AKÇAY AKP’Lİ VEKİLLERE, BU DA CAMİ NEDEN SUSTUNUZ? DİYE SORDU

AKÇAY AKP’Lİ VEKİLLERE, BU DA CAMİ NEDEN SUSTUNUZ? DİYE SORDU

AKÇAY AKP’Lİ VEKİLLERE, BU DA CAMİ NEDEN SUSTUNUZ? DİYE SORDU

 Plan ve Bütçe Komisyonunda 27 Haziran Perşembe günü görüşülerek kabul edilen Torba Kanun Tasarısında konuşan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ AKP Hükümeti İmar Kanunundaki ‘ cami’ ibaresini ‘ ibadet yeri’ şeklinde değiştirip misyonerlik faaliyetleri için binlerce kilise evin açılmasını sağlamıştır. Başbakan Erdoğan da bunu AB ilerleme raporunda övünerek anlatmıştır.”dedi.


Başbakan Erdoğan’ın Türk Milletinin dini hassasiyetlerini kaşıyarak oy devşirmeye çalıştığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Caminin imamı ve müezzinin yalanlamasına rağmen Başbakan Erdoğan Başbakan Erdoğan ve yandaş medya günlerdir gezi parkı protestocularının Dolmabahçe Valide Sultan Camii'nde bira içtiğini iddia etmektedir. Camide içki içenleri lanetliyorum. Ancak Başbakan Erdoğan’a da soruyorum: ABD askerleri İncirlikteki camide içki içip Kur’an-ı Kerim’i parçalarken neden sesin çıkmadı?  Pazaryeri Camiinde Hristiyanlara ibadet yaptıran sen değil miydin?  Irak’ta camiler bombalanırken, Suriye’de destek verdiğin muhalifler camileri yerle bir ederken, sahabe mezarlarını talan edip, sahabelerin mübarek bedenini dışarı çıkarırken neredeydin? diye sordu. 

Diyanet Faiz parasıyla hayır mı yapıyor? Plan ve Bütçe Komisyonunda 27 Haziran Perşembe günü görüşülerek kabul edilen torba tasarının 4 üncü maddesinde konuşan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Tasarının dördüncü maddesinde;  Cami ve Mescitler ile Kur’an Kurslarına ekli olarak ticari faaliyet gösteren yerlerden elde edilen gelirlerin, buraların ihtiyaçları ile ve dernek ve vakıflara yardım yapılmasında kullanılmasına ve daha önce bu kapsamda elde edilen ve banka hesaplarında tutulan paraların da bu amaçla kullanılmasına yönelik düzenlemeler yer almaktadır.  Anlaşıldığı kadarıyla Diyanet İşleri Başkanlığı Cami ve Mescitler ile Kur’an Kurslarına ekli olarak faaliyet gösteren yerlerden elde ettiği gelirleri bankalara yatırmaktadır. Biz de soruyoruz: Diyanet İşleri Başkanlığı 2012 yılında buralardan ne kadar faiz geliri elde etmiştir? Bankalara yatırılan bu paralardan faiz alınmasını doğru buluyor musunuz? Faiz alınan bu paraların hayır işlerinde kullanılması doğru mudur? Ayrıca Diyanet Vakfının bütçesi nedir? Diyanet Vakfından nerelere harcamalar yapılmaktadır” diye sordu. 

 

AKP İmar kanunundaki ‘cami’ ibaresini “ ibadet yeri” şeklinde değiştirerek binlerce ‘kilise evi’ açtırdı. Tayyip Erdoğan bunu Avrupa Parlamentosunda övünerek anlattı.  AKP Hükümetinin İmar Kanununda yer alan ‘Cami’ ibaresinin ‘ ibadet yeri’ olarak değiştirip onbinlerce kilise evin açılmasını sağladığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verilerine göre 2003-2012 yılları arasında Türkiye genelinde eğitim öğretime geçici olarak ara verilen Kur’an Kursu sayısı 1711’dir. AKP Hükümeti döneminde 3194 sayılı İmar Kanununda yer alan ‘cami’ ibaresi 17 Temmuz 2003 tarihli ve 4928 sayılı Kanunun 9 uncu maddesiyle ‘ ibadet yeri’ olarak değiştirilmiştir. Bu değişikliğin amacı Hristiyanlar için kilise ve Yahudiler için havra evlerin önünü açmaktır. Nitekim bu değişiklikten sonra özellikle Büyükşehirlerde yerden biter gibi kilise ev ve havralar türemiştir. Hatta Hükümete yakın Zaman Gazetesi 23 Mart 2005 tarihli Misyonerlik faaliyetleri artıyor başlıklı haberinde imar kanunundaki değişiklikten sonra kilise evlerin hızla artarak 25 bine ulaştığını yazmaktadır. Nitekim, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 28 Şubat 2011 tarihinde Almanya’da ve Nisan 2011’de Avrupa Parlamentosunda yaptığı konuşmada ‘Bütün imar planlarında eskiden cami yazardı, camiyi imar planlarından çıkardık, onun yerine mabed yazdık çünkü olur ya Hristiyanların böyle bir talebi olur, Musevilerin de böyle bir talebi olur.’ demiştir. 

