MİDE KANSERİ YAYGINLAŞIYOR!

Devlet Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doktor Erhan Ergin, görülme sıklığı giderek artan mide kanserine karşı uyardı. Mide kanserinin sinsi bir hastalık olduğuna dikkat çeken Ergin, “Geçmeyen karın ağrısı, kilo kaybı ve kansızlık yakınması 'kanser' habercisi olabilir.”dedi.

MİDE KANSERİ YAYGINLAŞIYOR!

 Sağlık Müdürlüğü’nün Manisa’da her yıl 2 bin 800 kişiye kanser tanısı koyulduğuna yönelik açıklamaları korkuttu. Türkiye’de ve Manisa’da giderek artan kanser vakalarının ilk sıralarında yer alan mide kanseri hakkında Manisa Devlet Hastanesi’ne kısa bir süre önce atanan Gastroenteroloji Uzmanı Doktor Erhan Ergin, önemli uyarılarda bulundu. Mide kanserinin belirtilerini anlatan Ergin şöyle konuştu: “Karın üzerinde mide bölgesi ve onun etrafındaki bölgede rahatsızlık hissi, ağrı ve dolgunluk hissi, kısa sürede kilo kaybı, bulantı ve kusma,  yemeklerden sonra rahatsızlık hissi, sindirim sisteminde kanama veya gizli kanama,  erken doyma hissi,  hastaların 2/3'ünde demir eksikliği anemisi hastalığın belirtilerindendir.” Mide hastalıklarından bazılarının mide kanseriyle aynı belirtileri göstermesi nedeniyle kanserin geç teşhis edilmesinden yakınan Ergin, hastaların şikayetleri ciddiye almalarını istedi. Ergin üzerinde durulması gereken ciddi belirtileri şu ifadelerle anlattı: “Dışkı tahlilleri ile ortaya çıkacak olan gizli kanama erken bulgulardan biridir, ancak bu kanama halsizlik yapacak boyuta gelmedikçe fark etmek zordur. Kilo kaybı, iştahsızlık ve erken doyma bulguları genellikle geç dönem bulgulardır. Karın ağrısı genellikle çok şiddetli değildir ve çoğunlukla ihmal edilir. Bulantı, kusma, ağızdan veya makattan kanama (siyah renk dışkılama-melena) gibi bulgular ortaya çıkabilir. Midenin yemek borusuna yakın bölgelerindeki tümörlerde gıdaların yutulması sırasında zorluk (Disfaji) görülebilir.  Yemeklerden sonra mide bölgesinde rahatsızlık hissi mide kanserinin tek belirtisi olabilir. Bazen de özellikle mide kanserinin erken dönemlerinde anti-asit ilaçlar ve yemek ile ortadan kalkan ağrı gözlenebilir. Diğer kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserinin oluşmasında birçok neden bulunuyor. Hızlı yemek yeme, alkol tüketme, hatta aşırı şalgam içip turşu yemek bile mide kanserine yakalanma riskini artırabiliyor.”

Erken tanı hayat kurtarır

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi mide kanserinde de erken tanının hayat kurtarıcı nitelikte olduğunu kaydeden Ergin, erken tanıyla hastalıktan kurtulma ihtimalinin yüzde 100’e kadar çıktığını anlattı. Ergin, “Mide kanserinin tedavisi ve hastalıksız hayatta kalım süresini etkileyen en önemli nokta erken teşhis. Geç  evrede tespiti tedavinin başarısını azaltıyor. Tespit edilecek mide kanseri, zaman kaybı döneminde ilerlediğinden tedavisi zor aşamalara gelmektedir. Unutulmamalı ki mide kanserinde erken tanı çok önemli ve hayat kurtarıcıdır. Erken yakalanırsa, kişinin bu hastalıktan tamamen kurtulma ihtimali yüzde 100'e yakındır.”dedi. Mide kanseri tanısında endoskopinin şart olduğunu açıklayan Doktor Ergin, endoskopiden korkulmaması gerektiğini söyledi. Manisa Devlet Hastanesi’nde endoskopi işleminin uyutularak yapıldığını söyleyen Ergin, hastanın hiçbir şey hissetmeden normal hayatına döndüğünü ifade etti. Mide kanserlerinde ileri evreye gelmemiş vakaların ameliyatla kurtarılabildiğine dikkat çeken Ergin, hastanın midesinin tamamının alınması halinde bile normal hayatına devam edebildiğini kaydetti. Hastalığın tedavisinde kemoterapi ve radyoterapinin çok etkili olmadığını açıklayan Ergin, ancak ileri evre mide tümörü olan hastalarda ameliyat öncesinde tümörün küçültülerek hastanın cerrahi müdahaleye elverişli olması konusunda bilimsel araştırmaların yapıldığını söyledi.

Üçüncü hastası kendisi oldu

Mesleğe başladığı günlerde yaşadığı bir anıyı anlatan Ergin, mide kanseri teşhisi koyduğu hastalardan sonra endoskopi masasına kendisinin yattığını söyledi. Ergin şöyle konuştu: “İlk hasta 19 yaşında genç bir erkekti .Uzun zamandır kansızlık ve kilo kaybı yakınması olduğu için endoskopi yaptırmaya gelmişti. Endoskopide midede kanser olduğunu saptamıştım.İkinci hastam genç bir bayandı. Kendisi aynı zamanda tıp fakültesinde asistan doktordu. Yıllardır anemi yakınması varmış son zamanlarda ise iştahsızlık ve karın ağrıları başlamış. Endoskopide yine mide kanseri saptadığım zaman şok olmuştum. Bende de 2 haftadır ekşime, bulantı yakınması olduğu için hemen 3 hasta olarak masaya ben yattım ve uzman doktor meslektaşımdan bana endoskopi yapmasını rica ettim. Bende özofajit, gastrit saptanmıştı.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.