Soma’daki çalışmalara sıkı takip

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Soma ilçesinde yürütülen çalışmalar yerinde incelendi. Bölgesel Isıtma Sistemi hat çalışmaları ve Atatürk Caddesindeki çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz...

Soma’daki çalışmalara sıkı takip

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından Soma ilçesinde yürütülen çalışmalar yerinde incelendi. Bölgesel Isıtma Sistemi hat çalışmaları ve Atatürk Caddesindeki çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu amaçlarının daha çok insana ulaşabilmek olduğunu belirtti.

Manisa Büyükşehir Belediyesinin Soma’da devam ettirdiği çalışmalar Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu tarafından yerinde incelendi.

Soma’da BIS çalışmaları aralıksız sürüyor

Soma Bölgesel Isıtma Sistemi’ni yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdüren Manisa Büyükşehir Belediyesi, Bölgesel Isıtma Sistemi için yatırımlarına da aralıksız devam ediyor. Bölgesel Isıtma Sistemi ile ilgili gerçekleştirilen çalışmaları yakından takip eden Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, Yol Yapım ve Onarım Daire Başkanı Fevzi Demir ile birlikte yürütülen çalışmaları yerinde inceledi. İlk olarak Bölgesel Isıtma sistemi Ofisini ziyaret eden Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, Daire Başkanı Fevzi Demir ve Bölgesel Isıtma Sistemi Proje Yapım İşletme Sorumlusu Nesrin Çırak ile birlikte projeler üzerinde incelemeler yaptı. Zone 3 olarak adlandırılan hat çalışmasını da inceleyen Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu daha sonra ısı merkezine geçti.

60 milyon liralık yatırım yapıldı

Bölgesel Isıtma Sistemi çalışmaları hakkında bilgiler veren Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, “Sistemin Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne devrolmasının ardından, Soma Belediyesi’nin daha önce yapmış olduğu küçük bir bölümle başladık. İlk önce onu tamamladık, ardından bölge bölge, Soma’nın tümüne hitap edecek çalışmalarda bulunduk. Şimdiye kadar 60 milyon liraya yakın bir yatırım yaptık. Bu yatırım yeterli mi değil, daha yapmamız gereken yatırımlar var. Öncelikle yeni bir ana hat çalışmamız vardı. Bu ana hat ile geçtiğimiz sene alt yapı çalışmalarını bitirdiğimiz bölgenin ısıtılması hedefleniyordu. Tabi bu hedeflediğimiz noktaya gelebilmemiz için ana hattın bitirilmesi ve aynı zamanda ısı merkezinin kapasite artırımının gerçekleştirilmesi gerekiyordu. Tabi bununla ilgili çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çalışmaları nasıl hızlandırabileceğimize dair yetkili arkadaşlarımızla fikir teatisinde bulunuyoruz. Kış ayları geldiğinde Somalı vatandaşlarımızı mağdur etmemek için ne yapabiliriz onu düşünüyoruz. Yöreden de yoğun bir şekilde talep var. Bu talebi karşılamak için elimizden geleni yapıyoruz. Isı merkezimizi genişleteceğiz. İlave bir ısı merkezi daha yapıyoruz. İlave pompa çalışmaları yapacağız” dedi.

“Amacımız sistemden daha çok kişinin faydalanması”

Cumhuriyet Mahallesinde çalışmalara daha önceden başlanılmadığını, yalnızca SEAŞ lojmanlarına giden hat yapıldığını belirten Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, “Cumhuriyet Mahallemizin de alt yapı çalışmalarına başlayacağız. Bu çalışmaların yapıldığı yerlerde üst yapı çalışmalarımız da devam ediyor. Çalışmalarımız esnasında Somalı vatandaşlarımız biraz eziyet çekiyor ama kış mevsiminde evlerin ısıtılmaya başlanıldığı zaman, üst yapıyı bitirdiğimiz zaman hepsi konfora kavuşacaklar. Şu anda hedeflediğimiz yolda ilerliyoruz. Geride değiliz. Amacımız daha çok kişinin sistemden faydalanabilmesini sağlamak ve Soma’yı hava kirliliğinde kurtarmak. Bu amaçla Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün önderliğinde ne gerekiyorsa yapmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

“Abone sayısını kademeli olarak arttırıyoruz”

Soma’da geçmiş yıllarda ısıtmada kömür kullanımının ağırlıkta olduğunu belirten Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, “Kömürün baca salınımı çok fazla. Bölgesel ısıtma sisteminde baca salınımı yok. Şehrin havası daha temiz oluyor. Abone sayısına gelirsek 6 bine yaklaştı. 6 bin konut bu sistemden faydalanıyor. 6 bin konuttan çıkacak olan baca dumanı engellenmiş oldu. bizim hedefimiz Soma için ilk önce 8 bin, sonrasında kademeli olarak 12 bin, 16 bin, 24 bin, 32 bin ve en son tüm Soma’ya hitap edecek şekilde 40 bin abone. Bu sistemi devraldığımızda 300 abone mevcuttu. 6 bin aboneye geldik. Bunu daha da genişleteceğiz ve Soma halkını konforlu bir şekilde ısınır hale getireceğiz” dedi.

Koordinasyon merkezi yeni binasında

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, Soma programında, Büyükşehir Belediyesi Soma Koordinasyon Merkezi’nin yeni binasına da ziyarette bulundu. Yeni binada incelemeler yapan Gençoğlu, Koordinasyon İşleri Müdürü İbrahim Yıldırım’dan çalışmalar hakkında bilgi alarak yeni binanın hayırlı hizmetler yapmaya vesile olmasını temenni etti.

Atatürk Caddesi’nde sona geliniyor

Soma’nın en işlek caddelerinden bir tanesi olan ve Atatürk Caddesi’nde Manisa Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen yol ve tretuvar düzenlemesi çalışmaları tamamlanmak üzere. Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, Yol Yapım ve Onarım Daire Başkanı Fevzi Demir ve Soma Koordinasyon İşleri Müdürü İbrahim Yıldırım ile birlikte çalışmaları yerinde inceleyerek yüklenici firma yetkililerinden çalışmaların durumu hakkında da bilgiler aldı. Atatürk Caddesi’nin Soma’nın en işlek ve prestijli caddelerinden bir tanesi olduğunu dile getiren Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, “Büyükşehir olmamızın ardından yapmayı planladığımız ancak alt yapı eksiklikleri nedeniyle geç başlayabildiğimiz bir proje. MASKİ dahil bütün alt yapı kuruluşlarının çalışmalarının tamamlanmasının ardından bir de üst yapı çalışmalarını başlattık” dedi.

“Işıl ışıl bir bulvar olacak”

Yolun kaldırım düzenlemelerinin ve bir şeridinde çalışmaların tamamlandığını söyleyen Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, “Şu anda yolu bir şerit olarak trafiğe açtık. İkinci şerit için çalışmalar devam ediyor. Yüklenici firma yetkilileriyle görüşmelerimizde yaklaşık 15-20 gün içerisinde bu çalışmanın da tamamlanacağını söylediler. Bu çalışma da bittiği zaman Somalı vatandaşlarımızın hizmetine açacağız. Aydınlatmasıyla birlikte ışıl ışıl çok güzel bir bulvar olacak” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.