AK PARTİ’DEN CHP’YE JET YANIT

“AK Parti’nin derdi demokratik anayasa yapmak değil” diyen CHP İl Başkanı Cahit Kaplan’a AK Parti cephesinden yanıt İl Başkan Yardımcısı İsmail Aydın’dan geldi.

AK PARTİ’DEN CHP’YE JET YANIT

  

CHP İl Başkanı Cahit Kaplan’a sert bir üslup ile cevap veren AK Parti Manisa İl Başkan Yardımcısı ve AK Parti Manisa İl Sözcüsü İsmail Aydın, Türkiye’de demokrasiyi engellemeye çalışanların bizzat CHP’liler olduğunu belirtti. CHP’nin tam demokrasiden her zaman için korktuğunu ve CHP’nin devletçi bir zihniyetin ürünü olduğunu kaydeden Aydın, CHP zihniyetinin dünyanın hiçbir yerinde olmadığını söyledi. 1960 darbesi ile demokrasinin askıya alındığı dönemi CHP’nin hürriyet bayramı olarak kutladığını öne süren Aydın, “Feodal yapının oluşmasında en büyük etken CHP’nin ilk yıllarında İsmet İnönü dönemidir. Bu sorunları üreten CHP, bu sorunlara karşı hiçbir çözüm getirmemiştir. 12 Eylül, 27 Mayıs, 12 Mart darbelerinden bahsedecek isek CHP sınıfta kalır. AK Parti diye bir parti o zamanlar zaten yoktu. Sadece bugün AK Parti’de bulunan darbe mağduru vatandaşlar vardı. Darbeleri alkışlayanlar solculardır. CHP 1960 darbesinin içinde bizzat var. 30 yıldır darbecilere kendileri bu ülkede kucak açtı. Kenan Evren’i kırmızı halılarla karşılayanların kimler olduğunu öğrenmek istiyorlar ise arşivlerine açıp bir baksınlar. 12 Eylül’de sola da, sağa da darbe vurulmuştur. Ama darbeye maruz kalan gerçek solcular ve gerçek ülkücülerdi. Darbeye maruz kalan CHP’liler değildi” dedi.

 

Bugünkü BDP’nin kurulmasına CHP’nin neden olduğunu kaydeden Aydın, “CHP Kürt hakları konusunda konuşmaya hakkı olan en son partidir. Çünkü sorunları zamanında onlar üretti. Şimdi ise çözüm önerilerini AK Parti getirdi. Bugün demokratikleşme hareketini AK Parti başlatmıştır. Demokratikleşme sürecini bizzat, bir fiil CHP engellemiştir. Kürt konferansına dinleyici olarak giden 7 milletvekilini partiden ihraç ederek bugünkü BDP’nin kurulmasına neden olmuşlardır. Bunu yapan CHP’nin ta kendisi. ” şeklinde konuştu.

 

CHP’nin başkanlık sistemine karşı çıktığını ve böyle bir kuvvetler ayrılığı sisteminin CHP’nin işine gelmediğini savunan Aydın, “Başkanlık sistemi kuvvetler ayrılığını getiren tam bağımsızlığı kucaklayan sistemdir. Ancak CHP bu sisteme de karşı çıkıyor. Çünkü böyle bir sistem  CHP’nin işine gelmez. CHP hantal yapıdan nemalanan bir yapı ve zihniyete sahiptir. CHP feodalizmin babasıdır. CHP’nin pisliklerini bugün hala AK Parti temizliyor. AK Parti temizlemesin diye AK Parti’yi devirmeye çalıştılar. Ama güçleri yetmedi. Güçleri de yetmeyecektir. AK Parti tam demokrasiye geçmede kararlıdır” dedi.

 

CHP’nin 1923’lü yıllara takılı kaldığını ve kendini yenilemesi gerektiğini söyleyen Aydın “12 Eylül yasalarını değiştirmek için yapılan 26 maddelik çözüm önerisine CHP hayır dedi. CHP kalkıp evet derseniz Türkiye’nin başına türlü belalar gelecek dedi. Gördüğümüz gibi hiçbir şey de olmadı. Görüldüğü gibi Türkiye eski hantal yapısından kurtulmuş, müthiş bir dinamizme kavuşmuş ve dünya devletlerine örnek olabilecek bir şekilde gerek ekonomik, gerek siyasi, gerek sosyal anlamda dünyaya örnek olmaya başlamıştır. Türkiye hak ettiği yer burası ama bizim için yeterli değil. Biz Türkiye’nin tam demokrasi ile kavuşması için çaba harcıyoruz. Türkiye’nin iyi bir muhalefete ihtiyacı var. Bu CHP olabilir ama bu zihniyetle değil. CHP şapkasını çıkarıp masanın üzerine koysun. Dünyada neler oluyor, dünya düzeni nereye gidiyor diye bir baksınlar. Onların hala 1923’lerde takılı kalmaları ve Avrupa’nın endüstriyel toplumunu tartışıyor olmaları AK Parti için ve Türk kamuoyu için üzüntü vericidir. Hoş bir şey değildir” dedi.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.