AKÇAY HÜKÜMETE KAÇAKÇILIK ÜZERİNDEN YÜKLENDİ

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay Şırnak’ın Uludere ilçesinin Andaç Köyü’ndeki kaçakçılık görüntüleri için Gümrük ve Ticaret Bakanı, Milli Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanının cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Akçay, “Andaç Köyündeki görüntüler hükümetin meşruiyetini ve otoritesini kaçakçıya teslim ettiğinin görüntüleridir.” dedi.

AKÇAY HÜKÜMETE KAÇAKÇILIK ÜZERİNDEN YÜKLENDİ

 Andaç köyünde ikamet eden bazı kişilerin Kuzey Irak tarafında geçerek kaçak mazot getirdiği ve bu esnada güvenlik güçleriyle karşılaşmaları ile başlayan olaylar kamuoyunda tepkilere yol açmıştı. Şırnak Vali Yardımcısı Deniz Zeyrek, 23 üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Ali Doğan İnce ile Şırnak İl Genel Meclisi üyelerinden Rahmin Bal, Erşat Ediş ve İrfan Encü’nün araya girmesi ile güvenlik güçlerinin kaçakçılara yönelik bir işlem yapması önlenmiş ve sınırın Irak tarafında bekleyen kaçakçılar 120 katır yüklü kaçak mazotlarıyla köylerine dönmüşlerdi. Yaşanan bu görüntülerin hükümetin meşruiyetini yok ettiğini ve devletin otoritesini sekteye uğrattığını belirten Akçay terörle müzakere eden bir hükümetin kaçakçılıkla mücadele etme iradesini ortaya koyamadığını söyledi. Terörle mücadelenin en önemli yönlerinden birinin terörizmin finans kaynaklarıyla mücadele olduğuna dikkat çeken Akçay, terör örgütü PKK’nın uyuşturucu,  akaryakıt, sigara, alkol, canlı hayvan, elektronik eşya gibi mali değeri yüksek ürünlerde ve hatta insan kaçakçılığı faaliyetlerinde bulunduğunu ve bu gelir ile ülkemizdeki terörist eylemlerini finanse ettiğini ifade etti. Akçay, Andaç Köyündeki tablonun terörizmin finans kaynaklarından küçük bir örneği olduğunu söyledi. Akçay şöyle devam etti: “Ülkemizde kaçakçılıkla mücadele için 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu vardır. Bu kanun AKP’nin hükümet olduğu bir dönemde, 21 Mart 2007’de kabul edilmiştir. Ancak bu kanun Andaç Köyünde uygulanmamaktadır. Bu olay sadece basına yansıyan bir örnektir. Aslında bu kanun bütün bir sınır boyunca uygulanamamaktadır. Hükümet vali yardımcıları, Jandarma tümen komutanları aracılığıyla kaçakçılığa göz yummaktadır. Meseleyi sadece ekonomik bir perspektifle değerlendirmek eksik kalacaktır. Kaçakçılık konusu Türkiye’nin terörle mücadele sürecinin de önemli bir unsurudur. Kaçakçılıkça mücadele etmemek terörle mücadele etmemektir. Görülmektedir ki hükümetin terörle mücadele etmek için bir niyeti de yoktur bir iradesi de yoktur. Üstelik hükümet kendi çıkardığı kanunlara da uymamaktadır.”

 

Ne sordu?

Akçay’ın önergesinde yer verdiği sorular ise şu şekildedir: Kuzey Irak sınırından gerçekleştirilen kaçakçılık faaliyetlerine yönelik son 2 yılda herhangi bir operasyon yapılmış mıdır? Yapılmışsa bu operasyonların kaçında 5607 sayılı kanun çerçevesinde kaçakçılara yönelik işlem yapılmıştır? Şırnak’ı Uludere İlçesi Andaç Köyü’nde gerçekleştirilen kaçakçılık faaliyetlerinde aracılık yapan vali yardımcısı, 23 üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı ve il genel meclis üyelerine yönelik kaçakçılık faaliyetlerine yardım ve yataklık etme ve devleti gelir kaybına uğratma sebepleriyle herhangi bir soruşturma, inceleme vb. başlatılacak mıdır?”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.