 

Kilise evlerle ilgili Plan ve Bütçe Komisyonunda bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısını soru yağmuruna tutan MHP’li Akçay, “AKP döneminde yani 2003-2013 yılları arasında kapanan Kur’an Kursu sayısı nedir? AKP döneminde yani 2003-2013 yılları arasında açılan kilise ev ve havraların sayısı nedir?  AKP Hükümetleri döneminde restore edilen kilise ve havra sayısı nedir? İbadete kapalı olduğu halede AKP hükümetleri tarafından belli bir gün veya haftada ibadete açılan kiliseler hangileridir? Bir tek Gayri Müslim vatandaşımızın yaşamadığı yerlerde kilise ev açılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu kilise evler ibadet değil misyonerlik faaliyetleri için mi açılmaktadır? Müslüman vatandaşlarımızın bu kilise evlere kaptırılmaması ve misyonerlik faaliyetlerinin önlenmesi için herhangi bir çalışma yapıyor musunuz?” diye sordu.

AKP Türk Milletinin dini hassasiyetleriyle oynayarak oy devşirmeye çalışıyor AKP’nin Türk Milletinin dini hassasiyetlerini kaşıyarak oy devşirmeye çalıştığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ Başbakan Erdoğan ve yandaş medya günlerdir gezi parkı protestocularının Dolmabahçe Valide Sultan Camii'nde bira içtiğini iddia etmektedir. Başbakan Erdoğan ve yandaş medya camide içki içtiler diyerek bir nevi cami istismarı, din istismarı yapmaktadır. Ancak caminin imamı ve müezzinin Başbakan Erdoğan ve yandaşlarının camide içki içildi yönündeki iddiaları yalanlamaktadır. Oysa onlar polisin orantısız güç kullanmasından kaçan ve can havliyle camiye sığınan kişilerdir.  Hatta cami polis müdahalesi sonucu yaralanan eylemcilere revir olarak hizmet vermiştir.  Bütün bunlara rağmen camide kim içki içerse lanetliyor ve Allah’a havale ediyorum.” dedi.  

 

 

ABD askerleri İncirlik’teki camide içki içip  Kur’an-ı Kerim’i parçalarken neredeydiniz?AKP ve Başbakan Erdoğan’a Adana İncirlik Üssündeki camide yaşananları hatırlatan MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “ 31 Aralık 2012 tarihinde yani yılbaşı gecesinde Adana İncirlik Üssündeki camiye ABD askerleri ayakkabılarıyla girmiş, içki içmiş hatta Kur’an-ı Kerim’i parçalamışlardır. Olay Genelkurmay tarafından da doğrulanmıştır. Ama ne hikmetse Başbakan Erdoğan ve yandaş medyadan ses çıkmamaktadır? 

 

Hristiyanlara İzmir Alaçatı Pazar Yeri Camiinde ibadet yapma iznini verip AB ilerle raporunda bununla övünen AKP değil midir? Başbakan Erdoğan’ın Fener Rum Patriği Bartholomeos ve beraberindekilere İzmir Alaçatı Pazar Yeri Camiinde ayin yaptırdığını ve Avrupa Birliği ilerleme raporunda övünerek anlattığını söyleyen MHP’li Akçay, “  28 Mayıs 2011 tarihinde Fener Rum Patriği Bartholomeos başkanlığındaki bir grup Hıristiyan,  İzmir Alaçatı Pazar Yeri Camii'ne girerek ayin yapmıştır. Hükümetimiz bu durumdan AB'ye sunduğu ilerleme raporunda "28 Mayıs 2011 tarihinde İzmir'in Çeşme İlçesi Alaçatı Beldesi'nde 88 yıl önce kilise olan Pazar Yeri Camii'nde ayin yaptırılmıştır" diyerek kıvançla bahsetmiştir.” dedi. 

Irak’ta 1,5 milyon insanın ölümüne neden olan onbinlerce kadına tecavüz eden, camileri havaya uçuran ABD askerleri için dua eden Tayyip Erdoğan değil midir? Başbakan Erdoğan ve AKP Hükümetini eleştirmeye devam eden MHP’li Akçay, “ ABD askerleri yerle bir ettikleri Irak'ta bir camiye postallarıyla girmiş camileri, camileri talan etmiş, camileri kurşunlamış kahkahalar atarak camileri yerle bir etmiştir. Başbakan Erdoğan,  Irak'ta çoluk-çocuk demeden yaklaşık 1.5 milyon Müslümanın ölümüne neden olan yüzbinlerce Müslüman’ı katleden, onbinlerce Iraklı kadının namusunu kirleten Amerikan askerleri için 2003'de The Wall Street Journal'a makale yazıp, "Kahraman kadın ve erkek Amerikan Askerlerinin sağ salim evlerine dönmeleri için dua ediyorum" demiştir.   Suriye’de desteklediğiniz teröristler, camileri yerle bir ederken, sahabe mezarlarını talan edip mübarek bedenini dışarı çıkarırken neredeydiniz?

MHP’li Akçay, “ Suriye’de muhalif denen ve AKP Hükümeti tarafından desteklenen teröristler camileri yerle bir etti, sahabe mezarlarını talan etti, mübarek bedenini dışarı çıkardı. Başbakan Erdoğan ve yandaş medya bütün bunları neden görmezden gelmiştir.  Ama sıra hükümetin anti demokratik uygulamalarına tepki gösteren Türk halkına gelince iş değişmekte Başbakan Erdoğan ve yandaş medyanın bir anda cami sevdaları kabarmakta, bunlar camide bira içti manşetleri, naraları atılmaktadır.  Şimdi biz sizin samimiyetinize nasıl inanalım.” diye sordu. 

 

MHP’li Akçay’ın konuşması boyunca Plan ve Bütçe Komisyonundaki Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile AKP’li vekiller ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısının hiçbir itirazda bulunamaması dikkat çekti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.