Anadolu Selçuklu Devletinin Denizler fatihi, Çakabey Belgeseli Obasya’da çekildi.

Anadolu Selçuklu Devletinin Denizler fatihi, Çakabey Belgeseli Obasya’da çekildi.

Anadolu Selçuklu Devletinin Denizler fatihi, Çakabey Belgeseli Obasya’da çekildi.

Mustafa Pala: “Anadolu Selçuklu Devletinin Denizler fatihi, Çakabey Belgeseli Obasya’da çekildi. Film ve belgesel yapımcıları Obasya’yı set olarak kullanmaya başladılar. Kentimizin adı Obasya ile daha çok duyulacak”

Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala: " Obasya Projesi ile görkemli geçmişimizden mutlu geleceğimize köprüler kuruyoruz.Obasya’da yarattığımız tarihi doku film seti olarak kullanılıyor. Film yapımcıları Obasya’yı keşfettikçe ilgi artıyor. ÇAKABEY belgeselinin yapımcısı, Kınalı Kuzular dizisinden tanıdığımız Satuk Buğra Yenilmez, yönetmeni Mustafa Yılmaz ve oyuncuları Obasya’da belgesel çekmekten mutlu olduklarını, hem belgesel çektiklerini hem de tatil yaptıklarını, Obasya’nın film yapımcıları tarafından keşfedilmesiyle ilginin artacağını belirttiler" dedi.

Türkiye'nin ilk Zaman Geçidi Müzesini Yunt Dağlarında Ortaköy'le Dazyurt Köyleri arasında kurduklarını belirten Mustafa Pala "Obasya'yı Zafer Kalkınma Ajansı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) verdiği hibe desteği ile yapıldı. Obasya Projesi Devlet, Belediye ve Yurttaş dayanışmasının güzel bir örneğidir. Obasya Projesi ile Manisa'nın turizm seferberliğine katkı yapıyoruz. Kurduğumuz tesisin film seti olarak kullanılması bizleri ayrıca mutlu etti.” dedi

PALA "OBASYA PROJESİ YUNT DAĞLARI'NDA YENİ BİR GELECEK YARATIRKEN KENTİMİZİN ADINI DA OLUMLU BİÇİMDE DUYURUYOR."

"Yıllarca Spil'in gölgesinde kalan Yuntdağı öne çıkmaya başladı. Yuntdağı doğası, Aigai antik kentinin arkeolojik önemi ve yöredeki 61 yörük köyünün iyi korunmuş geleneksel yaşam biçimi Yunt Dağları'nda kırsal turizm ve kültür turizminin gelişmesi için uygun fırsatlar sağlarken, film yapımcılarının da dikkatini çektikçe ilgi artacaktır. Obasya Projesi ile bu fırsatı değerlendirmek ve Yunt Dağlarında Turizmin gelişmesine katkıda bulunurken, film yapımcılarını da kentimize davet ediyoruz."

" Proje adını iç Asya'da, göçebe Türk ve Moğol boylarının üç bin yılı aşkın süredir kullanageldikleri ahşap iskelet üzerine keçe kaplamalı portatif evlerden alıyor. Doğayla iç içe pastoral yaşamın zengin gelenekleri ve el sanatlarının en güzel ifadesini bulduğu bu evlere ''yurt'' ve bunların oluşturduğu yerleşim birimlerine de Oğuz Türkçesinde ''oba'' deniyor. Adımızı bu nedenle Oba ve Asya sözcüklerini birleştirerek Obasya olarak belirledik."

Çakabey Belgeselinin Yapımcısı, Senaristi ve Çakabey rolünü oynayan Satuk Buğra Yenilmez. "Çakabey Belgeseli benim uzun süredir gerçekleştirmeyi hayal ettiğim bir projeydi. Aslında düşündüğüm bir serinin başlangıcıdır Çakabey. Değerlendirmediğimiz çok tarihi şahsiyet ve konu var. Birçok ülke hayali kahramanlar yaratırken biz kendi kahramanlarımızı değerlendiremiyoruz. Hazırladığım proje Kültür Bakanlığınca da desteklenince, Çakabey’in çekimleri için mekan aramaya başladık. Yolumuz Obasya’ya düştü. Obasya işimizi çok kolaylaştırdı. Burayı görünce çok sevindik hem Obasya’da konakladık hem de belgeselimizin birçok sahnesini Obasya’da çektik. Film ve belgesel yapımcısı arkadaşlarımıza Obasya’yı duyuracağız. Zaten çektiğimiz belgesel gösterime girdiğinde Obasya’yı görecekler. Obasya’ya daha çok film belgesel yapımcısının geleceğini düşünüyoruz. Özellikle tarihi filmler için çok uygun bir ortam var.” dedi.

Çakabey Belgeselinin yönetmeni Mustafa Yılmaz “1071 yılında Alparslan Anadolu’yu ardından da 1081 yılında Çakabey İzmir’i fethetmiştir. Senaryoyu okuyunca çok beğendim. Hele birde Obasya’yı görünce işim çok kolaylaştı. Obasaya’da oyuncularımızla birlikte konakladık. Belgeselin çekimi Obasya sayesinde daha kısa sürede tamamladık. Çünkü aradığımız her dekor Obasya’da vardı. Bu güzel mekanda gelecekte daha güzel çalımalar yapabiliriz. Obasya’yı yapanların ellerine yüreklerine sağlık çok güzel tarihi bir mekan yaratmışlar.” dedi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.