Obezite Ameliyatı İzmir

Mide küçültme ameliyatı obezite hastalığına sahip kişilerin hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermek için sıkça başvurdukları cerrahi bir yöntemdir.

Obezite Ameliyatı İzmir

Günümüzde yiyecek ve içeceklerin sağlıksız koşullarda üretilmesi, insanların hızlı akan yaşamın hızına yetişmek için tükettiği fastfoodlar, yaygınlaşan masa başı işler nedeniyle hareketsiz kalmak vb. nedenler fazla kilolara ve sağlıksız bedenlere neden oluyor. Bu nedenlerle insanlar kilo vermek ve tekrar eski sağlıklarına kavuşmak için çeşitli yöntemler deniyor. İlk başlarda uzak durulsa da diğer tedavi yöntemlerinden cevap alınmadığında akıllara Mide Küçültme Ameliyatı İzmir sorusu geliyor.

Mide küçültme ameliyatı obezite hastalığına sahip kişilerin hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermek için sıkça başvurdukları cerrahi bir yöntemdir. Mide Küçültme Ameliyatı İzmir özellikle diyet ve egzersizler ile ilaç tedavisi gibi bir dizi tıbbi işleme rağmen yeterli sonuç alamamış kişilerin akıllarında yer eden bir konu.

Mide küçültme ameliyatları nelerdir?

Bizde bu yazımızda Obezite İzmir hakkında bilgiler vereceğiz. Bu yöntem midenin büyük bir bölümünün kesildiği(yaklaşık %80) cerrahi işlemdir. Karın duvarının kesilmediği bu yöntemde küçük deliklerden özel cerrahi aletler kullanılarak yapılır. Dolayısıyla vücut, fazla stres altında kalmaz. Bu sayede hızlı iyileşme söz konusudur.

3 tip Mide Küçültme Ameliyatı izmir yöntemi vardır. Tüp mide ameliyatı, gastrik bypass ameliyatı ve mide kelepçesi ameliyatı. Bunlar arasında en çok tercih edilen ve halk arasında bilineni mide kelepçesidir.

Mide küçültme ameliyatı izmir nasıl yapılır?

1- Tüp mide ameliyatı: Geri dönüşü olmayan bu yöntemde mide %80’e varan oranda kalıcı olarak alınır. Ameliyat, 1,3 cm’lik kesiklerden ucunda kamera bulunan cerrahi aletlerle yapılır. Açlık hissi yaratan ghrelin hormonunun üretildiği bölüm ameliyat esnasında alınır.

2- Gastrik bypass ameliyatı: Açlık hissinin bir türlü bastıramayan ve sürekli özellikle karbonhidrat ağırlıklı şeyler tüketen kişiler için en iyi yöntem olarak kabul edilen bu ameliyat türü laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılır. Midenin bir kısmı ayrılarak ince bağırsağa bağlanır. Tüp mide ameliyatından farkı mide vücuttan çıkarılmaz, kullanım dışı bırakılır.

3- Mide kelepçesi ameliyatı: Mide Küçültme İzmir hakkında araştırma yapan kişilerin de muhtemelen en fazla duyduğu bu yöntem, mide küçültme ameliyatları arasında en bilineni. Silikon bant ile yemek borusu ve midenin birleştiği kısımdan mide ikiye ayrılır. Biri büyük biri küçük iki parçaya ayrılan midenin küçük bölümü aktif kalır. Gıdalar bu küçük kısımda biriktiği için kısa sürede tokluk hissi kısa sürede belirir. Diğer ameliyat türlerinden farklı olarak bu yöntem geri dönüşsüz değildir. İstenilen kiloya erişildiğinde bant tekrar çıkarılıp, mide eski şekliyle kullanılabilir.

Mide küçültme ameliyatını kimler yaptırabilir?

Mide küçültme ameliyatı konusunu araştırıyorsanız bir diğer bilmeniz gereken konu, bu ameliyatı kimlerin yaptırabileceğidir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan kişiler,

Yağ kitle oranın yüzde 30’un üzerinde olan kişiler,

Uzman hekimler tarafından uygulanan diyet tedavisi başarılı olmayan kişiler,

Beden kitle endeksi 35’ten yüksek olan ve yandaş hastalığa sahip, sağlığı tehlike altında olan kişiler,

Beden kitle endeksi 30 olan ve Tip 2 diyabeti olan kişiler

Mide küçültme ameliyatı ile bu sorunlarından kurtulma yöntemini seçebilir.

Mide küçültme ameliyatının faydaları ve riskleri nelerdir?

Her tıbbi müdahalenin riskleri vardır. Fakat doğru tedavi süreci ve tedavi sonrası süreci ile bu riskleri minimize etmek mümkündür. Mide küçültme ameliyatı sonrası enfeksiyon, akciğer ve solunum yolu sorunları, ülser, kilo kaybına bağlı olarak safra kesesinde taş oluşumu, yetersiz beslenme, çok nadir de olsa ölüm gibi bir çok risk vardır. Fakat bu riskler tedavi olacağınız doktor tarafından enine boyuna incelenecektir. Ameliyat sonrasında ise doktorunuz bu risklerden olabildiğine korunmanız için size bir dizi önlem önerecektir.

Mide küçültme ameliyatının faydaları ise, kısa sürede kilolardan kurtulmak, kiloya bağlı olarak tip 2 diyabet hastalığı ve yandaş hastalıklarla daha kolay mücadele etmek. Bunların yanı sıra vücudunuza cerrahi yöntemlerle herhangi bir yabancı cisim adapte edilmeyecek, hastanede kalış süreniz kısalacak ve mide ve bağırsak sistemlerinizin çalışmasında bir değişiklik olmayacaktır.

Bunların yanı sıra mide küçültme ameliyatları laparoskopik(kapalı) yöntemle yapıldığı için, yani çok küçük (milimetrik ya da santimetrik) deliklerden özel cerrahi aletlerle yapıldığı için vücudunuzda çok küçük izler oluşacaktır. Bu izler ise genellikle bir kaç içerisindeyse görülmeyecek kadar hale gelecektir. Ameliyat sonrası ağrı ise çok az olacaktır. Hızlı iyileşmenin görüldüğü bu ameliyatlarda 3 gün içerisinde taburcu olabilir, 1 hafta sonrasında ise işinize devam edebilir, hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Dolayısıyla Şeker Ameliyatı İzmir konusu korkulacak bir konu değildir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.