, Türkiye zenginleştikçe, milli gelir artışına bağlı olarak refah arttıkça, tüketim arttıkça, alım gücü arttıkça; ekmek israfı da artıyor. Allah hiçbirimizi bir gün kuru ekmeğe muhtaç etmesin. Gelin hep birlikte ekmeğimizi koruyalım, Ülkemiz ekonomisini güçlendirelim” diyerek sözlerine son verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.