Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker Hastalığı Tedavisi

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, günümüzde oldukça yaygın ve birçok insanın sağlığını tehdit eden bir hastalıktır. Gerekli önlemler alınmaz ve iyi bir tedavi uygulanmadığı takdirde birçok ölümcül hastalığı tetiklediği bilinmektedir. Diğer yandan, şekerin tedavisi imkânsız bir hastalık olmadığını da belirtmekte fayda var. İyi bir hekim tarafından yürütülen tedavi sürecinden sonra iyileşme sağlamak mümkün. Ancak bunun uzun ve sabır gerektiren bir süreç olabileceğini belirtmek gerekir.

Şeker Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diyabet, komplike bir hastalıktır. Tedavi süreci egzesiz, diyet ve ilaç kullanımı gibi bileşenlerden oluşur. Tam olarak sonuç alabilmek için hepsini eksiksiz bir biçimde uygulamak gerekir. Başka bir biçimde ifade etmek gerekirse, şeker hastalığı yalnızca cerrahi müdahale ile iyileşen bir rahatsızlık değil. Hatta ameliyatın çoğu zaman uygulanmayan ve sadece zorunlu durumlarda düşünülen bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Diyabet hastalığını tedavi edebilmek için beslenme rejimini, hareket ve egzersiz alışkanlığını yani yaşam tarzını değiştirmek gerekir.

Şeker hastalığı, aşırı kilolara ve yanlış beslenme biçimine bağlı olarak ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Özellikle fast-food olarak tabir edilen gıdaların yaygınlaşması sonucunda arttığı bilinmektedir. Dolayısıyla, beslenme hastalığın tedavisinde önemli bir enstrümandır. Bunun yanında, egzersiz de tedavinin önemli bir unsurudur. Hatta bazı durumlarda hastanın psikolojik destek alması dâhi gerekebilir.

Beslenmenin Tedavideki Yeri

Diyabetin temel sebebi, kandaki şekerin süzülememesi ve enerji üreten hücrelere ulaştırılamamasıdır. Vücutta insülin direnci görülüyorsa veya insülin hormonu yeterli seviyede üretilmiyorsa, kandaki şeker doğal işlevini kaybederek bir zehir işlevi görmeye başlayacaktır. Hastalığın sebebi ne olursa olsun, insülin dengesini sağlamanın yolu doğal ve sağlıklı beslenmeden geçer. Glisemik indeksi düşük, sağlıklı besinler tüketerek hormonsal dengeyi sağlamak mümkündür.

Doymuş yağ ve kolesterol içeriği yüksek besinler, paketlenmiş ürünler, fast-food tarzı yiyecekler, yüksek oranda şeker veya glikoz şurubu içeren tatlılar, şeker hastalığının tedavisini zorlaştırır. Hatta bu yiyeceklerin tüketilmesi hastalığın başlıca sebebi olabilmektedir. Bu duruma göre, tedavi sürecinin başarılı bir biçimde ilerleyebilmesi için lif oranı yüksek, doğal, kolesterol ve yağ içeriği düşük besinler tüketmek gerekir. Hastalığın tedavi edilebilmesi için, doktorun veya diyetisyenin verdiği programa harfiyen uyulmalıdır.

Şeker hastalarının çoğunda kilo problemi de bulunmaktadır. Dolayısıyla, kilo vermek tedavinin ilk aşaması olarak kabul edilmelidir. Hastalık genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkmış olsa bile, tedavinin başarılı olabilmesi için hastanın ideal boy/kilo oranına ulaşması gerekir. Ayrıca, kilo problemi olmasa bile, hormonal salınımın düzene girmesi için beslenmeye dikkat edilmesi gerekecektir. Dolayısıyla, bir diyet programı olmadan şeker hastalığını tedavi edilmesi mümkün değildir.

Fiziksel Aktiviteler

Hareketsizlik, hem aşırı kilo alımının hem de şeker hastalığının en büyük sebepleri arasındadır. Kandaki glikozun hücrelere girebilmesi için vücudun sağlıklı bir biçimde hareket etmesi gerekir. Hastanın sağlık durumuna, yaşına, kilosuna ve vücut özelliklerine göre verilecek fiziksel hareketler, tedavi süreci boyunca aksatmadan yapılmalıdır. Eğer hasta uzun zaman egzersiz yapmamışsa, ilk etapta düşük yoğunluklu egzersizler verilerek vücut alıştıkça arttırılabilir.

