BENLERİNİZ KANSER HABERCİSİ OLABİLİR

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aylin Türel Ermertcan “Vücudumuzdaki benler kanser habercisi olabilir” dedi.

BENLERİNİZ KANSER HABERCİSİ OLABİLİR

 Derimiz yaşlandıkça bir takım değişikliklerin ortaya çıktığına dikkat çeken Prof. Dr. Aylin Türel Ermertcan “Deride sarkma, kırışıklıklar gibi belirtilerin yanı sıra lekeler, benler ve deri kanserleri de gelişebilmektedir.  Doğal yaşlanma sürecini bazı çevresel etkenler de hızlandırmaktadır. Bu etkenler soğuk, sıcak, rüzgar, kimyasal maddeler, sigara ve güneş ışınlarıdır. Bunlar içinde özellikle sigara ve güneş ışınları önemli yer tutmaktadır.”dedi.

 

“Sigara ve güneş deri kanserine yol açabilir”

 

Sigara kullanımının solunum sistemimiz ve iç organlarımız dışında derimiz için de oldukça zararlı olduğunu dile getiren Prof.Dr Ermertcan şöyle devam etti; “D vitamini sentezi ve kemik gelişimi açısından güneş ışığından faydalanmak tabii ki gereklidir ancak bunun için günde 20 dakikalık günışığı yeterli olmaktadır, yani sabah ya da akşamüstü saatlerinde derimizin maruz kalacağı bu kısa süre ile D vitamini sentezi yapılabilmektedir. Bu nedenle güneşin çok yoğun olduğu öğle saatlerinde dışarıda dolaşmak yarardan çok zarar getirmektedir. Özellikle açık tenli, sarışın ve renkli gözlü kişilerin daha da dikkatli olmaları gereklidir. Bunun dışında ailesinde deri kanseri öyküsü olanlar, riskli benlere sahip olanlar, doğuştan benleri olan kişiler ve sürekli açık havada çalışan çiftçiler, denizciler ve inşaat işleri ile uğraşanların daha da dikkatli olması gerekmektedir. Güneş ışınları derimizin yaşlanmasına, kırışmasına, benlerin sayıca artmasına, kötüleşmesine, kanser öncüsü lekelere ve deri kanserlerine neden olmaktadır. Bu nedenle güneşten korunmak hepimiz için çok önem taşımaktadır. Güneş ışınlarından korunmak için en önemli davranış güneşin yoğun olduğu saatler olan 11.00-16.00 saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaktır. Özellikle yaz aylarında buna daha çok dikkat etmeliyiz. Gölgede otursak bile güneşin zararlı etkilerine maruz kaldığımızı unutmamalıyız. İkincisi dışarı çıkarken mutlaka güneş gözlüğü ve geniş bir şapka takmalıyız. Mümkünse uzun kollu ve mekanik olarak güneşle teması önleyen kapatıcı giysiler giymeliyiz. Dikkat etmemiz gereken bu davranışlar yanı sıra dışarı çıkmamız gerektiğinde mutlaka güneşten koruyucu kremler kullanmalıyız. Bu kremleri satın alırken de mutlaka bir dermatoloji uzmanına danışılmalı, kişinin deri yapısına uygun olan ve tıbbi bir ürün kullanılmalıdır. Satın alacağımız ürünler en az 15 faktörlü olmalı, dışarı çıkmadan 20-30 dakika önce güneş gören tüm vücut alanlarına uygulanmalı ve 3-4 saatte bir tekrar sürülmelidir. Deri yaşlanmasını ve deri kanserlerini önlemede dikkat edeceğimiz bu davranışlar dışında derimizi kendimiz kontrol etmeli, yeni çıkan renk değişiklikleri, kabarıklıklar, lekeler ve benler konusunda tetikte olmalıyız.”

 

 

Kanser habercisi benler ve teşhis yöntemi

Mevcut olan benlerimizin renginde koyulaşma, büyüme, şekil değişikliği, kanama gibi bulgular olduğunda zaman kaybetmeden deri hastalıkları uzmanına danışılması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Aylin Türel Ermertcan sözlerini şöyle sürdürdü: “Benlerimizin sayısında artış varsa yine takip edilmesi gereklidir. Ben takibi ve deri kanserlerinin teşhis edilmesinde dermoskopi denilen cihazdan faydalanmaktayız. Son zamanlarda geliştirilmiş olan bilgisayarlı dermoskopi cihazlarıyla benlerin görüntüleri kaydedilerek sonraki kontrollerde öncekilerle kıyaslama şansımız da olmaktadır. Deri kanserlerinin tanı ve takibinde de bu cihazdan yararlanılmaktadır. Celal Bayar Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalımızda da Türkiye’de az sayıda merkezde bulunan bu bilgisayarlı cihazdan mevcut olup hem ben takibi ve kontrolü yapılmakta, hem de deri kanserlerinin erken tanısı gerçekleştirilmektedir. Üniversitemiz Hastanesi, deri kanserlerinin erken teşhisi ve tedavisi konusunda her türlü imkanı öğretim üyelerinin nezaretinde hastalarımıza sunmaktadır. Bu konuda endişesi olan ve benlerinin kontrollü takibini arzu eden hastalarımız bölümümüze başvurdukları takdirde bu yeni imkanlardan faydalanabilmektedirler. Derimiz vücudumuzun aynasıdır. Derimizde meydana gelen ve erken fark edilen en ufak bir değişiklik ya da oluşum bazı sistemik hastalıkların da erken teşhisinde önem arz etmektedir. Özellikle deri kanserlerinde erken tanı hayat kurtarıcıdır. Hem deri kanserleri, hem de kötüleşme riski olan benlerin çıkarılması konusunda tedirgin olunmamalıdır. Bunların ameliyatla çıkarılması halk arasındaki inanışın aksine daha da kötüleşmesine neden olmamakta, tam tersine erken tedavi edilmesini sağlamaktadır. Kötüleşme riski olan benlerin ve deri kanserlerinin çıkarılması konusunda bu yanlış inanışı bir kenara bırakmalı ve bu konuda dermatologlara ve cerrahlara güvenmeliyiz. Üniversite polikliniğimiz sadece deri kanserleri ve benler konusunda değil, her türlü deri hastalığının tanısında hizmet vermekte ve hastalarımıza en yeni tedavi olanaklarını sunmaktadır.”    


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.