UZMANINDAN GÖZ SAĞLIĞIYLA İLGİLİ UYARILAR

Gözle ilgili bazı bilgilerin aslında yanlış olduğu belirtildi.

UZMANINDAN GÖZ SAĞLIĞIYLA İLGİLİ UYARILAR

 Avrupagöz Grubu Medikal Direktörü Prof.Dr. Ömer Kamil Doğan, “Bir insan uzağı ve yakını net görüyorsa gözü sağlam demektir”, “Tuzlu yemekler göz sağlığını olumsuz etkiler” ya da “Çok yakından televizyon izlemek veya kitap okumak gözleri bozar” gibi gözle ilgili bilinen ‘doğruların’ aslında yanlış olduğunu söyledi. 

Prof.Dr. Ömer Kamil Doğan, havucun görüşü artırdığı bilgisinin de doğru bilinen yanlışlardan olduğunu vurguladı. "Dinlendirici gözlük baş ve göz ağrısını azaltmaz, çünkü dinlendirici gözlük diye bir şey yoktur" diyen Prof.Dr. Doğan, sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle gençlerde net görmede problem olmamasına rağmen astigmat ya da hipermetrop gelişebiliyor. Çocuklarda sıklıkla görülen çok yakından televizyon izlemek ya da kitap okumak sanıldığının aksine gözleri bozmayıp ancak bir göz bozukluğunun habercisi olabiliyor.”

Prof.Dr. Ömer Kamil Doğan, dinlendirici gözlük kavramının da doğru bir tanım olmadığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Gözlük rakamlarla ifade edilen değerlere sahiptir ve takıldığı zaman görmeyi daha iyi yapıyor ise kullanılmalıdır. Yaygın olarak kullanılan ve dinlendirici olarak bilinen gözlüklerin herhangi bir tedavi edici özelliği bulunmamaktadır. Ayrıca, katarakt ile ilgili doğru sanılan yanlış bilgiler mevcuttur. Bunlardan bir tanesi kataraktın yalnızca yaşlılarda görüldüğü bilgisidir. Katarakt yaşlılarda sıkça görülmekle birlikte gençlerde, bebekler ve çocuklarda da rastlanabilen bir rahatsızlıktır. Katarakt bir gözden diğer göze geçebilen bir rahatsızlık olmayıp çoğunlukla çift taraflı oluşmaktadır” 

Prof.Dr. Ömer Kamil Doğan'ın verdiği bilgiye göre, göz sağlığıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar: "Çok ağlamak gözyaşını kurutmaz, çünkü ağlamak psikolojik bir olaydır ve gözyaşı, göz çevresindeki çeşitli dokular tarafından sürekli üretilir. Gözlükten kurtulmak için ‘gözü çizdirmek gerekir’ tanımı doğru bir ifade değildir. Görme kusurunun tedavisi için uygulanan lazer (excimer) tedavisinde, gözün saydam tabakası belirli bölgelerde inceltilir. Çizmek gibi bir işlem yapılmaz. ‘Bebekler gözlük takmaz’ yine yanlış olarak bilinen ifadelerdendir. Göz muayenesi doğuştan itibaren yapılabilir ve 3 aylıktan itibaren bebekler gözlük takabilir. ‘Bebeklerdeki şaşılık büyüdüğünde geçer’ yine doğru bilinen yanlışlardandır. Bebeklerdeki bazı şaşılıklar tedavi edilmediğinde ileriye dönük kalıcı görme kayıpları (göz tembelliği) gelişebilir. Katarakt tekrarlayıcı bir unsur değildir, bazen katarakt ameliyatından sonra, göz içine yerleştirilmiş olan merceğin arkasındaki zarda kesifleşme olabilir ve bu yanlış olarak ‘katarakt tekrarladı’ şeklinde bilinir. Göz damlası damlatıldıktan sonra gözü sık kırpıştırmak gerekli değildir. Çünkü göze damla uyguladıktan sonra bir dakika süre ile gözü uyut gibi kapatmak gerekir. Gözün sık kırpıştırılması, gözyaşı kanalı vasıtası ile damlanın burun boşluğuna geçerek etkisinin azalmasına yol açar."

Avrupagöz Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, gözle ilgili herhangi bir rahatsızlık hissedilmesi durumunda hastaların, teşhis ve tedavi sürecini en kısa sürede başlatması gerektiğini sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.