Fiziksel aktiviteler söz konusu olduğunda süreklilik son derece önemlidir. Beslenme ve egzersiz programının sonuç verebilmesi için egzersizlerin düzenli olarak yapılması gerekir. Hasta, doktor tarafından verilen günlük ve haftalık egzersiz programına uymalı ve bu programı kesinlikle aksatmamalıdır.

Psikolojik Desteğin Önemi

Depresyon, diyabetin en bilindik belirtileri arasında yer almaktadır. Dolayısıyla, şeker hastalığının psikolojik sebepleri ve sonuçları olduğunu söylemek gerekir. Glikoz, enerji üreten hücrelere nakledilemediğinde strese, öfke nöbetlerine, depresyona ve kronik mutsuzluğa yol açar. Vücuttaki dengesizlik, ağrılar ve krizlerin ruh hâlini etkilemesi olağan bir durumdur. Dolayısıyla, psikolojik destek tedavi sürecinin önemi bir parçası olarak kabul edilmelidir.

Stresin şeker hastalığının en yaygın sebepleri arasında olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar, stresin kandaki glikoz oranını arttırdığını göstermektedir. Ayrıca, stres çoğu zaman yeme bozukluklarına, tatlı bağımlılığına yani şeker hastalığına sebep olan faktörlerin oluşmasına yol açabilir. Bu durumda, şeker hastalığıyla mücadele edilmek için stres kontrolünü öğrenmek gerekir. Stres, şeker hastalığına sebep olan hormonların salınımını arttırdığı için tedavi sürecinde tehlikeli bir etkendir.

Başta da belirtildiği gibi, şeker hastalığının tedavisi sağlıksız alışkanlıkların bırakılmasına ve yeni bir yaşam tarzının benimsenmesine bağlıdır. Beslenme biçimini ve yaşam tarzını değiştirmek ise birçok kişi için kolay olmayacaktır. Yeni ve sağlıklı bir yaşam tarzına alışabilmenin yolu, kişinin kendini ikna edebilmesinden ve irade gösterebilmesinden geçer. Bunu sağlayabilmek için de psikolojik destek almak gerekecektir.

İnsülin Tedavisi

İnsülinin yeteri ölçüde salgılanmamasından kaynaklanan Tip 1 Diyabet hastalığında hastaların yaşamlarını sürdürebilmeleri için insülin iğnesi kullanmaları gerekir. İnsülin takviyesi Tip 2 Diyabet rahatsızlığında da gerekebilmektedir. Şeker hastalarının, insülin iğnelerini sürekli olarak yanlarında taşımaları, doktorun belirttiği saatlerde ve acil durumlarda mutlaka kullanmaları gerekir.

Cerrahi Müdahale

Ameliyat, şeker hastalığı tedavisi için tercih edilecek ilk yöntem değildir. Ancak beslenme, egzersiz programlarına uyulduğu ve verilen ilaçlar kullanıldığı takdirde beklenen ilerleme kaydedilmemişse, metabolik cerrahi yoluyla yapılacak bir müdahale düşünülebilir. Şeker hastalığı ameliyatında temel amaç, vücutta insülin dengesizliğine yol açan hormonal salınımın durdurulmasıdır. Bağırsaklara yapılacak bir müdahale ile vücuttaki hormon salınımı düzeltilerek, şeker hastalığına sebep olan faktörler ortadan kaldırılabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Konular

Şeker hastalığı, bazı hastalıklara karşı bağışıklığı zayıflatmaktadır. Bazı durumlarda, hastanın tedavi sürecinde grip, zatürre, Hepatit B aşılarını olması gerekebilir. Diyabet, diğer hastalıkların tedavisini zorlaştıran bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla hastanın bu süreçte sağlığına dikkat etmesi, diyabet dışındaki hastalıklara sebep olacak faktörlerden de uzak durması gerekir.

Şeker hastalığı tedavisinin amacı, hastalığa sebep olan faktörleri kontrol altına almaktır. Bu faktörleri tamamen ortadan kaldırmak veya bir daha gerçekleşmeyeceklerini garantilemek mümkün değildir. Dolayısıyla, hastalığın semptomları ortadan kaybolsa bile, sağlıklı beslenmeye ve egzersizlere devam edilmesi gerekir. Hastalığa sebep olan sağlıksız beslenme biçimine ve yaşam tarzına dönmek, diyabetin nüksetmesine ve tedavi sürecinin başarısız olmasına sebep olacaktır.

Makale: Prof. Dr. Alper Çelik
http://www.dralpercelik.com/


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.